Blog

10.07.2020

Wytwórnie masy betonowej

W artykule znajdziesz:

Wytwórnie masy betonowej

Wytwórnie masy betonowej

Wytwórnie masy betonowej o dużej wydajności wyposażone są zwykle w kilka betoniarek omówionych typów. Są one instalowane w układzie liniowym lub gwiaździstym (program uprawnienia budowlane na komputer).

W układzie liniowym grupuje się po dwie betoniarki, przeznaczając dla nich jeden zespół dozatorów oraz jeden lub dwa punkty odbioru mieszanki. W układzie gwiaździstym betoniarki są zasilane przez jeden zespół dozatorów, a odbiór masy betonowej może odbywać się w jednym lub w kilku punktach. Układ gwiaździsty jest więc bardziej oszczędny jeśli chodzi o zespoły dozatorów, za to jednak liczba dozatorów w zespole jest większa. Praktyka wykazała niecelowość stosowania jednego punktu odbioru, co ujawnia się wyraźnie, gdy następuje zablokowanie odbioru masy betonowej wskutek zatkania się leja odbiorczego. Przy zakładaniu wytwórni masy betonowej z betoniarkami o pojemności 1200 1 celowe jest stosowanie wytwórni przenośnych typu inwentaryzowanego, rozbieralnego, o konstrukcji stalowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Daje to, w razie potrzeby, możność grupowania zespołów inwentaryzowanych.

Schematy układów betoniarek w wytwórniach masy betonowej. Inwentaryzowaną wytwórnię masy betonowej wyposażoną w dwie betoniarki o pojemności mieszalników 1200 1 w układzie liniowym. Projekt wytwórni przewiduje pięć automatycznych dozatorów. Dwa z nich przeznaczone są do kruszywa, jeden do cementu, jeden do wody i jeden do plastyfikatora. Cykl odmierzania materiałów na jeden zarób trwa 1 min. Przy tym samym układzie, lecz z betoniarkami o pojemności mieszalnika 2400 1, zastosowano siedem dozatorów, z czego pięć do kruszywa (trzy do kruszywa grubszego, średniego i drobnego żwiru lub tłucznia, dwa do frakcji piaskowo- -żwirowej) i po jednym do cementu i płynnego plastyfikatora (uprawnienia budowlane).

Suche składniki

Jak widać, wytwórnia ma małe wymiary w rzucie poziomym, lecz znaczną wysokość. Wymaga to instalowania różnych maszyn i urządzeń do podnoszenia składników betonu. Kruszywo może być transportowane przenośnikami taśmowymi umieszczonymi w pochyłej galerii (jak w danym przykładzie), koleją linową lub innym środkiem transportu (program egzamin ustny). Cement zaś przenośnikami śrubowymi albo pneumatycznie. W tym ostatnim przypadku w wytwórni nad zasobnikami umieszcza się filtry i cyklony zatrzymujące pył cementowy. Zasobniki kruszywa zasilane są kolejno (wg frakcji) za pomocą rozdzielczego leja obracalnego.

Ustawianie wylotu leja nad właściwym zasobnikiem odbywa się za pomocą cylindra pneumatycznego (opinie o programie). Suche składniki odmierzane przez dozatory zsypują się do leja rozdzielczego i dalej do jednej z betoniarek. Przełączenie rozdzielczej klapy przerzutowej odbywa się automatycznie za pomocą cylindra pneumatycznego na sygnał o gotowości betoniarki do pracy. Masa betonowa po wyjściu z mieszalnika kierowana jest do pojemników zaopatrzonych w urządzenia pozwalające na równomierny rozdział mieszanki na taśmie przenośnika. Nie zawsze jednak pojemniki są stosowane, tak np. przy transporcie betonu w kubłach załadowanie masy betonowej następuje często bezpośrednio do kubła pod warunkiem oczywiście, że objętość kubła jest nie mniejsza od objętości zarobu (segregator aktów prawnych).

Nowoczesne wytwórnie masy betonowej o działaniu okresowym są zakładami o znacznych wymiarach, a wraz ze wszystkimi urządzeniami pomocniczymi zajmują dużą powierzchnię i z tego tytułu niemożliwe jest zlokalizowanie ich w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego obiektu. Powoduje to konieczność organizowania transportu dalekiego zasiecu. który obok zwiększania nakładów inwestycyjnych i przedłużania czasu prowadzenia robót ujemnie oddziałuje na jakość masy betonowej. Znacznie korzystniej pod tym względem przedstawiają się wytwórnie o produkcji ciągłej.

Przy takiej samej wydajności mają one mniejsze wymiary, nie wymagają podnoszenia na tak znaczne wysokości składników masy betonowej, a co najważniejsze można je zlokalizować znacznie bliżej od betonowanych konstrukcji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami