Blog
Obróbka cieplna żużla
W artykule znajdziesz:
Obróbka cieplna żużla
Widma w podczerwieni żużla żelazochromowego, mają pasma pochłaniania dotyczące drgań walencyjnych (vas) Si-O w przedziale częstotliwości 835-r950 cm-1, o dużej intensywności, typowe dla fazy yQS. Mmej intensywne pasmo 820 cm-1 dotyczy drgań o małej częstotliwości vs Si04. Przy 500 cm-1 zaznacza się pasmo związane z drganiami deformacyjnymi Si-O (program uprawnienia budowlane na komputer).
W widmie w podczerwieni żużla żelazochromowego występują stałe pasma pochłaniania z maksimum 570, 650-710 cm-1.
Na podstawie pracy można je przypisać tlenkowi chromowemu, występującemu - jako samoistna faza - z pasmami dotyczącymi drgań walencyjnych (650 cm-1) i drgań deformacyjnych (570 cm-1).
Obróbka cieplna żużla żelazochromowego w środowisku utleniającym zmienia jego barwę i skład. Na widmie w podczerwieni żużla prażonego obserwuje się zanik pasm należących do fazy y C2S, zanik wolnego tlenku chromowego, a pojawienie się pasm związanych z obecnością fazy fi C2S (850-7-1000 cm-1) oraz chromu sześciowartościowego 6675, 750, 770 cm-1) w postaci tetraedrów Cr04 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na podstawie wyników uzyskanych z badań wysunięto przypuszczenie, że zabarwienie prażonego żużla żelazochromowego, towarzyszące powstawaniu fazy /3C„S, związane jest z rozpuszczeniem się tlenku chromowego w krzemianie dwuwapniowym. Powstawanie roztworu stałego tlenku chromowego w C2S prowadzi do zabarwienia krzemianu dwuwapniowego, przeważającego w składzie żużla.
W celu sprawdzenia wysuniętego przypuszczenia żużel żelazochromowy, uprzednio wyprażony w środowisku utleniającym i zabarwiony na jaskrawy zielony kolor, prażono w środowisku redukującym, co odpowiadało warunkom powstawania żużla wyjściowego (uprawnienia budowlane).
Po prażeniu żużel rozsypał się w wyniku przejścia fazy fi C2S w fazę y r zmieniło się jego zabarwienie - materiał uzyskał ponownie szarą barwę. Spektroskopia w podczerwieni żużla żelazochromowego po prażeniu w środowisku redukującym potwierdziła identyczność jego składu fazowego ze składem żużla wyjściowego. Na obecność wolnego tlenku chromowego wskazują pasma pochłaniania przy 570 i 650 cm-1.
Ciekawe informacje
W celu stwierdzenia, który składnik wyprażonego żużla spełnia rolę chromoforu, przeprowadzono badania spektrofotometryczne, uzyskując spektralne krzywe pochłaniania próbek żużla w funkcji długości fali. Na krzywych spektralnych żużla żelazochromowego, wyjściowego i po prażeniu w warunkach utleniających, występują dwa maksima pochłaniania, odpowiednio przy 400, 395 nm i 365, 615 nm (program egzamin ustny).
Na podstawie krzywych pochłaniania ustalono, że rolę chromoforu w żużlu spełnia chrom trójwartościowy w koordynacji krzywe te zgadzają się bowiem z typowymi krzywymi pochłaniania chromu, przytoczonymi w pracach (opinie o programie).
O występowaniu sześciowartościowego chromu w żużlu wyjściowym i prażonym można wnioskować na podstawie maksimum pochłaniania przy 400 nm, porównując wyniki przeprowadzonych badań z danymi A.I. Bojkowej. Małą intensywnością pochłaniania na krzywej spektralnej żużla żelazochromowego w porównaniu z maksymalnymi wartościami na krzywych żużla prażonego w warunkach utleniających można wyjaśnić występowanie chromu dwuwartościowego, o czym wspomniano również w pracy.
Przeprowadzone badania pozwoliły dokładnie określić skład żużla żelazochromowego, wykazując, poza znanymi fazami, obecność chromu sześciowartościowego (segregator aktów prawnych).
Uwzględniając podobieństwo składu chemicznego żużla żelazochromowego do składu cementu portlandzkiego, a w szczególności występowanie w żużlu szeregu pierwiastków mineralizujących i tlenku chromowego - silnego chromoforu, można traktować ten żużel jako podstawowy składnik mieszaniny surowcowej do wytwarzania cementów kolorowych. Przy produkcji cementu zielonego i barwników o szerokiej gamie kolorów rolę chromoforu może spełniać bowiem tlenek chromowy zawarty w odpadzie (promocja 3 w 1). Ciekawych informacji może dostarczyć przestudiowanie wpływu tlenku chromowego na syntezę niektórych minerałów klinkierowych, wywierających wpływ na zabarwienie cementu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32