Blog
Obciążenia poziome ścian usztywniających
W artykule znajdziesz:
Obciążenia poziome ścian usztywniających
Obciążenia poziome ścian usztywniających
Przy obliczaniu ścian usztywniających z prefabrykatów na obciążenie wiatrem, postępujemy podobnie jak przy ścianach o podobnym przeznaczeniu w konstrukcji monolitycznej (uprawnienia budowlane). Obciążenie zastępcze wiatrem wG lub Wf równomiernie rozłożone przyjmuje się albo wg wzorów . Wykresy sporządzone są w oparciu o wartości wa uzyskane z warunku równości momentu zginającego w przekroju utwierdzenia wspornika pod normowym obciążeniem (stosuje się do obliczania sił wewnętrznych), albo wartości wf z warunku równości ugięć wspornika pod obciążeniem schodkowo zmiennym i obciążeniem równomiernie rozłożonym (stosuje się przy obliczaniu ugięć) (program na telefon).
Obciążenia zastępczego nie należy stosować przy obliczeniach innych elementów, np. ścian zewnętrznych, dla których obowiązujące są zalecenia normy PN-64/B-02011 (program na komputer).
Do sił poziomych od obciążenia wiatrem dochodzą jeszcze siły poziome powstające w wyniku niepionowego ustawienia elementów ściennych.
Dopuszczalne odchylenia od pionu
Dopuszczalne odchylenia od pionu nie powinny przekraczać 1,0 cm na jedną kondygnację.
Ciężar budynku G we wzorze [3-19] w przybliżeniu może być przyjmowany:
a) dla budynków wielkoblokowych z bloków żużlobetonowych i przy układzie podłużnym G = 450 kG/m3 (program egzamin ustny),
b) dla budynków wielkoblokowych o układzie poprzecznym i ścianach zewnętrznych o ciężarze nie większym niż 250 kG/m3 G = 200-^300 kG/m3,
c) dla budynków wielkopłytowych G = 200-4-300 kG/m3 ,
d) dla budynków o konstrukcji szkieletowej G = 200-^300 kG/m3,
e) wg PN-64/B-03252 (patrz p. 3.4.3) średnio G = 350 kG/m3.
Przy większych mimośrodach niż 1 cm obciążenie wp należy powiększać do wielkości mimośrodu (opinie o programie).
W wyniku obciążenia wiatrem i wychyleń elementów z pionu, łączne obciążenie równomiernie rozłożone przypadające na 1 m2 powierzchni ściany. Zaś wypadkowe obciążenie przypadające na wszystkie ściany usztywniające jednej kondygnacji.
Rozdział obciążeń przypadających na poszczególne ściany usztywniające zależy od konstrukcji budynku (segregator aktów prawnych).
W budynkach o konstrukcji zamkniętej obciążenie ustala się w założeniu równowagi ugięć wszystkich ścian usztywniających, a w budynkach otwartych dodatkowo uwzględnia się jeszcze skręcanie budynku, powstające wskutek obrotu płyt stropowych wokół środka obrotu budynku. W przypadku niesymetrycznego rozmieszczenia ścian usztywniających (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32