Blog

Systemy budownictwa uprzemysłowionego zdjęcie nr 2
19.10.2020

Obie ściany zbiornika

W artykule znajdziesz:

Obie ściany zbiornika

Systemy budownictwa uprzemysłowionego zdjęcie nr 3
Obie ściany zbiornika

Obie ściany zbiornika zostały sprężone systemem Michajłowa pierścieniami z prętów 018 mm ze stali Qr = 2500 kG/cm2. Pierścienie te łączono w ścianie wewnętrznej z 4 a w zewnętrznych z 6 odcinków, na pilastrach stalowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Przez pilastry przepuszczono na wylot końce prętów z przyspawanymi i nagwintowanymi końcówkami 0 20 mm.

Naciąg następował przez dokręcanie nakrętek za pomocą kluczy dynamometrycznych, które jednak w użyciu okazały się uciążliwe, gdyż wymagały stałej regulacji (przypuszczalnie użyto zbyt miękkiej stali na sprzęgła zębate). W projekcie założono dla stali granicę plastyczności Qr = 2500 kG/cm2 i maksymalne naprężenie montażowe 2070 kG/cm2. Obliczono, że po uwzględnieniu strat nastąpi spadek naprężeń w cięgnach do 1080 kG/cm2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przeprowadzone podczas sprężenia pomiary naprężeń w stali za pomocą sond oporowych wykazały jednak, że założonych naprężeń nie można było uzyskać, gdyż stal miała granicę plastyczności niższą - ok. 1900 kG/cm2. Wskutek dużej wartości współczynnika tarcia, większego od podanego przez Michajłowa (|i = 0,75), spadek naprężeń w prętach w środku odcinka był tak duży, że po uwzględnieniu odkształceń trwałych, część zbiornika będzie pracować jako konstrukcja żelbetowa. Nierównomierne sprężenie wywołuje poważne dodatkowe zginanie rdzenia (uprawnienia budowlane). Badanie odkształceń ściany zbiornika, w czasie zmiany napełnienia wykazało znaczny współczynnik tarcia pomiędzy fundamentem a dolną krawędzią ściany.
Zbiornik na wodę pitną w postaci dwóch walcowych zbiorników - środkowy o pojemności 400 m3 i zewnętrzny o pojemności 2000 m3 wybudowały w latach 1953-1954 Zakłady Wodociągowe w Schramberg.

Zbiorniki usytuowane współśrodkowo, nakryte są wspólną kopułą opierającą się na ścianach zbiornika zewnętrznego. W celu uzyskania jaśniejszego schematu i korzystniejszej pracy statycznej zbiorników, ściany obu zbiorników oparto przesuwnie na dnie (program egzamin ustny).

Ściana zbiornika

Tarcie zmniejszono przez użycie w miejscu poślizgu preparatu pod nazwą „Palesit”. Zbiornik zewnętrzny ma średnicę 23,6 m, wysokość ok. 4 m, grubość ściany 22 cm. Przekryty jest kopułą kulistą o grubości 12 cm, promieniu równym średnicy zbiornika i kącie środkowym 30″. Kopuła jest obsypana warstwą ziemi o grubości 1 m.
Kopułę obliczono w stanie błonowym, który uzyskano przez odpowiednie sprężenie wieńca (opinie o programie).

Zbrojenie kopuły jest niewielkie; przede wszystkim przy włazie znajdującym się w środku oraz przy wieńcu - przyjęto je ze względu na momenty powstające w czasie wykonywania konstrukcji. Zasadniczo przy symetrycznym i stopniowym zasypywaniu kopuły nie powstają w niej naprężenia rozciągające, a skurcz i naprężenia termiczne są niewielkie, dzięki obłożeniu grubą warstwą ziemi. Siła krytyczna powodująca zwichrzenie kopuły obliczona wg wzoru Karm an a jest 15-krotnie większa od istniejącej.

Ścianę zbiornika z ukształtowanym u góry pierścieniem przejmującym rozpór od kopuły, sprężono przez owinięcie drutem 0 4 mm ze stali Stl60 wg systemu BBRV. Sprężenie przeprowadzono po zabetonowaniu i stwardnieniu kopuły, którą częściowo obsypano ziemią w celu uzyskania naprężeń ściskających w ścianie zbiornika (segregator aktów prawnych). Zmniejszono dzięki temu zbrojenie pionowe, potrzebne do przejęcia momentów powstających w ścianie wskutek stopniowego nawijania drutu. Nawinięta spirala ma u dołu skok 1 cm, górą - 4 cm. Na pierścień na szerokości 60 cm gęsto nawinięto drut w dwóch warstwach.

Tak gęste nawinięcie drutu spowodowało słabą przyczepność warstwy torkretu. W praktyce bardziej celowe okazuje się nawijanie drutu z większymi odstępami i w większej liczbie warstw. Ze względu na gabaryt wózka nawijającego, nawijanie rozpoczęto 20 cm ponad dolną krawędzią ściany, u góry zaś, w celu umożliwienia sprężenia pierścienia -należało nadbetonować 20 cm odcinek ściany, który po nawinięciu drutu został ścięty (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Systemy budownictwa uprzemysłowionego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Systemy budownictwa uprzemysłowionego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Systemy budownictwa uprzemysłowionego zdjęcie nr 8 Systemy budownictwa uprzemysłowionego zdjęcie nr 9 Systemy budownictwa uprzemysłowionego zdjęcie nr 10
Systemy budownictwa uprzemysłowionego zdjęcie nr 11
Systemy budownictwa uprzemysłowionego zdjęcie nr 12 Systemy budownictwa uprzemysłowionego zdjęcie nr 13 Systemy budownictwa uprzemysłowionego zdjęcie nr 14
Systemy budownictwa uprzemysłowionego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Systemy budownictwa uprzemysłowionego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Systemy budownictwa uprzemysłowionego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami