Blog

Bilans ciepła zdjęcie nr 2
20.09.2021

Obliczenie doku suchego

W artykule znajdziesz:

Obliczenie doku suchego

Bilans ciepła zdjęcie nr 3
Obliczenie doku suchego

Obliczenie doku suchego w wypadku pierwszym powinno obejmować następujące fazy obciążenia:
a) Dok pusty w okresie przygotowania podpór dla statku. Na ściany doku działa wówczas prócz ciężaru własnego parcie gruntu i wody gruntowej oraz oddziaływanie dna doku, na dno zaś działa poza ciężarem własnym wypór wody oraz oddziaływanie gruntu i oddziaływanie ścian (program uprawnienia budowlane na komputer).

b) Dok osuszony, lecz obciążony statkiem. Siły zewnętrzne są takie same jak poprzednio; dochodzi ponadto ciężar statku, który rozkłada się liniowo w osi wzdłużnej dna oraz w liniach podpór bocznych (na dno lub ściany).

c) Dok wypełniony wodą. Do sił wymienionych w punkcie a dochodzi ciężar wody w doku oraz parcie jej na ściany. Ciężar statku swobodnie pływającego pomija się, ponieważ, jak wiadomo, jest on równy ciężarowi wody wypartej, a tego ostatniego w obliczeniach się nie odejmuje (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wypełnienie doku przyjmuje się do najwyższego poziomu (ok. 50 cm poniżej wierzchu bramy).
W wypadku drugim odpada w każdej fazie obliczenia działanie wody gruntowej (parcie na ściany i wypór).

Wyznaczenie wartości sił zewnętrznych działających na dok nie przedstawia trudności, oblicza się je w myśl zasad. Ponieważ statek schowany jest wewnątrz doku, pomija się tu działanie wiatru (uprawnienia budowlane).
Na dok opróżniony z wody działa znaczny wypór, dochodzący przy dużych dokach do kilkunastu ton na m2 powierzchni dna, przeto, o ile nie projektuje się doku lekkiego, pierwsze obliczenie odpowiadające obciążeniu w fazie a) powinno zapewnić przynajmniej l,05-M,20-krotną przewagę ciężaru własnego doku i trwałych sił pionowych nad wyporem.
Postulat ten uzasadnia zwykle spotykane masywne wymiary ścian doków, gdyż samo dno musiałoby być bardzo grube, aby przeciwstawić się wyporowi.
Jeżeli przez H oznaczymy wysokość poziomu wody gruntowej nad wierzchem dna, przez D - grubość dna, przez yb - ciężar właściwy materiału dna (którym zwykle jest beton), to z warunków równowagi sił (program egzamin ustny).

Ściany boczne doku

Praktyka wykazała, że uzasadnione jest stosowanie współczynników cząstkowych, nawet fr w odniesieniu do ciężaru objętościowego betonu, gdyż wbrew pozorom w tak dużych budowlach jak suche doki istnieje dość duży rozrzut wartości yb wyznaczanych w laboratorium. Rozrzut ten jest tym wyższy, im większą wartość yh się zakłada. Należy więc przywiązywać dużą wagę do sprawdzania ciężaru objętościowego betonu na budowie i dążyć do uzyskania betonu o możliwie jednakowym wszędzie ciężarze objętościowym. W przeciwnym razie należy powiększyć odpowiednio wartości współczynników fy (opinie o programie).

Poszczególne elementy doku oblicza się zgodnie z zasadami statyki, przyjmując schematy statyczne dostosowane do konstrukcji doku oraz do faz obciążeń a) do c).
Osobnego obliczenia wymagają niekiedy doki w różnych stadiach budowy, a więc z częściowo dopiero wykonanymi murami bocznymi i częściowym (obniżonym przez pompowanie) wyporze. Obliczenia te muszą być dostosowane do szczegółowego harmonogramu wykonania robót (segregator aktów prawnych).

Należy na przykład sprawdzić także wypadek, gdy dok jest już wypełniony wodą, a poziom wody gruntowej na zewnątrz doku ciągle jeszcze z jakichś względów pozostaje obniżony lub po zakończeniu pompowania nie zdążył jeszcze osiągnąć swego normalnego poziomu. W takim wypadku ściany doku są zginane na zewnątrz. Może to czasem być niebezpieczne, zwłaszcza wtedy, gdy świeży zasyp doku nie jest zagęszczony i nie wywiera na ścianę doku takiego parcia czynnego, jakie przyjęte było w obliczeniach.

Ściany boczne doku oblicza się tak jak nabrzeża, przy czym, ponieważ chodzi zwykle o ściany masywne o charakterze murów oporowych, wyznacza się w poszczególnych ich przekrojach naprężenia, wynikające z położenia linii ciśnienia (promocja 3 w 1)..
Szczególnie ważne jest przeliczenie przekrojów osłabionych otworami (przewody obiegowe itp.) oraz przekroju podstawowego. Należy przy tym uwzględnić oddziaływanie dna doku na ściany.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Bilans ciepła zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Bilans ciepła zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Bilans ciepła zdjęcie nr 8 Bilans ciepła zdjęcie nr 9 Bilans ciepła zdjęcie nr 10
Bilans ciepła zdjęcie nr 11
Bilans ciepła zdjęcie nr 12 Bilans ciepła zdjęcie nr 13 Bilans ciepła zdjęcie nr 14
Bilans ciepła zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Bilans ciepła zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Bilans ciepła zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami