Blog

Prędkość obrotu walców
W artykule znajdziesz:
Prędkość obrotu walców

Prędkość obrotu walców musi być dostosowana do skali czasu modelu. Jeżeli skala czasu modelu wynosi na przykład 1:30, to obrót „modelu Ziemi” reprezentowanego przez walce musi być 30 razy szybszy niż prawdziwy obrót Ziemi na danej szerokości geograficznej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sondy takie umieszcza się zwykle w dwu miejscach w pewnym oddaleniu od modelu oraz tuż przed modelem.
Zapisy ich powinny być zsynchronizowane w czasie. Mają one charakter normalnego falogramu.
Rysunek 5.16 przedstawia schemat działania laboratoryjnych sond akustycznych (ultradźwiękowych), które umieszczać się powinno w dnie kanału (ewentualnie w tym samym miejscu co sondy oporowe i równocześnie z nimi) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Impulsator nadaje sygnały (impulsy) np. co 0,1 s. a trwające 20 txs, które przekazywane są do przetwornika sondy właściwej (ceramicznej, z tytanianu baru lub tp.), umieszczonej poziomo w dnie kanału (uprawnienia budowlane).
Przetwornik przekształca te impulsy w ultradźwięki, które idą od dołu ku górze ku powierzchni wody i odbiwszy się od niej wracają do sondy. Czas trwania przebiegu ultradźwięku tam i z powrotem pozwala wyliczyć przy znanej prędkości głosu położenie chwilowe poziomu wody, czyli rzędną profilu fali (a ściśle falogramu).
Odbita fala ultradźwiękowa ulega potem przekształceniu w falę elektryczną, a ta z kolei ulega wzmocnieniu i rejestracji. Zestaw urządzeń zaznaczonych na schemacie pozwala zarejestrować zapis na dziurkarce i poddać go analizie przez maszynę liczącą (program egzamin ustny).
Z kolei schemat działań rurki Pitota do pomiarów prędkości wiatru. Rurkę tę umieszcza się w osi kanału w odległości około 20 m od miejsca wprowadzenia rury tłocznej do kanału, gdzie jak należy przypuszczać przepływ powietrza jest już ustalony i łączy przewodami podłużnymi z manometrem ukośnym. Część poziomą rurki umieszcza się w połowie odległości między poziomem grzbietów fali a pokrywą, przy czym położenie to należy regulować w dostosowaniu do wysokości fali (opinie o programie).
Aparatura mechaniczna
Do pomiaru prędkości służą wszelkiego rodzaju młynki hydrometryczne od bardzo małych „mikromłynków” laboratoryjnych, mierzących prędkości przepływu wody od 2 mm/s do 2 cm/s, do zwykłych młynków używanych do pomiarów na rzekach i mierzących prędkości w przedziale od kilku cm/s do kilku i kilkunastu m/s. Młynki hydrometryczne do pomiaru prędkości prądów morskich mają konstrukcję nieco inną niż młynki zwykłe, pozwalającą im na ustawienie się w kierunku linii prądu.
Położenie młynka może być rejestrowane. Prędkości można również mierzyć za pomocą przepon Andersona, pływaków, aparatury do chemicznej metody badania prędkości przepływu itp., a także pośrednio za pomocą tzw. dy- namometrów hydraulicznych, jak rurki Pitota, kule dynamometryczne itp., które bezpośrednio mierzą ciśnienie hydrodynamiczne płynącej wody, a to pozwala na wyznaczenie prędkości za pomocą prostego przeliczenia (segregator aktów prawnych).
Do pomiaru intensywności przepływu (wydatku) służą naczynia cechowane, przelewy, a także znana z hydrometrii aparatura do chemicznej, termometrycznej i kalorymetrycznej metody pomiaru. Wreszcie do pomiaru ciśnień statystycznych służą piezometry w postaci pionowych rurek szklanych połączonych wężami gumowymi (lub w inny sposób) z punktami modelu, w których ma się dokonać pomiaru, oraz manometry i mi- kromanometry.
Aparatura mechaniczna służy do pomiaru sił, naprężeń w konstrukcjach, prędkości ruchu ciał stałych itp. Należą tu dynamometry i tenso- metry mechaniczne oraz mechaniczno-optyczne. Ponadto aparaturą mechaniczną mierzy się czas (sekundomierze sprężynowe), ciężary (wagi) oraz przesunięcia i odkształcenia elementów konstrukcji (wszelkiego rodzaju czujniki, miarki, podziałki wraz z przenośniami umożliwiającymi powiększanie odczytów) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32