Blog

Prace remontowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
06.10.2020

Obciążenie dopuszczalne każdego pala

W artykule znajdziesz:

Obciążenie dopuszczalne każdego pala

Prace remontowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Obciążenie dopuszczalne każdego pala

Skempton w swojej pracy dowodzi, że przy mniejszych budowlach, w przypadku gdy obciążenie dopuszczalne każdego pala przyjmuje się mniejsze niż połowa jego nośności granicznej - osiadania całego fundamentu prawie nie różnią się od osiadań, jakie wykazały pale pojedyncze w czasie próbnych obciążeń (program uprawnienia budowlane na komputer). A zatem w wyżej podanych warunkach można w ogóle zagadnienia osiadania fundamentu nie rozpatrywać.

Jak wynika z omawianych badań, stosunek osiadania grupy pali do osiadania pala obciążonego pojedynczo jest funkcją (zbliżoną do parabolicznej) szerokości fundamentu.
Z wykresu widać, że przy dużych (dość często spotykanych) szerokościach fundamentów osiadanie całego fundamentu posadowionego na palach może wzrosnąć kilkanaście razy w stosunku do osiadania pala obciążonego pojedynczo (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Z tych też względów przy budowlach dużych, zwłaszcza gdy w warstwach głębszych zalegają słabsze grunty, nie można pomijać przy projektowaniu osiadania całości fundamentu.

Obliczenia osiadania można przeprowadzać znanymi metodami przy założeniu, że cały fundament wraz z gruntem objętym palami stanowi jak gdyby sztywny filar, który przenosi obciążenia na warstwy głębsze jak każdy inny filar (uprawnienia budowlane).

Jest to szczególnie ważne w następujących przypadkach, a mianowicie: przy fundamentach lub grupach obok siebie leżących fundamentów, których mniejszy wymiar (lub łączny mniejszy wymiar) w rzucie poziomym przekracza V3 część długości projektowanych pali, jak również w przypadku, gdy pale pogrążone są na całą swą długość w gruntach spoistych o konsystencji plastycznej lub miękkoplastycznej, a także gdy poniżej dolnych końców pali zalegają warstwy gruntów o wytrzymałości mniejszej niż wytrzymałość warstw otaczających pal (program egzamin ustny). W każdym z tych przypadków należy niezależnie od zbadania udźwigu pali pojedynczych i wzajemnego ich na siebie wpływu sprawdzić osiadanie ustroju jako całości.

Pal wbity w grunt

W tym celu należy od śladów przecięcia powierzchni podstawy fundamentu z pobocznicami krańcowych pali rozpatrywanej grupy poprowadzić proste, nachylone do osi pali pod kątem u, dobierając wartość tego kąta, przy gruntach uwarstwionych będą to linie łamane (opinie o programie). Linie te, doprowadzone do przecięcia się z krawędzią płaszczyzny przechodzącej przez dolne końce pali, utworzą bryłę, którą wraz z nadbudową,
palami i gruntem zawartym w tej bryle należy rozpatrywać jako jednolity fundament. Wielkość osiadania tak określonego fundamentu należy wyznaczać uważając za umowny poziom posadowienia płaszczyznę przechodzącą przez dolne końce pali, a średnie naprężenie dodatkowe w poziomie posadowienia.
Przy fundamentach bardzo długich obliczenie można przeprowadzać na 1 m długości fundamentu.

W przypadku grup fundamentów leżących obok siebie należy uwzględnić wpływ sąsiednich fundamentów na wielkość osiadania rozpatrywanego fundamentu.
Jeśli dolne końce pali nie leżą w jednym poziomie, należy przyjąć jako miarodajny poziom średni (segregator aktów prawnych).
Tak wyznaczone osiadanie nie powinno być większe niż dopuszczalne dla danego ustroju.

Pal wbity w grunt poddany działaniu siły poziomej występującej ponad powierzchnią gruntu (np. przenoszącej się z ławy fundamentowej) przeciwstawia sile tej pewien opór ulegając przy tym w miarę wzrostu siły zginaniu, które powoduje stopniowe przesuwanie się górnego końca pala.
Istnieją różne metody obliczania nośności bocznej pala i związanego z nią bocznego obciążenia dopuszczalnego (promocja 3 w 1).

Według PN-515/B-02482 można dopuścić obciążenia boczne pali, pod warunkiem, że głębokość wbicia pali w grunt jest większa niż 5 m, gdy boczne obciążenie działa w przybliżeniu (z odchyłką do 80 cm) w poziomic posadowienia fundamentu na palach lub w poziomie naziomu i gdy jednocześnie nie dopuszcza się przesunięcia poziomego górnego końca pala więcej niż o 1 cm. Wartości podane w tablicy odnoszą się do pali rozstawionych we wzajemnej odległości osiowej równej 6 średnicom pala albo większej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Prace remontowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Prace remontowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Prace remontowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Prace remontowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Prace remontowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Prace remontowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Prace remontowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Prace remontowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Prace remontowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Prace remontowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Prace remontowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Prace remontowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami