Blog

Wpusty odwadniające zdjęcie nr 2
15.07.2020

Obniżenie ciężaru przekryć

W artykule znajdziesz:

Obniżenie ciężaru przekryć

Wpusty odwadniające zdjęcie nr 3
Obniżenie ciężaru przekryć

Obniżenie ciężaru przekryć uzyskuje się przez zastępowanie płaszczyznowych przekryć, pracujących w jednoosiowym stanie naprężeń, cienkościennymi ustrojami powłokowymi, między innymi z siatkobetonu (program uprawnienia budowlane na komputer). Siatkobeton ma duże zalety, gdyż pozwala na formowanie cienkich elementów o dowolnym kształcie, wymaga jednak zużycia dużej ilości cementu - od 600 do 850 kG/m3 betonu. Zbrojenie siatkobetonu stanowią tkane siatki stalowe o oczkach 5X5 do 12X12 mm i średnicach drutu 0,5 do 1,2 mm.

Poza tym dodatkowo stosuje się druty 0 2 do 5 mm. Duże zagęszczenie drutów powoduje konieczność stosowania do betonu drobnoziarnistego kruszywa 0,2 do 5 mm. Marka betonów w prefabrykatach z siatkobetonu powinna być nie mniejsza niż 300-400, a dla większych rozpiętości 500 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tak wykonany siatkobeton charakteryzuje się dużą szczelnością i sprężystością.
Elementy konstrukcyjne z siatkobetonu zaprojektowane dla rozbieralnego magazynu na narzędzia i maszyny rolnicze. Magazyn o rozpiętości 9,0 m ma elementy powłokowe o szerokości 150 cm, wysokości 410 cm i grubości ścianek 15 mm z miejscowymi pogrubieniami do 30 mm, zakończone płytką fudametową dołem i płytką górną służącą do oparcia belek wieńcowych.

Na elementach ściennych wsparte są belki wieńcowe o różnej wysokości na przeciwległych ścianach dla uzyskania spadku dachu (uprawnienia budowlane). Belki wieńcowe mają przekrój teowy o grubości półek 30 mm. Górna krawędź belki wieńczącej ma kształt falisty, przystosowany do oparcia na nim powłokowych elementów dachowych. Połączenie elementów dachowych o szerokości 150 cm, wysokości fali 35 cm i długości elementu 1050 cm wykonuje się w przypadku krycia dachu papą na styki czołowe wypełniane zaprawą lub w przypadku powlekania powierzchni powłok emulsjami uszczelniającymi - na nakładki specjalnie wykształcone. Ciężar dużych elementów jest dość znaczny - element powłoki dachowej waży 898 kG, zaś ściennej 706 kG (program egzamin ustny).

Dla warunków budownictwa rolniczego nie jest to jeszcze kłopotliwe, duże zaś elementy pozwalają na szybki montaż. Zużycie stali, w przeliczeniu na stal Qr = 2500 kG/cm2, wynosi 5,2 kG/m2.

Łupiny

Łupiny zaprojektowano o rozpiętości 2,98 m. strzałce 0,62 m i trzech długościach: 6,90, 4,50 i 3,90 m. Z poprzecznego i podłużnego przekroju obory wynika, że dla uzyskania przekrycia o rozpiętości 12 m zastosowano dwie łupiny zespawane na miejscu budowy w jeden element. Dzięki teowym słupom zbędne są podciągi, gdyż łupiny opierają się na wspornikach słupów (opinie o programie).

Zaprojektowany i wykonany za pomocą torkretnicy zbiornik o pojemności 15 m3 przeznaczony do fermentacji moszczy winnych i miodu. Przeciętna grubość ścianki - 2,5 cm. U góry zbiornik zakończony jest żebrem szerokości 15 cm, a dołem powłoka jest pogrubiona tworząc monolit z dnem żelbetowym zbiornika. Zbrojenie stanowią tkane siatki o oczkach 10 X 10 mm z drutu 0 1 mm. Zgodnie z obliczeniami liczba siatek w ścianach zmienia się na wysokości od 4 do 8. Pręty rozdzielcze 0 4 mm wzajemnie krzyżujące się stanowią jednocześnie tworzące hiperboloidy. Mieszanka betonowa w ściankach wykonana została z cementu szybko twardniejącego marki 400 w ilości 700 kG/m3.

Jako kruszywa użyto żwirku filtracyjnego 1-3 mm. Zaletą zbiorników cienkościennych jest możliwość szybkiego ich wysuszenia i ułożenia powłok antykorozyjnych na suchym podłożu, co wpływa na dobrą ich przyczepność do betonu (segregator aktów prawnych). W budownictwie wiejskim należy dążyć do stropów z elementów prefabrykowanych lekkich lub średniociężkich, a unikać stropów wykonywanych na mokro z zastosowaniem deskowań.

Należy stale brać pod uwagę, że obecnie stosowane rozwiązania z elementów prefabrykowanych będą podlegały dalszej ewolucji w zależności od bazy materiałowej, posiadanego sprzętu mechanicznego oraz od koncepcji inżynierskich zapewniających racjonalniejsze i tańsze (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Wpusty odwadniające zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Wpusty odwadniające zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Wpusty odwadniające zdjęcie nr 8 Wpusty odwadniające zdjęcie nr 9 Wpusty odwadniające zdjęcie nr 10
Wpusty odwadniające zdjęcie nr 11
Wpusty odwadniające zdjęcie nr 12 Wpusty odwadniające zdjęcie nr 13 Wpusty odwadniające zdjęcie nr 14
Wpusty odwadniające zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wpusty odwadniające zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wpusty odwadniające zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami