Blog

Wielki budowle - budownictwo wiejskie zdjęcie nr 2
21.10.2020

Obliczanie słupów podporowych komór silosowych

W artykule znajdziesz:

Obliczanie słupów podporowych komór silosowych

Wielki budowle - budownictwo wiejskie zdjęcie nr 3
Obliczanie słupów podporowych komór silosowych

Słupy podporowe baterii komór pracują: na siły podłużne powstające od obciążenia materiałem zasypowym, na siły od ciężaru własnego i parcia wiatru, oraz na momenty zginające wywołane parciem wiatru (program uprawnienia budowlane na komputer).
Obliczanie sił podłużnych. Siły te wyznacza się sumując wielkości otrzymane od obciążenia materiałem zasypowym i od ciężaru własnego - z siłami od parcia wiatru.

Pierwsze z nich można obliczać dla wierzchołków słupów przez przyjęcie części obciążenia całkowitego, przypadającego na każdy słup z powierzchni przynależnego mu rzutu poziomego konstrukcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Obliczanie ścian silosów o przekroju kołowym na wpływy termiczne. Dla zbiorników na ciecze o kształcie okrągłym (powłoki obrotowe o pionowej osi obrotu). I tu również różnica pomiędzy temperaturą magazynowanego materiału sypkiego i temperaturą zewnętrzną wpływa na powstawanie momentów zginających w ścianach konstrukcji.
Pod względem konstrukcji - a więc i wymiarowania - możemy w każdym silosie rozróżnić trzy zasadnicze części: przekrycie, ściany pionowe i dno. Konstrukcje przekrycia silosów okrągłych i wielobocznych (uprawnienia budowlane).

Wymiaruje się według zasad ustalonych dla odpowiedniego typu konstrukcji jak np. konstrukcje ramowe, przekrycia płytowe, płytowo-żebrowe, płyty panwiowe czy przekrycia z powłok obrotowych opisanych bliżej. Nie mają one z punktu widzenia wymiarowania żadnych cech specjalnych przez zastosowanie ich jako elementów konstrukcji silosowych.

Pionowe ściany silosów okrągłych

Pionowe ściany silosów okrągłych pracują głównie na pierścieniowe siły rozciągające R, będące iloczynem parcia poziomego materiału sypkiego na obliczanym poziomie z uwzględnieniem współczynnika dynamicznego v i promienia przekroju poziomego komory (opinie o programie).
Aby naprężenia rozciągające w betonie nie były zbyt duże i nie mogły spowodować powstawania niebezpiecznych włoskowatych rys, należy przyjąć odpowiednią grubość ścianki. Grubość tę wyznacza się z warunku na szczelność, analogicznie jak w przypadku zbiorników żelbetowych na materiały płynne.
W ścianach silosów wielobocznych oprócz sił rozciągających występują również w płaszczyznach poziomych momenty zginające.

Wówczas zarówno przekroje zbrojenia, jak i grubość ścianek oblicza się na mimośrodowe rozciąganie, uwzględniając odpowiednie wielkości współczynników dynamicznych. Jeżeli w ścianach komór kołowych wielkości momentów zginających w płaszczyznach poziomych są nie do pominięcia przy wymiarowaniu przekrojów - należy i tu obliczyć przekroje na mimośrodowe rozciąganie (na ogół przypadek małego mimośrodu).
Leje zbroi się zgodnie z ich pracą statyczną, obliczając przekroje na rozciąganie osiowe (dla lejów stożkowych), bądź mimośrodowe (dla lejów ostrosłupowych) oraz na momenty krawędziowe. Wprawdzie w przekrojach południkowych lejów stożkowych powstają również momenty zginające, lecz są one poza przekrojem podporowym tak niewielkie, że w większości przypadków można pominąć ich wpływ na przekroje zbrojenia i grubości ściany (segregator aktów prawnych).

Grubość ścian leja należy przyjmować analogicznie jak grubości pionowych ścian silosów okrągłych, pamiętając o tym, aby nie przekroczyć wartości minimalnej.
Zbrojenie lejów ostrosłupowych wyznacza się na mimośrodowe rozciąganie zgodnie z obliczonymi siłami rozciągającymi i momentami zginającymi, a grubości ścian można określać z warunku nieprzekroczenia dopuszczalnych naprężeń rozciągających liczonych wg fazy I z tym, że nie można przekroczyć ich wartości minimalnej.

W miejscu połączenia komory z dnem zawieszonym do jej ścian pionowych należy umieścić zbrojenie przechodzące z konstrukcji dennej (leja ostrosłupowego, stożkowego lub dna płytowego) w ściany pionowe komory, pracujące na siłę odrywającą konstrukcję denną od ścian komory (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wielki budowle - budownictwo wiejskie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wielki budowle - budownictwo wiejskie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wielki budowle - budownictwo wiejskie zdjęcie nr 8 Wielki budowle - budownictwo wiejskie zdjęcie nr 9 Wielki budowle - budownictwo wiejskie zdjęcie nr 10
Wielki budowle - budownictwo wiejskie zdjęcie nr 11
Wielki budowle - budownictwo wiejskie zdjęcie nr 12 Wielki budowle - budownictwo wiejskie zdjęcie nr 13 Wielki budowle - budownictwo wiejskie zdjęcie nr 14
Wielki budowle - budownictwo wiejskie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wielki budowle - budownictwo wiejskie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wielki budowle - budownictwo wiejskie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami