Blog

17.04.2021

Wnioski inwestycyjne

W artykule znajdziesz:

Wnioski inwestycyjne

Wnioski inwestycyjne

Wnioski inwestycyjne o dużym znaczeniu gospodarczym poddaje się analizie z punktu widzenia interesów całego społeczeństwa. Rozpatruje się je kompleksowo, to znaczy nie tylko z punktu widzenia tej dziedziny, w której powstaje inwestycja, lecz również z punktu widzenia pozostałych działów i gałęzi gospodarki narodowej. Budowa każdego nowego zakładu produkcyjnego wywiera silny wpływ na życie gospodarcze rejonu, w którym powstaje, a nawet całego kraju, zwiększa bowiem zapotrzebowanie na węgiel czy energię elektryczną, na maszyny i urządzenia, na pewne surowce i półfabrykaty, wreszcie na siłę roboczą (program uprawnienia budowlane na komputer).

Aby podjąć decyzję, które z proponowanych inwestycji są najpilniejsze, sporządza się kilkunastoletnie plany perspektywiczne rozwoju poszczególnych działów i gałęzi gospodarki. Dopiero na ich tle można ustalić, jakie inwestycje należy realizować w pierwszej kolejności. Przy każdej decyzji gospodarczej mamy do czynienia z jednej strony z nieograniczonymi potrzebami, z drugiej zaś z ograniczonymi środkami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Inwestycje przemysłowe mogą mieć na celu powiększenie zdolności produkcyjnej danej gałęzi przemysłu albo tylko obniżenie kosztów produkcji, lub wreszcie poprawę warunków i bezpieczeństwa pracy. Doświadczenie wskazuje, że efekty te można uzyskać nie tylko przez budowę nowych obiektów, lecz również przez rozbudowę i modernizację istniejących. Przed powzięciem decyzji trzeba więc zawsze przeprowadzić analizy i badania, czy jest rzeczą korzystniejszą budowanie zupełnie nowych zakładów, czy raczej przebudowanie i powiększenie zakładów istniejących (uprawnienia budowlane).

Bardzo istotnym jest również problem lokalizacji każdej inwestycji. Trzeba tu oprzeć się na planach zagospodarowania przestrzennego kraju i rozpatrzyć, w jakich rejonach pożądane są najbardziej nowe fabryki czy inne obiekty inwestycyjne.

Lokalizacja inwestycji

Lokalizacja inwestycji zakładów przemysłowych jest ważnym działem ekonomiki przemysłu, obejmuje ona wiele ciekawych problemów, a między innymi następujące kwestie:
- warunki komunikacyjne, a w szczególności czy w proponowanej miejscowości są odpowiednie połączenia kolejowe, drogowe, wodne;
- jaka jest odległość od źródeł surowców i odbiorców przyszłej produkcji oraz czy na miejscu znajduje się w dostatecznej ilości energia elektryczna i woda;
- czy na miejscu jest dostateczna ilość wolnych rąk do pracy (program egzamin ustny).

Decyzja o lokalizacji obiektu pociąga za sobą szereg konsekwencji natury ekonomicznej. Jeżeli np. obiekt zaprojektowany jest w terenie zadrzewionym lub w miejscu, w którym znajdują się jakieś dawne budynki, to aby przygotować teren do budowy należy wyciąć drzewa, wykarczować pnie, usunąć istniejące budowle itp., co oczywiście podraża koszty. Jest rzeczą powszechnie znaną, że gdy obiekty budowlane wykonuje się w terenie uzbrojonym, koszty budowy są znacznie niższe. Gdy natomiast do nowo wznoszonego budynku trzeba przeprowadzić długie przewody kanalizacyjne, wodociągowe, elektryczne, czy gazowe - koszty budowy znacznie wzrastają.
Usytuowanie budynku w terenie nierównym pociąga za sobą koszty jego niwelacji (opinie o programie).

Jeżeli w ziemi występuje woda podskórna, często trzeba również przeprowadzić kosztowne roboty melioracyjne. Gdy nośność gruntu jest bardzo mała, trzeba wykonywać kosztowne roboty fundamentowe. Jeżeli więc mamy możliwość usytuowania budynku w różnych miejscach, należy wykonać kosztorysy dla poszczególnych wariantów, aby ustalić, który z nich jest najtańszy  (segregator aktów prawnych).
Jest rzeczą oczywistą, że z punktu widzenia ekonomicznego takie usytuowanie budynku jest najlepsze, przy którym wyżej podany współczynnik jest jak najmniejszy.

Na koszty budowy wywiera istotny wpływ koszt transportu materiałów. Jest on najmniejszy wówczas, gdy plac budowy znajduje się przy bocznicy kolejowej, przy drodze kołowej czy żeglownej rzece. Jeżeli plac budowy znajduje się w dużej odległości od stacji kolejowej, koszty transportu są znacznie wyższe (promocja 3 w 1). Najgorzej sprawa przedstawia się wówczas, gdy budujemy obiekt z dala od drogi kołowej. W tym wypadku trzeba albo budować specjalną drogę, albo materiał dowozić furmankami, co znacznie podraża koszty.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami