Blog

28.10.2021

Obciążenie osiowe

W artykule znajdziesz:

Obciążenie osiowe

Obciążenie osiowe

W obliczeniach naprężeń w materiale ścianki należy uwzględniać możliwość wyboczenia. Długość wyboczenia odpowiada odstępowi punktów zerowych wykresu momentów zginających powstałych wskutek parcia poziomego (program uprawnienia budowlane na komputer). Należy również uwzględniać dodatkowy moment zginający wynikły z ugięcia ścianki i równoczesnego występowania sił osiowych. Moment ten można zredukować, przykładając obciążenie osiowe ścianki z pewnym mimośrodem.
W zasadzie stateczność nabrzeży wspornikowych oblicza się jako stateczność nabrzeży masywnych stawianych. Oczywiście możliwe (i celowe) jest też stosowanie cząstkowych współczynników bezpieczeństwa.

W równaniach równowagi bierze również udział ciężar gruntu Gg zalegającego nad podwaliną (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wartość tego ciężaru należy ujmować dwojako:
- gdy odgrywa on rolę niekorzystną dla stateczności, np. w warunku równowagi sił pionowych lub uskoku naziomu, należy przyjmować go w pełnej wysokości jako ciężar Gg prostopadłościanu gruntu, o podstawie równej powierzchni podwaliny i wysokości równej wysokości nabrzeża; (szerokość tego prostopadłościanu oznaczono przez L);
- gdy zaś odgrywa on rolę korzystną (np. w warunku równowagi sił poziomych), należy uwzględnić możliwość przeniesienia się części jego ciężaru poza nabrzeże (np. skutkiem wysklepienia się gruntu lub tarcia w „ścianie” AB) i przyjmować ciężar zmniejszony G’g (uprawnienia budowlane).

Podwalin blokowych się nie oblicza, wymiarując je według wzorów, które zdały egzamin praktyczny. Stateczność nabrzeża na palach sprawdza się w zasadzie tylko pod względem równowagi uskoku naziomu. W razie wykrycia w gruncie linii odłamu dającej zbyt niski współczynnik stateczności nie wystarczy przedłużanie pali wyciąganych poza jej zarys, gdyż w razie zsuwu pale te ulegną wyrwaniu (program egzamin ustny). Wówczas konieczne jest pogłębienie tak ścianki, jak i pali przednich oraz ewentualne poszerzenie nabrzeża (płyty).

Rodzaj nabrzeża

Niekiedy zabiegi te również będą daremne, należy przejść wtedy na inny rodzaj nabrzeża. Gdy podłoże jest słabe, należy jeszcze sprawdzać warunek równowagi sił pionowych według schematu 8.65. Konieczne tu jest wyznaczenie wypadkowej Z sił w palach grupy I i II, ciężaru gruntu G, objętego płaszczyznami przechodzącymi przez ściankę szczelną i tylny rząd pali grupy II, i siły poziomej B ze ścianki szczelnej, którą tu traktuje się jako u dołu wolno podpartą (opinie o programie). Ściankę szczelną należy doprowadzić do linii odłamu przechodzącej przez dolne końce tylnych pali grupy II. Gdy się oblicza odpór gruntu (jeżeli kąt tarcia wewnętrznego tego gruntu jest większy niż 25°), należy uwzględniać wpływ tarcia gruntu o ściankę.

Aby nie komplikować obliczania, przyjmuje się w konstrukcji wykreślnej kierunek sił odporu nadal poziomy, a tylko powiększa się wartość współczynnika odporu Kh, zgodnie z wzorem uwzględniającym tarcie gruntu o ścianę. Niektórzy autorzy przyjmują współczynnik odporu jak dla ściany gładkiej i mnożą go przez 1,5 do 2 (zależnie od materiału ściany: stal, drewno - 1,5, beton 2), co zresztą mniej więcej wychodzi na to samo (segregator aktów prawnych).
Bezpośrednio pod płytą (czy rusztem) parcie czynne przyjmuje się jako równe zeru. Prowadząc od tylnej, dolnej krawędzi płyty czy rusztu prostą pochyloną do poziomu pod kątem tarcia wewnętrznego, otrzymuje się w punkcie przecięcia się tej prostej ze ścianką poziom I-I, od którego zaczyna się przejście wykresu parcia do pełnej wartości, odpowiadającej wysokości korony nabrzeża i obciążeniu ruchomemu.

Pełną wartość parcie czynne uzyskuje na poziomie II-II - przecięcia ścianki szczelnej prostą poprowadzoną z tylnej krawędzi płyty czy rusztu pod kątem odłamu (promocja 3 w 1).
Dalszy przebieg parcia czynnego ku dołowi odpowiada pełnemu obciążeniu nabrzeża. Rozkład ten jest dopuszczalny tylko wtedy, jeżeli ciężar płyty czy rusztu i ich obciążenia całkowicie przenosi się przez pale na warstwy głębsze, zalegające poniżej poziomu II-II. Powyższy sposób obliczania ulega pewnej modyfikacji, gdy grunt jest spoisty.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami