Blog
Obniżenie temperatury
W artykule znajdziesz:
Obniżenie temperatury
Obniżenie temperatury gorących, opuszczających piec materiałów, osiąga się za pomocą urządzeń, które najogólniej można nazwać wymiennikami ciepła. W takim wymienniku gorący materiał opuszczający układ piecowy przekazuje zawarte w sobie ciepło innemu, zimnemu materiałowi, który wpada do pieca z zewnątrz (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ciepło wynoszone z pieca przez gorący materiał zostaje więc w ten sposób zawrócone z powrotem do pieca. Niżej dokonano przeglądu wszystkich pozycji strat ciepła pod kątem możliwości ich obniżenia przez studzenie, a także przez zmniejszone ilości materiału unoszącego ciepło z pieca. Pozycja strat kominowych leży w centrum uwagi technologów już od początku stosowania pieca obrotowego i w tym zakresie przemysł cementowy ma do zanotowania duże osiągnięcia. Straty te można obniżyć zarówno przez zmniejszenie ilości gazów odlotowych, jak i przez ich intensywne studzenie w wymiennikach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zmniejszenie ilości gazów odlotowych dotyczy przede wszystkim. Zawartość pary wodnej w gazach odlotowych pieca, pracującego metodą suchą, jest znikomo mała w porównaniu z piecem przerabiającym mieszankę surowcową w postaci szlamu zawierającego 35-40% wody. Nowoczesna technika w pełni opanowała przygotowanie suchej- mieszanki surowcowej, co doprowadziło do zdecydowanej przewagi suchej metody produkcji w światowym przemyśle cementowym (uprawnienia budowlane).
Wobec stosunkowo dużego ciepła właściwego wody i wielkiego jej ciepła parowania - radykalne obniżenie zawartości pary wodnej w gazach oznacza bardzo poważne oszczędności energii cieplnej, ale pod warunkiem zintensyfikowania wymiany ciepła między gorącymi suchymi gazami a wprowadzaną do układu piecowego mąką surowcową. Zmniejszenie ilości C02 pochpdzącego z surowca jest istotne nie tylko z punktu widzenia zmniejszenia sumarycznej ilości gazów odlotowych, ale przede wszystkim z uwagi na bardzo wysokie ciepło rozkładu CaCOs (900°C - 1990 kJ/kg) (program egzamin ustny).
Wtórne powietrze
Obniżenie zawartości CaC03 w mieszance surowcowej jest więc z punktu widzenia gospodarki cieplnej wskazne, ale możliwe tylko przez zastąpienie części CaCOs materiałem wapiennym nie węglanowym - najczęściej żużlem wielkopiecowym (opinie o programie).
Zmniejszenie ilości spalin, a więc gazów obciążonych znaczną ilością azotu i pochodzących ze spalenia paliwa nie może być zrealizowane; można natomiast i należy minimalizować ilość spalin przez unikanie zbędnych nadmiarów powietrza. Łatwo pojąć, że w przypadku zmiany technologii na bardziej ekonomiczną (np. przejście z metody mokrej na suchą bądź zastąpienie części CaCOs żużlem wielkopiecowym) można spalać mniej paliwa. Powoduje to oczywiście zmniejszenie ilości spalin, ale będzie to zjawisko wtórne, wynikające z radykalnego usprawnienia technologii. Ilości klinkieru opuszczającego instalację piecową nie można zmniejszyć, można natomiast odzyskać część unoszonego przez klinkier ciepła w wymienniku zwanym popularnie chłodnikiem klinkieru (segregator aktów prawnych).
Wtórne powietrze do spalania odbiera od gorącego klinkieru zawarte w nim ciepło i zawraca je do pieca. Jednak do chłodzenia klinkieru potrzeba więcej powietrza niż do spalania paliwa w piecu. Wynikają stąd straty z powietrzem nadmiarowym. Straty ciepła wynikające z promieniowania płaszcza pieca obrotowego i zewnętrznych ścian urządzeń towarzyszących (poz. 2.3) mogą być w pewnym stopniu obniżone przez stosowanie odpowiedniej izolacji termicznej (promocja 3 w 1).
Wypada jednak pomiętać, że układanie ceramicznych kształtek izolacyjnych między materiałem ogniotrwałym a płaszczem pieca jest sprawą trudną, a trwałość takiej dwuwarstwowej wykładki płaszcza pieca jest niezadowalająca. Niemiej sprawa cieplnego izolowania pieca obrotowego jest problemem ważnym choćby z tej przyczyny, że wysmukły kształt płaszcza warunkuje stosunkowo duże rozwinięcie promieniującej powierzchni; na jednostkę objętości roboczej pieca przypada duża powierzchnia promieniująca (0,7-1,0 m2/m3).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32