Blog

04.03.2022

Obciążenie zastępcze

W artykule znajdziesz:

Obciążenie zastępcze

Ustala się jako obciążenie równomierne rozłożone takiej wielkości, aby naprężenia przez nie wywołane były mniejsze niż naprężenia pod obciążeniami rzeczywistymi, a równocześnie dotrzymany był warunek ekonomiczności konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer).

  1. Współczynniki obciążeń.
  2. Współczynniki jednoczesności obciążeń. W przypadku jednoczesnego uwzględnienia dwóch lub więcej obciążeń krótkotrwałych należy przyjmować współczynniki:
  3. dla układów zawierających obciążenia stałe, zmienne długotrwałe oraz zmienne krótkotrwałe - 0,9,
  4. dla układów zawierających, oprócz obciążeń wymienionych wyżej, obciążenia wyjątkowe - 0,8 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Współczynniki te stosuje się jedynie dla obciążeń “’zmiennych krótkotrwałych (uprawnienia budowlane).

Jako jedno obciążenie krótkotrwałe niniejszego ustalenia rozumie się:

  • obciążenie od tłumu ludzi, mebli lekkich, urządzeń, materiałów, elementów i konstrukcji składowanych prowizorycznie na stropach, przy uwzględnieniu wszystkich stropów i poziomów obciążeń,
  • obciążenie wiatrem lub śniegiem,
  • obciążenie od jednego pojazdu mechanicznego (program egzamin ustny).

Współczynniki w budynkach przemysłowych

Współczynniki w budynkach przemysłowych należy ustalać na podstawie projektów technologicznych.

  • Przy sprawdzeniu budowli w stadium realizacji współczynniki obciążenia można zmniejszać, stosując współczynnik zmniejszający 0,8, z tym jednak, że ostateczna wartość współczynnika obciążenia nie może być mniejsza niż 1. Współczynniki redukcji obciążeń. Przy obliczaniu belek, podciągów, słupów, ścian fundamentów i podłoży budowli dopuszcza się przyjmowanie wartości obciążeń zmiennych działających na te elementy ze współczynnikami redukcji, określonym, w tabl. 1-14 (podane współczynniki można stosować jednocześnie) (opinie o programie).
  • Współczynniki dynamiczne. Wielkości współczynników dynamicznych należy przyjmować zgodnie z zasadami dynamicznych obliczeń wytrzymałościowych. Dopuszcza się stosowanie wartości współczynników dynamicznych określonych.
  • Obciążenia stropów. Obciążenie zmienne stropów w zależności od przeznaczenia budowli i sposobów użytkowania pomieszczeń należy przyjmować. Obciążenia te nie uwzględniają wpływu obciążeń dynamicznych. Część długotrwałą obciążenia zmiennego należy przyjmować (segregator aktów prawnych).
  • Obciążenia rusztowań. Obciążenia pionowe rusztowań należy ustalać przy uwzględnianiu ich ciężaru własnego, ciężaru materiałów i elementów konstrukcyjnych oraz maszyn roboczych, które mogą się znaleźć na rusztowaniu w trakcie jego eksploatacji, a ponadto ciężaru ludzi i drobnych urządzeń budowlanych.

Obciążenie zastępcze jednostajnie rozłożone od ciężaru materiałów, ludzi i drobnych urządzeń budowlanych można przyjmować:

  • w przypadku rusztowań drewnianych o wysokości do 22 m i stalowych o wysokości do 40 m, nie służących zadaniom specjalnym, w wartości 150 daN/m2 na pomostach i schodniach,
  • w przypadkach specjalnych rusztowań wyższych oraz rusztowań specjalnych (np. do robót kamieniarskich, do zabezpieczeń przędąwaryjnych itp.) wg ustaleń indywidualnych, lecz nie mniej niż 200 daN/m2 na pomostach i schodniach.

Obciążenie poziome rusztowań należy przyjmować, uwzględniając oprócz sił od działania wiatru i ewentualnych innych sił poziomych, jakie mogą powstać np. od pracy maszyn, uderzeń, urządzeń, również obciążenie poziome zastępcze (promocja 3 w 1).

Obciążenie poziome zastępcze działa na poziomic pomostu w najbardziej niekorzystnym kierunku i jest równe co do wielkości bezwzględnej 1/50 sumy wszystkich charakterystycznych obciążeń pionowych, liczonych od góry do rozpatrywanego poziomu rusztowania. Obciążenia pojazdami mechanicznymi. Obciążenia pojazdami ruchu masowego należy przyjmować wg projektów technologicznych.

Obciążenia pojazdami specjalnymi, np. straży pożarnej, trolejbusami, autobusami przegubowymi, ciągnikami balastowymi, ciągnikami siodłowymi, pojazdami na podwoziu gąsienicowym, maszynami rolniczymi itd., należy ustalać indywidualnie. Obciążenia poziome słupów i ścian od uderzenia przez pojazdy mechaniczne należy przyjmować wg tabl. 1-32, traktując je jako obciążenia wyjątkowe.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami