Blog
Ogromne zróżnicowanie wielkości potencjału
W artykule znajdziesz:
Ogromne zróżnicowanie wielkości potencjału gospodarczego poszczególnych państw Ameryki Północnej uwidacznia się m.in. w wartości wytwarzanego PKB. Zdecydowanie dominują tu Stany Zjednoczone, na które przypada aż 80,6% PKI3 całego kontynentu. Wielokrotnie mniejszym udziałem legitymuje się Kanada - 6,9%, oraz Meksyk - 3,8%. Odsetek PKB przypadający łącznie na wszystkie pozostałe kraje wynosi zaledwie 2,7% (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odzwierciedleniem zróżnicowanego poziomu rozwoju gospodarczego państw kontynentu jest również wartość PNB na I mieszkańca (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zaledwie w 3 państwach oraz w 7 spośród terytoriów niesamodzielnych i zależnych wartość tego wskaźnika przekracza 10 tys. USD - a więc sięga powyżej dolnej (skądinąd dyskusyjnej) jego granicy przyjmowanej dla krajów wysoko rozwiniętych. Najwyższą wartość PNB (wyłączając terytoria zależne) notuje się w Stanach Zjednoczonych (26 800 USD na 1 mieszkańca) i Kanadzie (19 600 USD). Wśród pozostałych państw występują bardzo duże różnice - od 11 800 USD na Bahamach do 220 USD na Haiti, przy czym grupę najbiedniejszych krajów omawianego regionu tworzą oprócz Fłaiti: Nikaragua (330 USD), Honduras (580 USD) i Kuba (800 USD). Dochód w granicach l-S tys. USD osiąga 14 państw, w tym większość krajów Ameryki Centralnej wraz z Meksykiem, natomiast w przedziale 5-10 tys. USD znajduje się 8 krajów wyspiarskich basenu Morza Karaibskiego, wśród nich 3 państwa niepodległe: Portoryko, Antigua i Barbuda oraz Barbados (uprawnienia budowlane).
Użytki rolne
Zróżnicowanie stopnia rozwoju gospodarczego krajów Ameryki Północnej wykazuje wyraźny związek ze strukturą wytwarzanego PKB. W krajach najbiedniejszych znaczny udział w jego tworzeniu ma sektor I (rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo) - tak jest zwł. na Haiti oraz w Nikaragui, Gwatemali i Hondurasie. W krajach odznaczających się wysokim wskaźnikiem PNB na 1 mieszkańca wyraźnie widoczny jest natomiast dominujący udział sektora III (handel, usługi, finanse). W wielu przypadkach ważne źródło dochodów stanowi w tych krajach turystyka (Bahamy, Aruba, Portoryko) oraz międzynarodowe usługi finansowe i ubezpieczeniowe (Bermudy, Kajmany). Wszechstronnie rozwinięta gospodarka Stanów Zjednoczonych i Kanady cechuje się także dużym udziałem sektora III w tworzeniu PKB, przy równoczesnym wysokim poziomie rozwoju rolnictwa i przemysłu (program egzamin ustny).
Bardzo rozmaicie w skali poszczególnych krajów kształtuje się wskaźnik liczby ludności rolniczej. Odsetek osób zatrudnionych w tym sektorze w Stanach Zjednoczonych nie przekracza 3%, w Kanadzie zaś 4%; w Gwatemali wynosi on natomiast 58%, w Hondurasie 62%, a na Haiti aż 66%. Dużym udziałem ludności rolniczej charakteryzują się także Nikaragua (44%) i Salwador (40%) oraz znaczna część pozostałych państw Ameryki Środkowej. Wyjątek stanowią niektóre kraje wyspiarskie, gdzie niewielkie wartości omawianego wskaźnika łączą się z wysokim odsetkiem ludności zatrudnionej w usługach, zwł. w turystyce (opinie o programie).
Użytki rolne zajmują w Ameryce Północnej 29,6% ogólnej pow. lądowej. W porównaniu do lasów, na które przypada 40,5%, stanowią zatem stosunkowo niewielki odsetek, co związane jest z położeniem dużej części kontynentu w chłodnej strefie klimatycznej, ze znacznym udziałem terenów górskich i pustynnych, a także z polityką rozwoju gospodarczego prowadzoną od wielu lat przez poszczególne państwa, lako przykład może służyć Kanada, w której wykorzystyw-any rolniczo areał, zajmujący ok. I 2% pow. kraju, mógłby być porzerzony nawet o połowę bez większych nakładów finansowych (segregator aktów prawnych).
Udział użytków rolnych w ogólnej pow. poszczególnych państw jest bardzo zróżnicowany. Najwyższym wskaźnikiem legitymują się: Barbados (86%), Dominikana (73%), Salwador (64%), Kostaryka (58%) i Portoryko (58%). Na Bahamach i Grenlandii użytki rolne zajmują natomiast zaledwie 1% pow., a na Antylach Holenderskich, Turks i Caicos, Kajmanach i w Belize - tylko kilka procent (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32