Blog
Obniżenie poziomu zaludnienia
W artykule znajdziesz:
W pierwszej kolejności drastyczne obniżenie poziomu zaludnienia miasta - aż o 46% w okresie 1950-1995 i spadek z 15 na 53 miejsce na liście największych miast kraju. Dokonało się to wyłącznie kosztem białych mieszkańców, których liczebność uległa zmniejszeniu o 61%. Znamiennym przejawem kryzysu miasta centralnego w przypadku Buffalo jest fakt, iż masowej ucieczce białych mieszkańców towarzyszy wysoki fala napływu Afroamerykanów (wzrost o 175%) oraz ludności pochodzenia latynoskiego, gł. Meksykanów i Portorykańczyków (program uprawnienia budowlane na komputer). Osłabia ona nieco skalę depopulacji miasta, powodując równocześnie silny wzrost strukturalnego udziału Afroamerykanów w jego ogólnym zaludnieniu - z 6,3% (1950) do 30,6% (1990) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Świadectwem coraz to znaczniejszej obecności Afroamerykanów w strukturze demograficznej i przestrzennej miasta jest uformowanie się oraz si Ina ekspansja czarnego getta. W okresie 1950-1990 zwiększyło ono terytorium o 1357%, powodując to większej grupy mieszkańców - 4,8% w 1950, a w 1990 już 36,7% - wzmagając jednocześnie rozwój innych zjawisk o charakterze kryzysowym (uprawnienia budowlane). Wymienić tu należy przede wszystkim znaczący wzrost w latach 1950-1990 odsetka rodzin żyjących poniżej poziomu ubóstwa (z 5,7% do 21,7%) oraz rozrastanie się obszarów ubóstwa (z 4% do 22,7%), niepewności ekonomicznej (z 2,7% do 25,3%) i obszarów niedostatku (z 27,6% do 52,9%). Procesom gettoizacji miejskich struktur oraz silnemu obniżaniu statusu społeczno-ekonomicznego mieszkańców - w rezultacie zarówno ucieczki białej, zamożniejszej ludności miasta, jak też wzrostu liczby rodzin żyjących poniżej poziomu ubóstwa - towarzyszy degradacja zasobów miejskiej zabudowy. Jest ona także pochodną szczupłych środków budżetowych miasta oraz słabości ekonomicznej jego mieszkańców (Mydeł 1996) (program egzamin ustny).
Eksploracja
Zaprezentowana wyżej charakterystyka jednoznacznie potwierdza opinię, iż Ameryka Północna jest kontynentem o szczególnie dużej różnorodność i stopnia zaawansowania procesów rozwoju miast - obszarów metropolitalnych. Znajdują one wyraz zarówno w postępującej urbanizacji, suburbanizacji, kontrurbanizacji i kryzysie miast centralnych, jak i w megalopolizacji układów osadniczych. Te ostatnie tendencje - poza BOSNYWASH Megalopolis i CHICATOR Megalopolis - są szczególnie żywe w nadbrzeżnym pasie stanu Kalifornia, rozciągającym się na dl. ok. 750 km od San Francisco na pn., poprzez Los Angeles, po San Diego na pd. Mieszka tam aktualnie ok. 28 min osób, z których 15,4 min (55%), koncentruje się w OM Los Angeles - Riverside - San Bernardino (opinie o programie).
Należy na koniec nadmienić, iż znaczna część naukowych syntez dotyczących problemów urbanizacyjnych, o teoretycznym i modelowym charakterze, sformułowana została właśnie na kanwie empirycznych studiów nad miastami i obszarami metropolitalnymi tego regionu świata (segregator aktów prawnych).
O dysproporcjach tych zadecydowały mierze różnice w wielkości zasobów środowiska przyrodniczego poszczególnych państw, a także uwarunkowania historyczne, szczególnie przeszłość kolonialna. Położenie Ameryki Północnej było jedną z zasadniczych przyczyn jej wielowiekowej izolacji kulturowej w stosunku do centrów cywilizacji europejskiej i azjatyckiej oraz związanych z tym opóźnień w rozwoju gospodarczym i społecznym. Eksploracja i kolonizacja tego kontynentu, zapoczątkowana u schyłku XV w., zaowocowała jego długotrwałym uzależnieniem politycznym ekonomicznym od metropolii - towarzyszyło jej przekształcanie istniejących struktur ekonomicznych i społeczno-kulturowych, a także wprowadzanie na wielu obszarach gospodarki monokulturowej (promocja 3 w 1).
Doniosłą rolę w procesie kształtowania się obrazu politycznego i gospodarczego tej części świata odegrały Stany Zjednoczone, których powstanie w 2. poł. XVIII w. zapoczątkowało polaryzację kulturową i ekonomiczną Ameryki Północnej. |ej odzwierciedleniem jest trwający do dziś podział kontynentu na dwie wyraźnie różniące się między sobą części: Amerykę anglojęzyczną, czyli tzw. Angloamerykę Stany Zjednoczone i Kanada) - jeden z najsilniejszych ekonomicznie i najbogatszych regionów naszego globu, oraz Amerykę latynoską (Meksyk wraz z krajami Ameryki Środkowej) - obszar o przestarzałych i z reguły mało wydajnych strukturach gospodarczych, cechujący się znacznym niedorozwojem ekonomicznym (wyjątek stanowi tu Meksyk).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32