Blog

Obiegowość form drewnianych
W artykule znajdziesz:

Obiegowość form drewnianych jest nieznaczna; wynosi ona z reguły średnio 20 obrotów. Przy wykorzystaniu desek struganych dostatecznej grubości, przy pokryciu pokostem lub specjalnymi lakierami, jak również przy ostrożnym obchodzeniu się okres użytkowania form można zwiększyć do 50, a nawet 60 obrotów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zużycie metalu do form w zakładach prefabrykacji i ich koszty są bardzo duże. Wynoszą one zazwyczaj nie mniej niż 50% zużycia metalu i ogólnego kosztu całego technologicznego wyposażenia. Zużycie metalu na formę, przypadające na 1 ma formowanego wyrobu, dochodzi do 4 ton (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Formy z odchylanymi bokami stosowane są szeroko do formowania stropów wielokanałowych, płyt ścian zewnętrznych i innych podobnych konstrukcji. Podkłady (spody) form metalowych konstruuje się wg układu belkowego z ceowników nr nr 14-18 i blachy stalowej grubości 3-8 mm. Elementy boczne wykonuje się z ceowników, kątowników lub składane z blachy stalowej i kątowników. Boki mocuje się do podkładów zwykle za pomocą zawias rurowych lub płytkowych. Boki form podłużne i poprzeczne łączy się ze sobą zamkami różnych systemów (uprawnienia budowlane).
Zamki typu naciągowego zapewniają najbardziej szczelne połączenie boków, nie otwierają się i nie osłabiają połączeń przy wibracji. Zamki typu klinowego są wystarczająco pewne w pracy i nieskomplikowane. Jednak zamknięcie ich wymaga znacznego nakładu pracy ręcznej z zastosowaniem młotów zwykłych i dwuręcznych, co prowadzi nieuniknienie do odkształcania się form (program egzamin ustny).
Pętle do podnoszenia formy przy transporcie, przyspawane do podkładów, rozmieszcza się w odległości 1/5 jej długości od końców; klamry nie powinny wystawać po bokach i zwiększać gabarytów formy. Pokazano formy oporowe do wykonywania sprężonych belek. Konstrukcję form oblicza się na przejmowanie sił od naciągu zbrojenia i zamocowania go na formie (opinie o programie).
Formy składano-rozbieralne
Formy składano-rozbieralne stosuje się przeważnie do wyrobu cienkich konstrukcji, w których wysokość przekracza znacznie szerokość (np. w belkach podsuwnicowych o przekroju teowym, belkach dachów dwuspadowych itd.). Forma metalowa rozbieralna do produkcji belek o przekroju teowym składa się z podkładu, dwóch tarcz bocznych i dwóch czołowych. Spód zespawany jest z ceowników, tarcze boczne wzmocnione żebrami usztywniającymi. W ceownikach zarówno spodów jak i tarcz bocznych wykonano okrągłe otwory, przez które przepuszcza się sworznie dociągane stalowymi klinami, uzyskując niezbędną sztywność całej formy (segregator aktów prawnych).
Przy formowaniu belek na stendach w pozycji pionowej stosuje się czasami, prócz form składanych o bokach rozbieralnych, formy z przegubowo otwierającymi się bokami, które przy dłuższych elementach składają się z oddzielnych sekcji (rys. 21-4). Boczne ścianki formy mogą mieć podwójne poszycie; do nich wpuszcza się parę przy naparzaniu wyrobów.
W związku z tym, że stosowanie gęstoplastycznych mieszanek betonowych pozwala niezwłocznie usunąć boki formy po ukończeniu formowania wyrobów, bardziej racjonalne w tym przypadku są boki zdejmowalne i zsuwane, które mają praktycznie nieograniczony obieg. Formy o bokach nierozbieralnych, zebrane w baterie o różnych wymiarach, stosuje się na stendach do wykonywania wyrobów z ukośnymi bocznymi powierzchniami, umożliwiającymi wyjmowanie ich z form (np. belek teowych, dźwigarów, podkładów itd.). Formy składane o bokach rozbieralnych wykorzystuje się do wykonywania na stendach wyrobów o złożonej konfiguracji, jak również płyt płaskich i żeberkowych (promocja 3 w 1).
Metalowe boki form do wykonywania połówek kratownic radzieckiej serii PK-01-28 na stendzie, przy jednakowej grubości wszystkich elementów. Forma składa się z elementów bocznych zewnętrznych i wewnętrznych z ceownika nr 22, łączonych ze sobą za pomocą nakładek z otworami, do których wchodzą sworznie dwóch graniczących ze sobą elementów. Dla połączenia ceowników boków formy ścina się w narożach stopki ceowników, a ścianki graniczących elementów spawa się. Zmontowane boki mocuje się do stendu zaciskami.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32