Blog

Blok fundamentowy zdjęcie nr 2
15.09.2021

Obniżenie lepkości

W artykule znajdziesz:

Obniżenie lepkości

Blok fundamentowy zdjęcie nr 3
Obniżenie lepkości

Obniżenie lepkości lepiszcz asfaltowych można uzyskać przez ogrzewanie ich do odpowiedniej temperatury, rozpuszczanie
w łatwo lotnych rozpuszczalnikach, wreszcie przez rozproszenie asfaltu w środowisku wodnym (emulsje) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Asfalty należą do tworzyw termoplastycznych, które podlegają pod wpływem ogrzewania stopniowemu zmiękczaniu i zamieniają się wreszcie na ciecz.

W zakresie temperatur nie powodujących chemicznego rozkładu asfaltów można z góry ustalić lepkość, którą trzeba nadać użytemu asfaltowi. Stosowany jest do tego celu wzór Waltera.
Rozpuszczanie asfaltów w łatwo lotnych i płynnych rozpuszczalnikach umożliwia uzyskanie produktu o dowolnej lepkości, który może być użyty w określonym celu nawet na zimno (bez podgrzewania) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przez rozproszenie asfaltu w środowisku wodnym uzyskuje się emulsje, których własności zależą od rodzaju asfaltu i własności użytego emulgatora.
W przypadku użycia emulgatorów w postaci mydeł uzyskuje się emulsje o zawartości asfaltu do 60% (objętościowo) i lepkości do 1,10 centistokesów. Emulsje wykazują lepkości tzw. cieczy newtonowskich (uprawnienia budowlane).

Jeśli jako emulgator użyta jest glina w ilości ok. 4% ciężarowych lub 1,5% objętościowych w stosunku do ilości użytego asfaltu, to uzyskuje się tzw. emulsje gliniaste o zawartości do 60% asfaltu. Ich własności Teologiczne różnią się w sposób bardzo wyraźny od własności emulsji asfaltowych, przygotowywanych na emulgatorze mydlanym. Wykazują one ograniczony zakres ciekłości oraz własności tiksotropowe2), co umożliwia ich nakładanie w grubszych warstwach nawet na powierzchniach v pionowych, np. w przypadku przyklejania płytek ceramicznych (program egzamin ustny).
Po naniesieniu asfaltu w stanie gorącym warstewka stopniowo ochładza się, wskutek czego wzrasta lepkość lepiszcza; powoduje to proces sklejania (zlepiania) powierzchni materiałów pokrytych uprzednio warstewką asfaltu.

Lepkość lepiszcza asfaltowego

Lepkość lepiszcza asfaltowego, niezbędna do zapoczątkowania procesu sklejania, jest różna w zależności od warunków i sposobu sklejania. Przy wałowaniu np. mas mineralno-asfaltowych podczas budowy nawierzchni asfaltobetonowych osiąga ona wartość 1,103 do 1,105 centistokesów (opinie o programie).
W uzyskanej konstrukcji lub materiale, do którego użyto lepiszcza asfaltowego, nie powinny zachodzić deformacje przekraczające wytrzymałości graniczne. Lepkość konieczna dla zapewnienia konstrukcji lub materiałowi wystarczającej sztywności zależy od naprężeń, które powstają w uzyskanej konstrukcji na skutek obciążeń oraz czasu działania tych obciążeń.

Podczas stygnięcia warstewki lepiszcza asfaltowego występuje jego skurczliwość. Współczynnik rozszerzalności objętościowej ustalony został dla wszystkich asfaltów równy 0,0006 na 1°C. Wzrost lepkości asfaltów upłynnionych łatwo lotnymi rozpuszczalnikami następuje na skutek odparowania tych rozpuszczalników.
Zależności lepkości od stężenia roztworu nie można wyrazić jakimś prostym wzorem matematycznym. Lepkość emulsji w momencie koagulacji jest zagadnieniem bardzo złożonym. Do momentu utworzenia warstewki (błonki) asfaltu zachodzi bardzo gwałtowne zwiększanie lepkości na skutek rozpadu emulsji i wydzielania się wody.

Zarówno asfalty upłynnione (roztwory asfaltowe), jak też i emulsje mogą być stosowane jako lepiszcza jedynie w tym przypadku, gdy istnieje możliwość usunięcia użytych rozpuszczalników lub wody przez odparowanie, bądź też przez ich dyfuzję w pory sklejanych materiałów (segregator aktów prawnych).
Po całkowitym stwardnieniu warstewek lepiszcza asfaltowego naniesionego na zlepiane powierzchnie, zanika w zasadzie różnica ich własności sklejających, niezależnie od postaci, w jakiej
zostały naniesione (stopiony asfalt na gorąco, upłynniony asfalt na gorąco lub na zimno, emulsja asfaltowa na zimno).

Różnice w zachowaniu się wykazują jedynie warstewki utworzone przez naniesienie emulsji gliniastych (promocja 3 w 1).
Podczas gdy asfalty stopione na gorąco lub upłynnione zachowują się jak ciecze newtonowskie, to bardzo nieliczne asfalty, jedynie o bardzo niskich wiskozach, zachowują się podobnie w normalnej temperaturze.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Blok fundamentowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Blok fundamentowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Blok fundamentowy zdjęcie nr 8 Blok fundamentowy zdjęcie nr 9 Blok fundamentowy zdjęcie nr 10
Blok fundamentowy zdjęcie nr 11
Blok fundamentowy zdjęcie nr 12 Blok fundamentowy zdjęcie nr 13 Blok fundamentowy zdjęcie nr 14
Blok fundamentowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Blok fundamentowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Blok fundamentowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami