Blog
Wypalanie wyrobów z gliny
W artykule znajdziesz:
Wypalanie wyrobów z gliny
W temperaturze 100-105°C z surówki wyparowuje woda niezwiązana; w temperaturze ok. 750°C wydziela się woda związana chemicznie, przy czym kaolinit zamienia się w tzw. kaolinit bezwodny (Al20:i.2Si0s), który przy 900°C rozpada się na tlenki wolne A1203 i Si02. W temperaturze powyżej 1000°C tlenki reagują ze sobą tworząc połączenia chemiczne (sylimanit Al20;,.Si02 i mulit 3Al203.2Si02).
Jeżeli wyrób po osiągnięciu przez masę gliniastą największej porowatości ogrzewać dalej, to płynne związki łatwo zaleją pory
i zwiększą zwięzłość czerepu (program uprawnienia budowlane na komputer). Proces taki nosi nazwę spiekania lub klinkieryzacji masy i zachodzi w temperaturach zależnych od rodzaju i składu gliny.
Spiekanie np. klinkieru drogowego z glin lessowych (Izbica) zaczyna się w temp. ok. 1200°C.
Dalsze podnoszenie temperatury prowadzi do mięknienia i topienia wyrobu glinianego, co powoduje deformację kształtów i jego rozpłynięcie; temperatura, w której to zachodzi, nosi nazwę temperatury topienia gliny.
Bardzo istotna dla charakterystyki gliny i jej wartości użytkowej jest różnica między temperaturą spiekania i topienia.
Im większa jest różnica tych temperatur, tym łatwiejszy jest wypał wyrobów z tego rodzaju gliny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Stosunkowo małą różnicę temperatur spiekania i topienia wykazują gliny o dużej zawartości węglanu wapnia; różnica ta dochodzi niekiedy do 25°C, co znacznie utrudnia prowadzenie procesu wypalania, gdy chodzi o wyroby o czerepie spieczonym. W zależności od temperatury topienia można podzielić gliny na:
a. gliny ogniotrwałe o temperaturze topienia powyżej 1580°C,
b. gliny trudnotopliwe o temperaturze topienia 1350-1580°C,
c. gliny łatwotopliwe o temperaturze topienia poniżej 1350°C (uprawnienia budowlane).
Topniki w postaci tlenków, np. FeO i Fe203, MgO, CaO a szczególnie NaX) i K20 znacznie obniżają temperatury spiekania i topienia.
Tlenki żelaza
Poważny wpływ na własności glin i wyrobów z gliny mają różnego rodzaju domieszki oraz związki obecne w glinie lub powstające podczas procesu wypalania.
Tlenki żelaza (Fe20:i) powstające przy wypale cegły nadają jej kolor czerwony (program egzamin ustny).
W przypadku atmosfery redukującej Fe20:( przekształca się na tlenki niższe oraz tworzy Fe:i04, co jest przyczyną czarnego lub szarego zabarwienia wyrobów, zwłaszcza ich wnętrza. Domieszki węglanu wapnia (gliny margliste i margle) podczas wypału przekształcają się na CaO i następnie powodują rozsadzanie wyrobów przy zawilgoceniu.
Zachodzi przy tym reakcja uwodnienia CaO do Ca(OH)2 powodująca znaczne zwiększenie objętości. Niewielka domieszka CaCO;t sproszkowana i równomiernie rozdzielona w całej masie wyrobu nie jest szkodliwa (opinie o programie).
Szczególnie ujemny wpływ posiadają domieszki soli rozpuszczalnych w postaci węglanów, a zwłaszcza siarczanów, np. Na2S04, MgSO,, K,.SO„ (NH4)2S04 tworzące wykwity i naloty, a nawet uszkodzenia wskutek rozsadzania.
Zjawiska te występują we wszelkich konstrukcjach zbudowanych z tego rodzaju wyrobów glinianych narażonych na działanie wilgoci.
Woda, która jakąkolwiek drogą dostaje się do wnętrza muru, powoduje rozpuszczanie soli i wędrówkę roztworów ku powierzchni w miarę jej wysychania (segregator aktów prawnych). Przy wyparowywaniu wody z powierzchni i krystalizacji osadu powstają często naloty i wykwity o specyficznym wyglądzie: siarczan sodu - nalot puszysty, siarczan potasu - nalot szklisty.
Drugie zjawisko znacznie bardziej szkodliwe, powodujące rozsadzanie cegły, czyli tzw. zmurszenie, zachodzi przy przemianach krystalicznych osadzających się soli, w szczególności przy przybieraniu wody krystalizacyjnej oraz przemianach strukturalnych wskutek zmian temperatury. W przypadku gdy zjawiska te powodują zwiększenie objętości cząsteczek związku chemicznego, następuje rozsadzenie wyrobu i niszczenie jego struktury (promocja 3 w 1).
Np. Na2S04 w temperaturze poniżej 32,5°C przyjmuje 10 cząsteczek wody z zamianą na Na^SO, • 10HX), co czterokrotnie zwiększa objętość cząsteczki.
Siarczan magnezu działa podobnie (tworzenie się MgS04.7H,0), prócz tego reagować może z wapnem zaprawy Ca(OH)2 tworząc CaS04 i Mg(OH)o. Związki te działają rozsadzająco na cegłę.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32