Blog

Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować? zdjęcie nr 2
18.09.2021

Obliczenia pochylni

W artykule znajdziesz:

Obliczenia pochylni

Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować? zdjęcie nr 3
Obliczenia pochylni

Dokładniejsze obliczenie pochylni na fundamentach poprzecznych wymaga jednak uwzględnienia uginalności tej podpory, nad którą w danym momencie znajduje się obciążenie w fazie VI (program uprawnienia budowlane na komputer). Wówczas płytę należy obliczać jak belkę ciągłą z jedną podporą sprężystą. Współczynnik uginalności podpory obliczamy jako część osiadania fundamentu pod wpływem obciążenia spowodowanego reakcją płyty R i ciężarem własnym. 

Można posługiwać się przy tym metodą kolejnych przybliżeń, uważając za pierwsze przybliżenie ugięcie podpory pod wpływem reakcji R obliczonej jak dla belki ciągłej na podporach stałych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po przeliczeniu otrzymuje się inną wartość reakcji, za pomocą której poprawić można ugięcie podpory, po czym obliczenie należy powtórzyć i prowadzić tak długo, aż różnice między wynikami dwu kolejno po sobie następujących obliczeń można będzie uważać za nieistotne.
Pochylnie żelbetowe belkowe, pochylnie drewniane i estakady pochylniowe oblicza się jak pomosty, przy czym każdy element należy obliczać na największe możliwe obciążenie nań przypadające (uprawnienia budowlane).

Wymiarowanie płyty na podstawie znanych momentów zginających oraz sił poprzecznych nie przedstawia w stosunku do sposobów wymiarowania stosowanych w budownictwie naziemnym żadnych szczególnych różnic.
Wartości sił pochodzących od montowanych lub wodowanych statków oblicza się dla pochylni podłużnych zamkniętych tak samo jak dla pochylni podłużnych otwartych. Na pochylnie zamknięte jednakże działają jeszcze następujące siły: na podstawę pochylni wypór wody, a na jej ściany boczne (obrzeża) parcie gruntu i wody gruntowej. Gdy pochylnia jest napełniona wodą, dochodzi do tego ponadto ciężar i parcie wody wypełniającej (program egzamin ustny).

Obciążenie statyczne pochylni

Wyznaczanie wartości tych sił oraz dalsze obliczenia przeprowadza się podobnie jak dla doków suchych, z tą różnicą, że o ile dla doków na ogół wystarczy obliczenie jednego przekroju, to dla pochylni zamkniętych należy sprawdzać obliczeniem kilka przekrojów, ponieważ tu wszelkie wyżej wyliczone siły zmieniają się wzdłuż osi pochylni, stosownie do jej zmieniającej się wskutek nachylenia głębokości (opinie o programie).
Obciążenie statyczne pochylni w czasie montażu kadłuba przedstawia się analogicznie jak dla pochylni podłużnej, z tą różnicą, że oś kadłuba skierowana jest tu prostopadle do osi pochylni. Również rozkład obciążeń na podpory stępkowe i obłowe można przyjmować taki sam jak i poprzednio. Podobnie też oblicza się wpływ wiatru.

Zupełnie inaczej natomiast przedstawia się rozkład obciążenia na płozy, które są tu krótkie, prostopadłe do osi statku i gęsto rozmieszczone. Obliczanie sił na poszczególne płozy nie przedstawia trudności, jeżeli położenie płóz założone jest z góry (segregator aktów prawnych).
Obrazuje sposób wyznaczenia sił przypadających na poszczególne płozy, polegający na podzieleniu wykresu obciążenia ze statku na pola odpowiadające tym płozom. Środek ciężkości każdego pola powinien znajdować się nad daną płozą.

Podobnie nie przedstawia trudności wyznaczenie wykresu obciążeń dynamicznych występujących w czasie wodowania kadłuba. Jeżeli literą C„ oznaczymy ciężar przypadający na jedną płozę w chwili rozpoczęcia wodowania, to do momentu, w którym stępka kadłuba zetknie się z powierzchnią wody, pozostaje on nie zmieniony, po czym wskutek wyporu poczyna maleć stopniowo do zera, które osiąga w momencie całkowitego spłynięcia na wodę (promocja 3 w 1). Wykres tych zmian może być w dużym przybliżeniu przyjęty jako prostoliniowy.

Ponieważ, jak już o tym była mowa, wodowanie boczne odbywa się zwykle z zeskokiem, co oznacza, że kadłub osiąga swą pływalność dopiero
po minięciu progu pochylni, przeto wykres ten rysuje się w sposób, przyjmując jego punkt zerowy w tym miejscu, w którym statek osiągnąłby pływalność, gdyby pochylnia była wystarczająco długa. Wysokość

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować? zdjęcie nr 8 Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować? zdjęcie nr 9 Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować? zdjęcie nr 10
Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować? zdjęcie nr 11
Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować? zdjęcie nr 12 Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować? zdjęcie nr 13 Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować? zdjęcie nr 14
Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami