Blog

Stan surowy otwarty zdjęcie nr 2
05.03.2022

Objętość wydłużonych nasypów

W artykule znajdziesz:

Stan surowy otwarty zdjęcie nr 3
Objętość wydłużonych nasypów

Objętość wydłużonych nasypów lub wykopów obliczamy, mnożąc średnią powierzchnię dwóch sąsiednich charakterystycznych przekrojów poprzecznych przez odległość między nimi. Do obliczeń stosujemy wzory przybliżone. Powierzchnie przekrojów obliczamy w zasadzie planimetrem (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy bilansowaniu wykopów z nasypami należy brać pod uwagę z jednej strony zmniejszenie przekrojów i objętości o warstwę ziemi roślinnej JF, którą należy zdjąć jako grunt nie nadający się do budowli, z drugiej zaś strony zwiększenie powierzchni przekrojów wykopów o wielkości wynikające z trwałego spulchnienia gruntu oraz jego późniejszego zagęszczenia w nasypie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Powierzchnię plantowaną dzielimy na planie warstwicowym na kwadraty o bokach 10-50 m, w zależności od konfiguracji terenu i wymaganej dokładności obliczenia. W wierzchołkach kwadratów wpisujemy głębokości wykopów lub wysokość nasypów ze znakami: wykop +, nasyp -. Na plan nanosimy linię graniczną między wykopami i nasypami (uprawnienia budowlane). Przeważnie stosuje się dwie metody obliczania objętości robót: metodę trójkątnych pryzm - dokładniejszą, i metodę kwadratów.

Wyniki obliczeń objętości robót ziemnych nanosimy na plan sytuacyjny ruchu mas ziemnych, zestawiamy w tablicach bilans i ruch mas ziemnych. Na planie wyznacza się granice poszczególnych wykopów i nasypów podlegających wzajemnemu wypełnieniu, jak również rezerwy i odkłady oraz wykopy fundamentowe (program egzamin ustny).

Oczyszczanie terenu

Przed przystąpieniem do właściwych robót ziemnych powierzchnię terenu należy:

  1. oczyścić z drzew, krzewów, darni i ziemi roślinnej, korzeni, gruzu itp.,
  2. wykonać urządzenia odwadniające, jak rowy, drenaż, ujęcia źródlisk itd. (opinie o programie),
  3. wyrównać doły na powierzchniach przeznaczonych pod nasypy, zasypując je gruntem sypkim, cienkimi warstwami, dobrze zagęszczając,
  4. zabezpieczyć tereny usuwiskowe,
  5. zeschodkować pochyłe powierzchnie przeznaczone pod nasyp w przypadku, gdy pochyłość przekracza nachylenie dopuszczalne ze względu na zsuwanie się bryły nasypu (nasyp utrzyma się w równowadze, jeżeli będzie spełniony warunek G sin a < JG cos a albo /> tg a, gdzie: /-współczynnik tarcia między bryłą nasypu, a - kąt nachylenia terenu, G - masa bryły nasypu).
  6. usunąć z terenu przeznaczonego pod nasyp rodzaje gruntów ściśliwych, jak torfy i grunty błotniste, lub zastosować specjalne sposoby zagęszczania i stabilizacji wg sposobu przewidzianego projektem,
  7. pobudować: drogi do transportu mas ziemnych, zaplecze techniczne parku maszynowego, zaplecze socjalno-bytowe, sieci zasilające wody, energii elektrycznej itd.,
  8. zabezpieczyć teren robót przed nawodnieniem i rozmywaniem,
  9. wytyczyć budowle i wykopy w terenie (segregator aktów prawnych).

Teren oczyszcza się z krzewów, drzew, istniejących zbędnych budowli, kamieni itd. Krzewy ścina się toporami, specjalnymi nożami lub usuwa za pomocą specjalnego pługa osadzonego na ramie ciągnika gąsienicowego. Korzenie usuwa się za pomocą zrywaka ciągnionego ciągnikiem gąsienicowym. Drzewa ścina się ręcznymi lub mechanicznymi piłami. Pnie karczuje się za pomocą specjalnych urządzeń karczowników oraz maszyn (spycharek wyposażonych w specjalne pługi), lub wysadzając je materiałami wybuchowymi. Zwałkę drzew można prowadzić również przy użyciu spycharek.

Darń pociętą uprzednio nożem do darni zdejmuje się specjalną łopatą, najczęściej płatami o wymiarach w rzucie 25 x 25 cm i grubości 6-8 cm. Odspojoną darń przeznaczoną zwykle do umocnienia skarp układa się w stosy o wymiarach 1,0 x 2,0 x 1,0 m, składając trawą do wewnątrz, co chroni ją od wyschnięcia (promocja 3 w 1). Ziemię roślinną zdejmuje się za pomocą spycharki lub zgarniarki i usuwa poza obręb budowy lub - jeżeli ma ona służyć do pokrywania skarp - składa na miejscu, zabezpieczając ją przed wysychaniem i wypłukiwaniem przez deszcze. W celu należytego powiązania budowli ziemnej z terenem grunt trzeba głęboko zorać lub zeschodkować, jeśli budowlę wykonuje się na stokach. Zeschodkowanie przy nachyleniu stoków 1:10-1:3.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stan surowy otwarty zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stan surowy otwarty zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stan surowy otwarty zdjęcie nr 8 Stan surowy otwarty zdjęcie nr 9 Stan surowy otwarty zdjęcie nr 10
Stan surowy otwarty zdjęcie nr 11
Stan surowy otwarty zdjęcie nr 12 Stan surowy otwarty zdjęcie nr 13 Stan surowy otwarty zdjęcie nr 14
Stan surowy otwarty zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stan surowy otwarty zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stan surowy otwarty zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami