Blog
Warunki wykonywania pustaków
W artykule znajdziesz:
Warunki wykonywania pustaków
Do obowiązków jego należy:
- ustalenie czynności dla poszczególnych członków grupy przydział pracy,
- kontrola wykonawstwa oraz instruktaż,
- sprawdzanie przydatności sprzętu do produkcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Oprócz tego ciąży na nim odpowiedzialność za:
- jakościowe i ilościowe wykonanie dziennych planów produkcji,
- regularne i prawidłowe rozliczenie się z pobranej do produkcji masy betonowej,
- konserwacja maszyn i sprzętu,
- utrzymanie wzorowego porządku na stanowisku roboczym.
Przystępując do wyrobu pustaków DMS grupa robocza obowiązana jest złożoną formę umieścić na stole wibracyjnym, nasypać do niej mieszanki i wibrować masę betonową do chwili ukazania się mleczka cementowego na powierzchni wyrobu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po ukończeniu zaś wibrowania gotowy pustak umieścić wraz z formą na stołku, wyjąć pustak z formy i łącznie ze stołkiem odnieść lub odwieźć na miejsce wstępnego dojrzewania, na odległość do 25 m.
Grupa robocza wykonująca pustaki DMS składa się z 4 osób. Dwie spośród nich wykonują pustaki, dwie zaś odtransportowują na miejsce dojrzewania.
Warunki wykonywania pustaków podaje tablica 20. Liczby nad kreską w tej tablicy podają czas w godzinach potrzebny do wyprodukowania 100 sztuk pustaków, liczby zaś pod kreską należność w złotych (uprawnienia budowlane).
Cegła cementowa jest to sztuczny kamień budowlany, sporządzony z mieszaniny cementu, drobnego kruszywa i wody.
W zależności od wytrzymałości na ściskanie rozróżnia się następujące klasy cegły cementowej:
a) klasa 120,
b) klasa 80,
c) klasa 40.
Natomiast w zależności od sposobu formowania istnieją następujące dwa typy cegły:
- cegła cementowa pełna (P),
- cegła cementowa z wgłębieniami (W).
Cegła cementowa produkowana sposobem ręcznym lub maszynowym powinna mieć kształt prawidłowego prostopadłościanu, o prostych wyraźnych krawędziach i płaskich powierzchniach.
Przełom cegły cementowej powinien być jednolity, drobnoziarnisty bez kamieni, dziur i uwarstwień. Cegła przeznaczona do licowania może mieć na stronie licowej warstwę tłustej zaprawy, która musi być mocno związana z cegłą (program egzamin ustny).
Maszyna produkcyjna
W celu zmniejszenia ciężaru i lepszego związania cegły w murze cegła może mieć wgłębienia sięgające do 2/3 grubości cegły.
Maszynę produkującą cegłę betonową, stosowaną w zakładach prefabrykacji i betoniarniach, obsługuje jeden robotnik. Jest on obowiązany sam organizować sobie stanowisko robocze. Codziennie przed pracą powinien dokładnie sprawdzić pustaczarkę, stan narzędzi i urządzeń pod względem przydatności ich do pracy. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń lub braków obowiązany jest spowodować ich usunięcie (opinie o programie).
Ponadto w czasie produkcji i po jej ukończeniu obowiązany jest utrzymywać w czystości i wzorowym porządku teren stanowiska i cały sprzęt roboczy, a po zakończonej pracy sprzęt i narzędzia robocze oczyścić.
Przystępując do produkcji cegły betonowej robotnik pracujący na ceglarce, do oczyszczonej i wysmarowanej formy wsypuje mieszankę betonową, ubija ją, zaciera górną powierzchnię i przerzuca cegłę na podkładkę, po czym odtransportowuje ją na miejsce dojrzewania na odległość do 15 m, gdzie układa się ją w stosy do 10 warstw (segregator aktów prawnych).
Istnieje wiele rodzajów dachówek, lecz najczęściej stosowane spośród nich są trzy rodzaje:
a) dachówka żłobkowana zwykła (rys. 70); jest ona w kształcie dachówka ta jest wytrzymała na uderzenia; najczęściej używana jest w budownictwie wiejskim;
b) dachówka żłobkowana z zagięciami ma obok żłobkowania, jak poprzednio, wygięcie dołem, ułatwiające spływanie wody;
c) dachówka karpiówka podwójna jest całkowicie płaska z rowkami ułożonymi wzdłuż dachówki. Dachówka ta składa się z dwóch płytek zachodzących jedna na drugą.
Wymagania techniczne dotyczące wyrobu dachówki cementowej powinny być znane każdemu robotnikowi. Wymagania te można ująć w następujące punkty:
- barwa powierzchni glazurowanej powinna być jednostajna bez wyróżniających się odcieni,
- przy lekkim uderzeniu dachówka powinna wydawać metaliczny dźwięk, świadczący o prawidłowej budowie,
- kształt dachówki powinien być prawidłowy, o równych i ostrych krawędziach i gładkich płaszczyznach,
- glazura powierzchni górnej nie powinna wykazywać trwałych ani też włoskowatych pęknięć (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32