Blog

Obciążenia poziome
W artykule znajdziesz:

Wartości dotyczą przypadków, gdy liczba słupów lub ścian narażonych na uderzenie ogranicza się do 1 sztuki. W pozostałych przypadkach słupy narażone na pierwsze bezpośrednie uderzenie należy uważać za poddane pełnej wartości obciążenia poziomego, a pozostałe słupy za poddane 1/2 wartości obciążenia podanego w powyższej tablicy. Obciążenia poziome należy przyjmować jako działające niezależnie w dwóch wzajemnie prostopadłych kierunkach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Obciążenia poziomego od uderzeń pojazdami machanicznymi można nie uwzględniać, jeżeli:
- przeprowadzone zostaną obliczenia statyczne, z których wynika, że sąsiadujące z uderzonym słupem elementy konstrukcyjne przeniosą bezpiecznie obciążenie w przypadku jego zniszczenia, nie narażając przy tym innych części konstrukcyjnych budynku,
- wykonana zostanie specjalna konstrukcja ochronna przejmująca na siebie całkowite obciążenia poziome, wywołane uderzeniami (np. odboje, kozły oporowe) (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
- wykonane zostanie specjalne urządzenie zabezpieczające przed możliwością wjechania na słup (np. prowadnica dla kół pojazdu, nasyp wokół słupa).
- Obciążenia montażowe należy przyjmować zgodnie ze schematami i projektami montażu konstrukcji, lecz w wysokościach nie mniejszych niż:
- 50 daN/m2 stropu - w przypadku konstrukcji stalowych i drewnianych,
- 60 daN/m2 stropu - w przypadku konstrukcji murowych i żelbetowych wykonywanych metodami tradycyjnymi,
- 75 daN/m2 stropu - w przypadku konstrukcji żelbetowych prefabrykowanych (uprawnienia budowlane).
- Niektóre obciążenia szczególne. Najmniejsza wartość obciążenia pionowego skupionego, jaką powinien przenieść każdy element konstrukcyjny, na którym może stanąć noga człowieka z narzędziami (np. oddzielny stopień schodowy, gzyms, okap, wspornik do podtrzymania pomostu) - wynosi 80 daN/m2 (program egzamin ustny).
Obciążenia poziome trybun
Obciążenia należy przyjmować jako działające na pochwyt lub parapet. Obciążenia poziome trybun widowiskowych należy przyjmować uwzględniając oprócz sił poziomych od działania wiatru i ewentualnych innych sił poziomych, jakie mogą powstać w trakcie normalnej eksploatacji, również obciążenie poziome zastępcze. Obciążenie poziome zastępcze działa na poziomie podłogi w najbardziej niekorzystnym kierunku i jest równe co do wielkości bezwzględnej 1/10 pionowego obciążenia zmiennego (opinie o programie).
Obciążenia poziome i pionowe poręczy balkonów, galerii, klatek schodowych, tarasów itp. oraz parapetów w ścianach osłonowych. Siły tarcia należy uwzględniać w przypadkach, gdy wpływają one na wymiarowanie lub bezpieczeństwo konstrukcji. Wartości współczynników tarcia statycznego należy przyjmować na podstawie danych z bezpośrednich pomiarów. W przypadku braku takich danych można przyjmować wartości. W tablicy tej podane są wielkości współczynników odpowiadających materiałom w temperaturach w granicach 10-+30°C oraz w stanie powietrznosuchym z wyjątkiem wartości.
W przypadku stosowania właściwych smarów wielkość współczynnika tarcia statycznego można przyjmować o 1/3 do 1/2 mniejszą. Jeżeli odpowiednie wartości określone są dwiema wielkościami granicznymi, należy w przypadku braku danych stosować tę wartość graniczną, której uwzględnienie w obliczeniach statycznych zwiększa bezpieczeństwo konstrukcji. Określenia. Charakterystyczne obciążenie śniegiem dachu Sk iloczyn charakterystycznego obciążenia śniegiem gruntu Qk i odpowiedniego współczynnika kształtu dachu C (segregator aktów prawnych).
Charakterystyczne obciążenia śniegiem gruntu Qk - iloczyn charakterystycznej grubości pokrywy śnieżnej na gruncie gk i średniego ciężaru objętościowego śniegu R. Charakterystyczna grubość pokrywy śnieżnej gk - grubość warstwy śniegu na gruncie, która może być przekroczona przeciętnie raz w okresie 5 lat. Wartości współczynnika kształtu dachu budowli, o kształtach wyraźnie odbiegających, należy określić na podstawie literatury lub modelowych badań aerodynamicznych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32