Blog

Obiekty mostowe
W artykule znajdziesz:

Większość współcześnie wznoszonych mostów, wiaduktów, estakad i wielopoziomowych skrzyżowań stanowią betonowe konstrukcje sprężone, zarówno dla małych i średnich, jak i wielkich rozpiętości przęseł. Jedynie największe realizacje mostowe, o przęsłach rzędu 400-M000 m są konstrukcjami stalowymi, choć i w tych przypadkach wprowadza się szeroko elementy z betonu (program uprawnienia budowlane na komputer). W znacznie częściej wykonywanych obiektach (przęsła 60-T-200 m, a ostatnio nawet do 300 m) konstrukcje sprężone zdobyły przewagę w latach siedemdziesiątych nad konstrukcjami stalowymi, tak jak już wcześniej stało się to z mostami o małych (do 20 m) i średnich (do 60 m) rozpiętościach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Tak znaczny rozwój sprężonych konstrukcji mostowych jest spowodowany ich zaletami eksploatacyjnymi, rozwojem techniki sprężania, a ostatnio wprowadzeniem nowych, bardzo efektywnych rozwiązań technologicznych. Podstawowe zalety funkcjonalno-eksploatacyjne sprężonych konstrukcji mostowych to ich trwałość, odporność na obciążenia dynamiczne oraz naturalna sztywność w płaszczyźnie pionowej i poziomej (uprawnienia budowlane). Nieco większy niż w analogicznych konstrukcjach stalowych ciężar własny konstrukcji sprężonych (znacznie obniżony wobec zwykłych konstrukcji żelbetowych) nie jest wadą z punktu widzenia stateczności i tłumienia drgań obiektów mostowych.
Wybór typu konstrukcji mostowej dla konkretnej realizacji w mniejszym stopniu zależy od rozpiętości i charakteru obciążeń, a przede wszystkim od technologii realizacji, choć są określone przedziały najbardziej racjonalnych zastosowań metod wznoszenia mostów (program egzamin ustny).
Klasyfikacje mostów
Stosuje się następujące klasyfikacje mostów:
- Pod względem technologii realizacji:
- prefabrykowane, montowane z elementów belkowych o długości równej całości lub znacznej części rozpiętości przęsła,
- monolityczne, wykonywane segmentami
- metodą odcinkowych rusztowań,
- metodą wspornikową - swobodną,
- metodą wspornikową z ramieniem wspomagającym lub z podwieszeniem do montażowych pylonów,
- metodą nasuwania,
- prefabrykowane, montowane z krótkich segmentów
- metodą wspornikową - swobodną,
- metodą wspornikową - ze wspomaganiem.
- Pod względem typu głównej konstrukcji:
- płytowe,
- belkowe,
- ramowe,
- łukowe,
- wiszące (opinie o programie).
- Pod względem przekroju poprzecznego:
- otwarte: płytowe, korytkowe, belkowo-płytowe,
- zamknięte: płytowo-otworowe, skrzynkowe.
- Pod względem funkcji obiektu:
- kładki dla pieszych,
- mosty i wiadukty drogowe,
- mosty i wiadukty kolejowe,
- obiekty zintegrowane (drogowo-kolejowe),
- mosty instalacyjno-przemysłowe (dla rurociągów, taśmociągów, transportu przemysłowego) (segregator aktów prawnych).
Przedstawiony podział, choć niepełny, wskazuje na wielką różnorodność obiektów mostowych, co sprawia, że w rozdziale tym można poruszyć jedynie wybrane zagadnienia. Zwrócono uwagę na rozwiązania krajowe oraz tendencje rozwoju nowszych technologii, na wybranych zagranicznych przykładach. Bliższe wiadomości zawarto w licznych krajowych lub zagranicznych źródłach z zakresu mostownictwa, m. in. w.
Dla małych rozpiętości (do 25 m w ustrojach swobodnie podpartych i do 30 m w ustrojach ciągłych) stosuje się mosty płytowe, których zaletami są: mała wysokość konstrukcyjna, estetyka i łatwość konserwacji(promocja 3 w 1).
Pierwszy płytowy most sprężony rozpiętości 20 m zrealizowano w 1944 r. w Belgii (pierwszy sprężony kolejowy most na świecie). Wczesne realizacje mostów płytowych były technologicznie prymitywne - monolityczne płyty pełne betonowane w tradycyjnych deskowaniach. Współcześnie mosty płytowe wykonuje się najczęściej jako zespolone, pozostawiając otwory w przekroju płyty w celu zmniejszenia ciężaru. Niektóre rozwiązania mają zewnętrzną formę konstrukcji płytowej, choć w istocie stanowią ustrój złożony z przylegających do siebie belek.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32