Blog

21.03.2022

Obróbka plastyczna

W artykule znajdziesz:

Obróbka elektronowo-chemiczna

Obróbka plastyczna - obróbka, przy której ukształtowanie lub podzielenie materiału, zmianę jego własności fizyczno-chemicznych, struktury i gładkości powierzchni osiąga się przez odkształcenie plastyczne w temperaturze niższej od temperatury rekrystalizacji (o.p. na zimno) lub powyżej tej temperatury (o.p. na gorąco) obróbka plastyczna drewna - obróbka, której celem jest zmiana kształtu lub objętości obrabianych elementów przez odkształcenie plastyczne (trwałe); do o.p.d. należą: gięcie, zgniatanie, prasowanie i in.

Obróbka plazmowa - obróbka jonowa obróbka płuczki - dodawanie do płuczki wiertniczej różnych odczynników chemicznych w celu nadania jej pożądanych własności obróbka pociągów - rozrządzanie i zestawianie składów pociągów, doczepianie i odczepianie od nich wagonów oraz związane z tym manewry obróbka podzerowa - wymrażanie obróbka poubojowa - zespół czynności wykonywanych na pozbawionym życia zwierzęciu rzeźnym, w celu uzyskania mięsa w postaci tusz, półtusz lub ćwierćtusz, zależnie od gatunku zwierząt (program uprawnienia budowlane na komputer).

Obróbka powierzchniowa - obróbka, przez którą uzyskuje się określone własności warstwy powierzchniowej przedmiotu; rozróżnia się o.p. mającą na celu podwyższenie wytrzymałości i trwałości części, w której może nastąpić ubytek tworzywa, oraz o.p. stosowaną w celach antykorozyjnych lub dekoracyjnych, która powoduje podwyższenie wartości użytkowej powierzchni przez nałożenie warstw innych tworzyw lub przez wniknięcie substancji chemicznych w powierzchnię (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Obróbka powietrza - poddawanie powietrza zabiegom mającym na celu nadanie mu pożądanej temperatury, wilgotności, jonizacji, zapachu oraz usunięcie z niego kurzu, gazów trujących i bakterii; o.p. stosuje się w klimatyzacji i chłodnictwie obróbka półautomatyczna - obróbka, przy której są zautomatyzowane wszystkie czynności poza zakładaniem i mocowaniem oraz odmocowywaniem i usuwaniem przedmiotu z obrabiarki obróbka punktowa - metoda obróbki skrawaniem, przy której żądany kształt powierzchni obrabianej wyznacza tor, po którym porusza się wierzchołek ostrza narzędzia (uprawnienia budowlane).

Obróbka radiacyjna

Obróbka radiacyjna - technologiczny proces jednostkowy polegający na dostarczeniu do surowca lub wyrobu gotowego określonej ilości energii w postaci promieniowania jonizującego; zmiana własności lub cech użytkowych materiału poddanego o.r. jest bezpośrednio lub pośrednio związana z chemicznymi skutkami pochłonięcia dostatecznej dawki promieniowania, np. sieciowanie radiacyjne, sterylizacja radiacyjna materiałów medycznych, wstrzymanie kiełkowania ziemniaków (program egzamin ustny).

Obróbka ręczna - obróbka wykonywana pracą mięśni człowieka (ręczne: piłowanie, skrobanie, formowanie, kucie) za pomocą narzędzi ręcznych lub narzędzi z napędem mechanicznym obróbka skrawaniem, skrawanie - nadawanie o- brabianym przedmiotom żądanych kształtów, wymiarów i jakości powierzchni przez częściowe usuwanie ich materiału narzędziami skrawającymi (opinie o programie).

Obróbka strumieniowo-erozyjna - metoda obróbki erozyjnej polegająca na wykorzystaniu strumienia cząstek (np. elektronów, jonów, fotonów) o wysokim stopniu koncentracji energii kinetycznej zamieniającej się w cieplną po zetknięciu się z przedmiotem obrabianym, co wywołuje gwałtowny miejscowy wzrost temperatury (powyżej temperatury topnienia) materiału i w efekcie odparowywanie materiału w danym punkcie obróbka strumieniowo-ścierna, wygładzanie strumieniowo-ścienne - metoda obróbki ściernej wykańczającej, polegająca na poddawaniu przedmiotu działaniu strumienia płynu (cieczy, gazu lub gazu i cieczy) o dużej prędkości z zawieszonymi w nim ziarnami ściernymi, które spełniają rolę ostrzy skrawających; jeśli płynem jest woda o.s.-ś. nosi nazwę o.s. hydrościernej obróbka szeregowa - obróbka struganiem szeregu przedmiotów zamocowanych na stole strugarki jeden za drugim obróbka szybkościowa - obróbka (skrawaniem) wysokowydajna prowadzona przy dużych szybkościach skrawania (segregator aktów prawnych).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami