Blog
Obciążenia
W artykule znajdziesz:
Na temategzaminu
Konstrukcję mostu dostosowano do obciążeń według norm szwajcarskich. Przewidują one następujące obciążenia użytkowe:
- obciążenie równomierne 360 kG/cm2 jezdni; z uwzględnieniem współczynnika dynamicznego obciążenie to daje 6,390 T/m długości mostu;
- oprócz tego konstrukcję sprawdzono na obciążenie siłą skupioną 30 T i na działanie samochodów ciężarowych o ciężarze 67 T. W obliczeniach uwzględniono mimoosiowe ustawienie obciążeń (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pod działaniem obciążeń równomiernie rozłożonych na jezdni, belki główne krawędziowe przenoszą o 10% większe siły od belki środkowej; pod obciążeniem mimośrodowym 30 T, belki główne krawędziowe przenoszą siły zewnętrzne o 11% większe od sił pod obciążeniem równomiernym. Różnice te występują tylko w częściach środkowych przęseł, w których belki główne nie są połączone z płytą dolną. W częściach przypodporowych belek głównych, nawet przy mimośrodowym obciążeniu jezdni, wszystkie belki przejmują prawie jednakowe siły wewnętrzne ze względu na wielką sztywność przekrojów skrzynkowych.
Przepony stężające są całkowicie sprężone (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W obliczeniach statycznych uwzględniono siły wynikające z tarcia w łożyskach. z wygięcia w planie południowej części mostu, z pochylenia przęseł, ze zmian temperatury od - 15 do - 25°C względem średniej temperatury rocznej. Wielkości tych momentów utrzymują się w granicach wielkości momentów wywołanych przez obciążenie ruchome, sprawdzono też wpływ parcia wiatru na most - zgodnie z obowiązującą normą.
Naprężenia dopuszczalne. W projektowaniu przyjęto całkowite sprężenie betonu (uprawnienia budowlane).
Najmniejsze dopuszczalne naprężenie normalne, bez uwzględnienia zmiany temperatury, przyjęto równe 0 kG/cm2. Przy spadku temperatury o 5°C dozwolono naprężenie rozciągające do 10 kG/cm2.
Największe naprężenia ściskające w betonie ograniczono do 140 kG/cm2 pod obciążeniami użytkowymi i do 160 kG/cm2 pod obciążeniami wyjątkowymi. Kable sprężające były naciągnięte do 0,5 wytrzymałości podczas sprężania, z dopuszczeniem chwilowego przeciążenia do 0,7 wytrzymałości (program egzamin ustny).
Sprężanie
Największa siła sprężająca po 6 miesiącach nad filarem III wynosi 9,274 T, a w przęśle 3 - 7,266 T. Most jest sprężony systemem BBRV. System ten był zastosowany w Szwajcarii, przed budową tego mostu, do przeszło 100 obiektów. Dotychczas stosowano kable o siłach naciągowych 28 T, 56 T 90 T. W opisywanym moście po raz pierwszy zastosowano kable o sile 125 T złożone z 42 drutów 0 6 mm. Średnica osłonki kabla wynosi 60 mm (opinie o programie). Druty biegną równolegle, w końcach są one przeciągnięte przez otwory w pierścieniach, zwiększające ich rozstaw. Końce osłonek mają kształt stożkowy, dostosowany do zwiększenia rozstawu drutów.
Wytrzymałość drutów przeciąganych i poddanych obróbce termicznej wynosi 160 kG/mm2. Powierzchnia drutów jest łagodnie wklęsła dla zwiększenia przyczepności do betonu. Druty biegnące w jednym kablu były cięte za pomocą specjalnego urządzenia, umożliwiającego uzyskanie dokładnej ich długości, a następnie przeciągnięte przez stalową kotew o średnicy 135 mm nagwintowanej dla nakręcania na nią pierścienia oporowego. Otwory w kotwie, służące do przeprowadzenia drutów, mają 0 6,5 mm. Za pomocą specjalnej maszyny o napędzie elektrycznym końce drutów są zgniatane dla wytworzenia obrzeża opierającego się o kotwę (segregator aktów prawnych).
Wygniatanie łebków na drutach jest wykonywane na zimno. Wymiary łebków są tak dobrane, aby wystarczały do przenoszenia siły rozciągającej na jeden drut. Głowica kabla skład;; się z osłonki blaszanej, jej końcowego leja, podkładki stalowej, kotwy i nakrętki. Kable były przygotowywane w warsztacie, przenoszone na miejsce budowy i zawieszane na strzemionach umocowanych do deskowań.
Kabel zostaje naciągnięty przez wrzeciono wkręcone w kotwę. Do przenoszenia siły sprężającej służy blok oporowy. Wrzeciona były naciągane za pomocą prasy hydraulicznej. Po wyciągnięciu drutów siła naciągowa zostaje przekazana na pierścień nakręcony na wrzeciono i dociśnięty do płyty oporowej (promocja 3 w 1).
Sile sprężającej 125 T odpowiada naprężenie w drutach 105 kG/mm2. Przy tym naprężeniu wydłużenie drutów wynosi 5,5 mm na 1 m długości, a więc kabel o długości 100 m daje odkształcenie sprężyste o wielkości 55 cm. Podczas sprężania most był podzielony na trzy odcinki. Część kabli była kotwiona na każdym z kolejnych odcinków, część zaś po zakotwieniu - przedłużana do następnego odcinka. Stąd zachodziła potrzeba sztukowania kabli w zwykły sposób stosowany w systemie sprężania BBRV.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32