Blog

21.08.2018

Obiekty małej architektury ogrodowej

W artykule znajdziesz:

Obiekty małej architektury ogrodowej

Obiekty małej architektury są ważnym elementem wystroju każdego ogrodu (program na komputer). Często pełnią one również role użytkowe. Ich budowa, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, nie wymaga zezwolenia. Do obiektów małej architektury ogrodowej zalicza się:
• huśtawki,
• kapliczki,
• posągi,
• piaskownice,
• śmietniki,
• wodotryski,
• murki,
• pergole,
• grille ogrodowe (program na telefon).

Altanki ogrodowe

Obiekty małej architektury ogrodowej

W przypadku altanek ogrodowych czy oczek wodnych konieczność uzyskania pozwolenia na budowę zależy od ich rozmiarów. Przy altanach o wymiarach do 10mkw wystarczy zgłoszenie, ale tylko wtedy, gdy powierzchnia działki wynosi przynajmniej 500mkw i ma na niej stać nie więcej niż jedna altana. Zarówno oczka wodne, jak i baseny, których powierzchnia nie przekracza 30mkw, wystarczy zgłosić w starostwie (program na egzamin ustny).
Altanki ogrodowe to najczęściej budowle lekkie, ażurowe. Zdecydowanie najpopularniejsze są altanki wykonane z drewna. W sprzedaży dostępne są różne projekty i kształty, dlatego z łatwością można znaleźć coś, co będzie pasowało do danego ogrodu (promocja 3 w 1). Ceny altanek zależą przede wszystkim od ich wymiarów, a także kształtów, stopnia skomplikowania, stylizacji czy materiałów, z których są wykonane. Największym zainteresowaniem cieszą się altany wykonywane na planie kwadratu, prostokąta lub sześciokąta. Ceny altan ogrodowych zaczynają się nawet od 1200zł.
Do małej architektury ogrodowej zalicza się się również wiaty, które zapewniają cień i schronienie przed deszczem. Są to budowle mające postać przykrycia podpartego słupami lub nadwieszanego (segregator). Mogą być wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych. Często wykorzystywane są jako altanki, ale mogą również służyć jako miejsce magazynowe czy miejsce postojowe dla samochodu. Wiaty są mniejsze i tańsze od altan – można je kupić nawet za 300zł. Podobne zastosowanie jak wiaty i altany mają pawilony ogrodowe, które cechują się lekką konstrukcją i możliwością przenoszenia (opinie). Umożliwiają one wydzielenie zamkniętej lub na pół zamkniętej przestrzeni, np. na rodzinne grillowanie. Najtańsze pawilony można kupić już za 50zł.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami