Blog
Obecność iłów w kruszywie
W artykule znajdziesz:
Obecność w kruszywie iłów obniża jego zdolność do ograniczania skurczu, a ponieważ iły i gliny same podlegają skurczowi, przeto ilasta (bądź gliniasta) otoczka na kruszywie może zwiększyć skurcz aż o 70%. Nawet w zakresie zwyczajnych kruszyw istnieją poważne różnice wielkości skurczu. Naturalne kruszywo samo nie ulega zazwyczaj skurczowi, jednak niektóre szkockie doleryty i niektóre inne skały wykazują skurcz równy aż 900 • 10-6, tj. tego samego rzędu, co skurcz betonu wykonanego na kruszywie w ogóle nie przejawiającym skurczu. Skały, w których występuje skurcz, mają zazwyczaj również wysoką absorpcję; można to traktować jako ostrzeżenie, że uzyskane z nich kruszywo należy starannie zbadać z punktu widzenia właściwości skurczowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stosowanie kruszyw lekkich prowadzi zazwyczaj do zwiększenia skurczu, głównie dlatego, że posiadając niższy współczynnik sprężystości kruszywa te mniej ograniczają skurcz zaczynu cementowego. Kruszywa lekkie, które zawierają większą ilość pyłów mniejszych niż 75 urn (brytyjskie sito nr 200), dają skurcz jeszcze wyższy, ponieważ skutkiem obecności tych pyłów zwiększona jest zawartość pustek (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zawarta w betonie woda wpływa na skurcz w ten sposób, że zmniejsza ona objętość kruszywa, które ogranicza skurcz. Ogólnie zatem zawartość wody w mieszance wskazywałaby rząd wielkości spodziewanego skurczu zgodnie z ogólnym charakterem wykresu jednak uważa się, że sama przez się zawartość wody nie ma zasadniczego znaczenia (uprawnienia budowlane).
Właściwości cementu
Właściwości cementu niewiele wpływają na skurcz betonu, a Sioayze wykazał, że większy skurcz czystego zaczynu niekoniecznie oznacza większy skurcz betonu wykonanego przy użyciu tego cementu. Miałkość cementu ma znaczenie o tyle, że obecność cząstek większych niż np. 75 ixm (brytyjskie sito nr 200), które W stosunkowo niewielkim stopniu ulegają hydratacji, ogranicza skurcz w sposób podobny jak kruszywo. Skądinąd wiadomo, że niezgodnie z pewnymi dawniejszymi sugestiami drobniejszy cement nie zwiększa skurczu betonu, mimo że zostaje zwiększony skurcz czystego zaczynu cementowego (program egzamin ustny).
Uważa się obecnie, że skład chemiczny cementu nie wpływa na skurcz, z tym że cementy zawierające niedostateczną zawartość gipsu przejawiają znaczny wzrost skurczu, bowiem początkowy szkielet, jaki tworzy się w czasie wiązania, ustala późniejszą strukturę zhydratyzowanego zaczynu i w ten sposób wpływa także na stosunek gelu do objętości, na wytrzymałość oraz na pełzanie. Zawartość gipsu, która jest optymalna z punktu widzenia opóźnienia reakcji w cemencie, jest nieco wyższa od tej, która prowadzi do najmniejszego skurczu. Zakres tych zawartości gipsu, które mają istotny wpływ na skurcz, jest węższy od zakresu zawartości mających znaczenie dla czasu wiązania (opinie o programie).
Skurcz betonu wykonanego przy użyciu cementu glinowego jest tej samej wielkości, co skurcz w przypadku użycia cementu portlandzkiego, jednak samo zjawisko przebiega tu znacznie prędzej. Stwierdzono, że napowietrzanie betonu nie wpływa na skurcz (segregator aktów prawnych).
Dodatek chlorku wapniowego zwiększa skurcz w różnym stopniu, na ogół o 10-50%, przypuszczalnie dlatego, że powstaje drobniejsza struktura gelowa i być może dlatego też, że w dojrzałych próbkach zawierających chlorek wapniowy następuje silniejsza karbonizacja. Inne domieszki różnią się z uwagi na stopień zwiększenia skurczu, jednak dla danej domieszki efekt procentowy jest stały, niezależnie od użytego kruszywa. Przy stosowaniu licznych dodatków uplastyczniających, które pozwalają zmniejszyć zawartość wody zarobowej, ostateczny wpływ domieszek na skurcz jest nieistotny [6.89]. Przedłużony okres pielęgnowania na mokro opóźnia pojawienie się skurczu, jednak wpływ pielęgnacji na wartość skurczu, chociaż niewielki, ma charakter złożony (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32