Blog
Stiuki
W artykule znajdziesz:
Stiuki
Stiuki są to szlachetne wyprawy wewnętrzne, posiadające twardą, gładką powierzchnię, o wykwintnym wyglądzie, naśladującym polerowany kamień; różnią się więc od opisanych poprzednio wypraw. Zaletą stiuków jest to, że mogą być wykonane w cieplejszym i przyjemniejszym odcieniu niż kamień (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wyprawy te wykonywa się w bogatych wnętrzach. Nadają się one specjalnie do wyprawiania okrągłych filarów i krzywych powierzchni, których wykończenie w licówce kamiennej sprawiałoby wiele trudności.
Do nakładania stiuków nadają się tylko ściany i stropy całkowicie wyschnięte i zabezpieczone od zawilgocenia. Wilgoć wpływa bowiem na stiuki bardzo źle, rozmiękcza je nawet po stwardnieniu, niszczy już uzyskany połysk i tworzy brudne plamy.
Wykonywanie stiuków jest umiejętnością mistrzowską, przekraczającą poziom zwykłego wykwalifikowanego rzemieślnika, dlatego też są one u nas stosunkowo rzadko używane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyprawę stiukową białą wykonuje się ze starego, odleżałego wapna gaszonego z domieszką proszku marmurowego. Zaprawa musi być starannie roztarta i przemieszana na płycie marmurowej lub szklanej i nałożona na dobrze wyschnięty podkład z zaprawy wapiennej lub wapienno-gipsowej. Wyprawę stiukową stosuje się wyjątkowo zewnątrz budynku; nakłada się ją wtedy na mur z pustymi spoinami. Stosunek wapna do proszku marmurowego wynosi 1:1. Przed nałożeniem stiuku zwilża się dobrze podkład i pokrywa rozwodnioną za- prawą przy pomocy pędzla, po czym kładzie się szybko szpachlą właściwy stiuk.
Zamiast mieszaniny wapna z proszkiem marmurowym stosuje się także mieszaninę: 1 część na objętość starego odleżałego wapna, prze- ciśniętego przez sito i 1/3 część gipsu z dodaniem 10% pyłu marmurowego. Dodatek roztworu ałunu opóźnia wiązanie i zwiększa trwałość stiuku (uprawnienia budowlane).
Zaprawę tę nakłada się szybko stalową tarką, w dwóch lub trzech warstwach o grubości 1 mm, na suchy podkład. Druga warstwa stiuku musi być dobrze, gładko i równo obrobiona tarką. Trzecią warstwę nakłada się bardzo cienko, po czym wygładza się trzy lub czterokrotnie stalową tarką przy równoczesnym zwilżaniu szpachlowanego stiuku wodą w celu zabezpieczenia go od tworzenia się rys. Ostatnią, czynnością jest usunięcie mokrym pędzlem szlamu, spod którego występuje połysk stiuku (program egzamin ustny).
Stiuk barwny
Inny sposób wykonania stiuku białego polega na tym, że na ścianie murowanej wykonujemy najpierw podkład z zaprawy cementowo- wapiennej, a na to narzucamy 4 do 6 mm grubą warstwę zaprawy stiukowej. Masa zaprawy użyta na 1 m2 ściany składa się z 25 kg gipsu mielonego, 15 1 piasku i 5 1 ciasta wapiennego z dodaniem do wody kleju. Wyprawę tę wygładza się pumeksem i zmywa wodą klejową (opinie o programie).
Stiuk barwny (jednobarwny lub wielobarwny) wykonuje się jak wyżej z mieszaniny: 1 część gipsu i 1 część piasku, zarobionej wodą klejową z dodaniem jednego lub kilku barwików. Najtrudniejsza do osiągnięcia jest płaszczyzna jednobarwna i jednolita. W normalnych warunkach stiuk barwny stosuje się jako naśladownictwo marmuru zwłaszcza tam, gdzie zastosowanie naturalnego marmuru byłoby możliwe tylko w blokach, np. w kolumnach, tralkach balustradowych itp. Stiuk barwny, jako nieodporny na wilgoć, nadaje się do stosowania tylko we wnętrzach i w miejscach stale suchych.
Stiuk barwny wykonuje się w ten sposób, że najpierw przygotowuje się osobno ciasto z najlepszego gipsu zarobionego wodą klejową, do którego dodaje się barwiki dobrze rozpuszczone w wodzie. Ciasto to rwie się na kawałki i składa się je bezładnie jedno na drugie w kilku warstwach, zalewając każdą warstwę rzadką mieszaniną gipsu z wodą klejową w tonie żyłkowania, jakie sztuczny marmur ma otrzymać (segregator aktów prawnych).
W celu uzyskania plamek itp. efektów, każdą warstwę przysypuje się mieszaniną kuleczek różnych wielkości z masy różnie zabarwionego gipsu. Gdy ukończy się mieszanie tych różnych ciast, zgniata się wszystko w jeden bochenek, jak ciasto kuchenne, ale z zachowaniem ostrożności, aby wszystkie kolory zbytnio się nie pozlewały, po czym kraje się to ciasto w plastry o grubości, odpowiadającej grubości stiuku na murze. Potem moczy się te plastry w wodzie i nakłada na dobrze zmoczony podkład, mocno i równo dociskając (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32