Blog
Obciążenia zmienne
W artykule znajdziesz:
Obciążenia zmienne
Stale o podwyższonej i wysokiej wytrzymałości są bardziej wrażliwe na działanie karbu od stali niskowęglowych. W związku z tym wytrzymałość zmęczeniowa spawanych elementów z tych stali tylko nieznacznie różni się od stali niskowęglowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Różnica ta jest wyraźna w zakresie obciążeń tętniących o współczynniku asymetrii cyklu g = = omln: omax zbliżającym się do +1,0, a zmniejsza się, gdy g zbliża się do 0.
Orientacyjne dane o wytrzymałości zmęczeniowej Zr) 0,2 (obciążenie tętniące, g = 0,2), przy liczbie cykli N = 105, N = 10s i N = 2 • 106, typowych złączy spawanych elementów z różnych stali konstrukcyjnych [53]. Złącza były spawane różnymi metodami: C02 - w osłonie C02, ŁK - łukiem krytym, R - łukowe ręczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Z tablicy wynika, że ograniczona wytrzymałość zmęczeniowa złączy (liczba cykli N = 105 i N = 106) tylko w małym stopniu zależy od wytrzymałości doraźnej (gatunku) stali i od metody spawania, a wytrzymałość zmęczeniowa (N = 2 • 106), praktycznie biorąc, zupełnie takiej zależności nie wykazuje. Również badania belek hybrydowych (spawanych z 1 i 2 gatunku stali) wykazały, że belki te mają tylko nieznacznie niższą wytrzymałość zmęczeniową od belek jednorodnych, wykonanych ze stali o większej wytrzymałości doraźnej.
Zastosowanie stali o podwyższonej lub wysokiej wytrzymałości może (uprawnienia budowlane). W celu zrealizowania obiektu o określonym przeznaczeniu wykonuje się dokumentację projektową w kilku kolejnych fazach.
Część dokumentacji oparta jest na przepisach prawa budowlanego i przepisach inwestycyjnych.
W pierwszej fazie opracowania dokumentacji określa się wielkości, jakie wynikają z przeznaczenia obiektu i warunków jego eksploatacji, ustala się ustroje nośne konstrukcji i jej ogólne wymiary oraz warunki wytrzymałościowe elementów konstrukcji i ich stateczność (program egzamin ustny). Następnie sporządza się dokumentację roboczą konstrukcji stalowej, przedstawiając w niej wszsytkie elementy, z których składa się konstrukcja projektowanego obiektu.
Projekt techniczny konstrukcji
Projekt techniczny konstrukcji stalowej jest częścią wielobranżowego projektu roboczego obiektu; w jego skład wchodzą:
- rysunki robocze,
- wykazy materiałów,
- instrukcje zabezpieczeń antykorozyjnych,
- warunki techniczne wykonania i odbioru konstrukcji,
- szczegółowy kosztorys wykonania konstrukcji,
- metryka konstrukcji (opinie o programie).
Na podstawie projektu technicznego wykonuje się dokumentacją warsztatową i montażową, w skład której wchodzą:
- rysunki warsztatowe konstrukcji stalowej,
- wykaz materiałów i elementów połączeniowych,
- rysunki montażowe,
- wykaz elementów wysyłkowych.
Dokumentacja warsztatowa powinna spełniać warunki, które wynikają z techniki wytwarzania konstrukcji, istniejącej organizacji zakładu produkcyjnego oraz z obowiązującej krajowej gospodarki materiałowej (segregator aktów prawnych).
Sposób opracowania dokumentacji warsztatowej, w szczególności sposób rysunkowego przedstawienia konstrukcji i zakres ujęcia, określają normy państwowe.
Zadaniem dokumentacji warsztatowej jest umożliwienie wykonania zaprojektowanej konstrukcji w materiale. Powinna ona zawierać wszystkie być korzystne w przypadku obciążeń statycznych lub też obciążeń tętniących, przeważająco statycznych o współczynniku asymetrii o > ~0,7. Ma to miejsce w ustrojach o dużym obciążeniu stałym w stosunku do obciążeń użytkowych, jak: mosty, wiadukty, ciężkie pomosty przemysłowe pokryte płytą żelbetową itp.
W przypadku asymetrii cyklu, zwłaszcza przy obciążeniach obustronnie zmiennych (g < 0) i dużej liczbie zmian obciążeń N, stosowanie stali o podwyższonej lub wysokiej wytrzymałości jest nieopłacalne (promocja 3 w 1).
niezbędne dane, konieczne do prawidłowego wykonania konstrukcji w wytwórni i do jej zmontowania na budowie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32