Blog

13.11.2021

Obciążenia zmienne

W artykule znajdziesz:

Obciążenia zmienne

Obciążenia zmienne

Stale o podwyższonej i wysokiej wytrzymałości są bardziej wrażliwe na działanie karbu od stali niskowęglowych. W związku z tym wytrzymałość zmęczeniowa spawanych elementów z tych stali tylko nieznacznie różni się od stali niskowęglowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Różnica ta jest wyraźna w zakresie obciążeń tętniących o współczynniku asymetrii cyklu g = = omln: omax zbliżającym się do +1,0, a zmniejsza się, gdy g zbliża się do 0.

Orientacyjne dane o wytrzymałości zmęczeniowej Zr) 0,2 (obciążenie tętniące, g = 0,2), przy liczbie cykli N = 105, N = 10s i N = 2 • 106, typowych złączy spawanych elementów z różnych stali konstrukcyjnych [53]. Złącza były spawane różnymi metodami: C02 - w osłonie C02, ŁK - łukiem krytym, R - łukowe ręczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Z tablicy wynika, że ograniczona wytrzymałość zmęczeniowa złączy (liczba cykli N = 105 i N = 106) tylko w małym stopniu zależy od wytrzymałości doraźnej (gatunku) stali i od metody spawania, a wytrzymałość zmęczeniowa (N = 2 • 106), praktycznie biorąc, zupełnie takiej zależności nie wykazuje. Również badania belek hybrydowych (spawanych z 1 i 2 gatunku stali) wykazały, że belki te mają tylko nieznacznie niższą wytrzymałość zmęczeniową od belek jednorodnych, wykonanych ze stali o większej wytrzymałości doraźnej.
Zastosowanie stali o podwyższonej lub wysokiej wytrzymałości może (uprawnienia budowlane). W celu zrealizowania obiektu o określonym przeznaczeniu wykonuje się dokumentację projektową w kilku kolejnych fazach.

Część dokumentacji oparta jest na przepisach prawa budowlanego i przepisach inwestycyjnych.
W pierwszej fazie opracowania dokumentacji określa się wielkości, jakie wynikają z przeznaczenia obiektu i warunków jego eksploatacji, ustala się ustroje nośne konstrukcji i jej ogólne wymiary oraz warunki wytrzymałościowe elementów konstrukcji i ich stateczność (program egzamin ustny). Następnie sporządza się dokumentację roboczą konstrukcji stalowej, przedstawiając w niej wszsytkie elementy, z których składa się konstrukcja projektowanego obiektu.

Projekt techniczny konstrukcji

Projekt techniczny konstrukcji stalowej jest częścią wielobranżowego projektu roboczego obiektu; w jego skład wchodzą:
- rysunki robocze,
- wykazy materiałów,
- instrukcje zabezpieczeń antykorozyjnych,
- warunki techniczne wykonania i odbioru konstrukcji,
- szczegółowy kosztorys wykonania konstrukcji,
- metryka konstrukcji (opinie o programie).
Na podstawie projektu technicznego wykonuje się dokumentacją warsztatową i montażową, w skład której wchodzą:
- rysunki warsztatowe konstrukcji stalowej,
- wykaz materiałów i elementów połączeniowych,
- rysunki montażowe,
- wykaz elementów wysyłkowych.

Dokumentacja warsztatowa powinna spełniać warunki, które wynikają z techniki wytwarzania konstrukcji, istniejącej organizacji zakładu produkcyjnego oraz z obowiązującej krajowej gospodarki materiałowej (segregator aktów prawnych).
Sposób opracowania dokumentacji warsztatowej, w szczególności sposób rysunkowego przedstawienia konstrukcji i zakres ujęcia, określają normy państwowe.
Zadaniem dokumentacji warsztatowej jest umożliwienie wykonania zaprojektowanej konstrukcji w materiale. Powinna ona zawierać wszystkie być korzystne w przypadku obciążeń statycznych lub też obciążeń tętniących, przeważająco statycznych o współczynniku asymetrii o > ~0,7. Ma to miejsce w ustrojach o dużym obciążeniu stałym w stosunku do obciążeń użytkowych, jak: mosty, wiadukty, ciężkie pomosty przemysłowe pokryte płytą żelbetową itp.

W przypadku asymetrii cyklu, zwłaszcza przy obciążeniach obustronnie zmiennych (g < 0) i dużej liczbie zmian obciążeń N, stosowanie stali o podwyższonej lub wysokiej wytrzymałości jest nieopłacalne (promocja 3 w 1).
niezbędne dane, konieczne do prawidłowego wykonania konstrukcji w wytwórni i do jej zmontowania na budowie.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami