Blog

22.11.2021

Sztuczne barwienie

W artykule znajdziesz:

Sztuczne barwienie

Sztuczne barwienie

Sztuczne barwienie stosuje się najczęściej do agatów, które przeważnie mają blade barwy. Przez nasycenie ich odpowiednimi roztworami można im nadać żywe ciekawe zabarwienie (program uprawnienia budowlane na komputer). Najczęściej stosuje się w tym celu roztwór  kwasu siarkowego, który nadaje piękne barwy brunatne zanurza się na 2-3 tygodnie w roztworze cukru (na 1 1 wody 175 g cukru). Po wyjęciu z tego roztworu kamień umieszcza się stężonym kwasie siarkowym, który podgrzewa się powoli przez godzinę, a następnie gotuje 15-20 minut. Po powolnym ostudzeniu kamień wyjmuje się i przepłukuje. Następnie przez dłuższy (kilka dni) podgrzewa się go w otwartym tygielku w celu usunięcia kwasu siarkowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Agaty uzyskują zabarwienie cytrynowożółte przez zanurzenie «v kwasie solnym i podgrzewanie, a barwy czerwonawe - przez zanurzenie w roztworze azotanu żelaza i podgrzewanie; odcienie zielonawe otrzymuje się przy użyciu roztworów soli chromu i niklu; odcienie niebieskie można otrzymać przez zanurzenie agatów w roztworze żelazocyjanku potasu, a następnie potraktowanie roztworem siarczanu żelaza. Nieraz stosuje się również roztwory innych soli, a także barwników organicznych (uprawnienia budowlane).
Przez wiele lat barwieniem agatów zajmowano się w Idar- Obenstein. W Stanach Zjednoczonych podobny ośrodek istnieje w Providence na wyspie Rhode.

Sztuczne zabarwienie niektórych kamieni upodabnia je do innych. Na przykład przez odpowiednie zabarwienie spękanego kwarcu można uzyskać kamień zbliżony wyglądem do odznaczjącego się piękną, niebieską barwą lapis lazuli; imitacje takie znane są pod nazwą kamieni szwajcarskich (Swiss lapis) (program egzamin ustny).

Niebieskim kamieniem, czyli lapis lazuli, lub niebieskim onyksem nazywa się również jaspis zabarwiony na niebiesko żelazocyjankiem żelaza. Sztucznie można zmienić barwę turkusa i opalu, często równie barwi się alabaster (odmiana gipsu).
Od setek lat zmianę barwy uzyskiwano przez podgrzewani kamieni. Metodą tą można otrzymać czerwonawe zabarwieni chalcedonu, a także poprawia się barwę naturalnych karneol Do uzyskania zmiany barwy wystarczy niekiedy podgrzewanie d temperatury 150°C, nieraz jednak konieczne jest podgrzewanie a do 800°C (opinie o programie).

Trapez

Przez ostrożne podgrzewanie żółtego topazu można równie zmienić jego barwę. Otrzymuje się kamienie o różnych odcieniach barwy żółtej aż do różowej. Postępuje się przy tym zwykle w na stępujący sposób: owinięty w azbest kamień umieszcza się w czerwonym żarze, a następnie powali ostudza. Zmiana barwy następuje w temperaturze 300-350°C. Przy zbyt wysokiej temperaturze barwa całkowicie znika.

Podobnie różnobarwne przezroczyste odmiany kwarcu o fioletowego ametystu aż do ciemnego kwarcu zadymionego - zmieniają swą barwę przez podgrzewanie. Kwarce, które uzyskał w ten sposób barwę żółtawą, przypominające topazy, określane są nieraz w handlu nazwami topaz hiszpański, fałszywy topa złoty topaz lub topaz Madeira.
Brunatne lub czerwonawe cyrkony wskutek podgrzewani stają się bezbarwne; inne nabierają pięknej barwy niebieskie. Ponieważ cyrkon ma wysokie współczynniki załamania światło i dużą dyspersję, bezbarwne cyrkony mogą nieraz imitować diament. Cyrkony takie bywają określane w handlu jubilerskim ja ko diamenty Matara lub sztuczne diamenty Matara (segregator aktów prawnych).

Przez długi czas nie wiedziano, skąd pochodzą piękne niebieskie cyrkony, które pojawiły się na rynku jubilerskim w 1921 i Dopiero po paru latach okazało się, że były to cyrkony naturalne o barwie zmienionej wskutek podgrzewania. Pochodziły on z Indochin (Mongka), a sztuczne zabarwienie nadawano im w Ban gkoku (promocja 3 w 1).

Jak się okazało, podgrzewane brunatne lub czerwona cyrkony normalnie ulegają rozjaśnieniu i nabierają barwy żółtawej albo czerwonawożółtawej lub stają się bezbarwne; ogrzewając je w atmosferze redukującej, w temperaturze 900-1000°C można otrzymać barwę niebieską. Przez pewien czas cyrkony bar wy niebieskiej określano nazwą starlitów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami