Blog
Schody ze stopniami z kamienia
W artykule znajdziesz:
Schody ze stopniami z kamienia
Cechy ogólne. Schody kamienne były bardzo rozpowszechnione w czasach dawniejszych, gdy nie znano betonu, a zwłaszcza żelbetu. Obecnie stosowane są rzadko ze względu na wyższy koszt kamienia w porównaniu z innymi materiałami (program na komputer).
Stopnie wykonuje się z kamieni twardych, np. z granitu, sjenitu, twardych piaskowców, bądź z kamieni miękkich, jak marmury, dolomity, wapienie twarde i piaskowce średnio twarde (program na telefon).
Materiał, z którego wykonujemy schody, powinien być odporny na ścieranie i drobnoziarnisty. Podczas pożaru schody granitowe szczególnie z materiału gruboziarnistego pękają, gdyż odrębne cząstki minerałów składowych mają inne współczynniki rozszerzalności. Również schody z wapienia nie wytrzymują temperatur występujących w czasie pożaru i przy polewaniu zimną wodą w czasie gaszenia — pękają.
Przy profilowaniu stopni kamiennych należy unikać zbyt cienkich i drobnych profili mało wytrzymałych a zarazem trudnych do wykonania oraz ostrokątnych naroży. Zaleca się w kamieniach twardych ukosowanie kra wędzi (sfazowanie), a w kamieniach miękkich — zaokrąglanie o promieniu nie mniejszym niż 5 mm (program egzamin ustny).
Stopnie kamienne mogą być wspornikowe lub podparte na dwu końcach. Stopnie wspornikowe. Szerokość biegu, ze względu na małą wytrzymałość kamienia na zginanie, nie powinna przekraczać 1,3 m w przypadku kamieni twardych i 1,0 m dla kamieni miękkich. Przekrój stopnia — część stopnia utwierdzona w murze, tzw. głowa, ma zwykle kształt prostokątny. Głębokość zamocowania w murze stopni wspornikowych wynosi nie mniej niż 20 cm przy szerokości biegu do 1 m oraz 25 cm — przy szerokości l-f-1,2 m.
Stopień spocznikowy
Stopień spocznikowy ma specjalny kształt (opinie o programie). Przekrój stopni w schodach zewnętrznych lub takich, gdzie nie zależy na równej płaszczyźnie od dołu, może być prostokątny lub ze zwisem podnóżka oraz z przylgą przy dolnej krawędzi lub bez przylgi. Stopnie schodów opierają się zwykle albo na belce policzkowej i na murze klatki schodowej, albo też na dwóch belkach policzkowych. W każdym biegu stosuje się trzy typy stopni, a mianowicie: dolny spocznikowy, biegowy i górny spocznikowy (segregator aktów prawnych).
Całość schodów powinna być bardzo dokładnie zaprojektowana ze względu na konieczność dopasowania stopni po ich obróbce kamieniarskiej.
W schodach ognioodpornych belki stalowe powinny być bądź obetonowane, bądź obłożone cegłą (na rąb) i otynkowane zaprawą cementową na siatce.
Konstrukcja spoczników schodów ze stopniami kamiennymi może być wykonana jako sklepienie, płyta Kleina, płyta żelbetowa itp. Wykończenie powierzchni spoczników bywa różne: płytami kamiennymi, terakotowymi, lastrykowymi itp. Schody ceglane, obecnie stosowane bardzo rzadko, wykonywano przeważnie na sklepieniach odcinkowych, a następnie na płytach Kleina między stalowymi belkami policzkowymi, murując je z cegieł dobrego gatunku lub klinkieru i spoinując (promocja 3 w 1). Wymurowane na sklepieniu stopnie ceglane obkładano okładziną drewnianą.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32