Blog

14.07.2020

Obiekty gospodarcze

W artykule znajdziesz:

Obiekty gospodarcze

 

Obiekty gospodarcze

Spotykane są również rozwiązania mające na celu rozdzielenie funkcji budynków magazynowych i składowych od budynków inwentarskich - dla osiągnięcia lżejszych konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer). Rozwiązania takie są również pożyteczne i mają swoje zalety, lecz pod warunkiem, że poszczególne budynki służące celom produkcyjnym będą połączone ze sobą systemem urządzeń transportowych, np. transportem pneumatycznym dla przerzutu siana lub słomy ze stodoły do budynku inwentarskiego.
Obiekty gospodarcze o innym charakterze użytkowym, np. magazyny nawozów sztucznych lub środków ochrony roślin, wymagają niekiedy ocieplenia z powodu szkodliwości działania ujemnych temperatur na te produkty (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Budynki te, a w szczególności magazyny nawozów sztucznych, powinny być również odpowiednio rozwiązane ze względu na dużą ilość przeładunków masy nawozowej. Zwłaszcza konieczne jest zapewnienie dogodnego wjazdu środka transportowego do budynku, łatwego wyładunku nawozów sztucznych znajdujących się luzem, jak również ich powtórnego załadunku w razie wywożenia nawozu w pole. Ze względu na różnorodne rodzaje nawozów konieczne jest składowanie ich w oddzielnych zasiekach w celu niedopuszczenia do pomieszania (uprawnienia budowlane).
Przechowalnie warzyw, ziemniaków i owoców stanowią oddzielne i specyficzne zagadnienie funkcjonalne, jak również i konstrukcyjno-budowlane. Produkty roślinne o dużej stosunkowo zawartości wody i soków naturalnych nie mogą być narażone na zmarznięcie podczas ujemnych temperatur panujących w okresie zimy. Pomimo iż warzywa oraz owoce wydzielają pewną ilość ciepła, nie wystarcza ono do zabezpieczenia wnętrza budynku przed działaniem ujemnych temperatur.

Z tych względów przechowalnie owoców i warzyw wymagają ocieplenia nie tylko ścian, stropów lub stropodachów, a także posadzek (program egzamin ustny).
Magazyny i spichrze zbożowe przedstawiają dosyć zróżnicowane zagadnienie w zależności od ich przeznaczenia. W tego rodzaju obiektach gospodarczych praca jest szczególnie ciężka, wymagająca precyzyjnej organizacji i zmechanizowania czynności, zwłaszcza podczas żniw, kiedy przy zbiorach kombajnem napływają stosunkowo duże masy zboża. Urządzenia odbiorcze musza przewidywać odpowiedni przepływ mas zboża, dla późniejszego odpowiedniego ich załadowania w magazynie.

Budynki gospodarcze usługowe

Zboże zbierane przy pomocy urządzeń mechanicznych (kombajnu) jest zarówno zanieczyszczone, jak i zawilgocone, dlatego wymaga ono odpowiedniego suszenia i czyszczenia (opinie o programie).
Obecnie coraz szersze zastosowanie znajdują nowoczesne rozwiązania magazynów zbożowych w postaci silosów bateryjnych o odpowiednich urządzeniach do czyszczenia ziarna oraz jego suszenia. Umożliwia to znacznie lżejsze rozwiązanie konstrukcyjno-budowlane.

Budynki gospodarcze usługowe, takie jak szopy na maszyny i narzędzia rolnicze, wykonywane są przeważnie o konstrukcji szkieletowej. Zadaniem tych budynków jest ochrona maszyn i narzędzi przed szkodliwymi działaniami czynników atmosferycznych. W zależności od rodzaju maszyn zachodzi konieczność odpowiedniej ich ochrony, stąd też budynki te wymagają niekiedy lekkich ścian osłonowych jako zabezpieczenia przed zacinaniem deszczu lub śniegu, a niekiedy wystarcza tylko samo zadaszenie wspierające się na odpowiednio rozstawionych słupach. Ze względu na duże zróżnicowanie gabarytów maszyn i narzędzi rolniczych oraz możliwość uniwersalnego wykorzystania szop i pomieszczeń gospodarczych w zależności od potrzeby, przeważnie stosuje się rozstaw słupów szkieletu konstrukcyjnego w granicach 4,5-6,0 m (segregator aktów prawnych).

Pożądane są także budynki gospodarcze o stosunkowo dużej rozpiętości bez- słupowej wewnątrz pomieszczenia, sięgającej do 12,0 m, które umożliwiają odpowiednie manewrowanie maszynami i ułatwiają ich ustawienie. Wysokości budynków gospodarczych zazwyczaj nie przekraczają 3,0 m w świetle. Wyjątek stanowią szopy na kombajny i młocarnie, których wysokość w świetle powinna wynosić 4,2-4,5 m.

Garaże na ciągniki rolnicze lub samochody ciężarowe nie są zazwyczaj pomieszczeniami ogrzewanymi. Wymagają one natomiast odpowiedniego rozwiązania funkcjonalnego, które polega na zaprojektowaniu odpowiedniej szerokości i długości boksów, jak również odpowiedniej wentylacji grawitacyjnej nawiewno-wywiewnej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami