Blog

Zagadnienie zapasów materiałowych zdjęcie nr 2
21.03.2022

Obróbka ścierna

W artykule znajdziesz:

Zagadnienie zapasów materiałowych zdjęcie nr 3
Obróbka ścierna

Obróbka ścierna - obróbka skrawaniem za pomocą ziarn materiału ściernego (ścierniwa); do o.ś. zalicza się obróbkę narzędziami ściernymi spojonymi o nieokreślonej liczbie ostrzy i nie dającej się określić bliżej ich geometrii oraz obróbkę luźnym ścierniwem obróbka termiczna - obróbka cieplna obróbka termoelektrolityczna - obróbka anodowo-mechaniczna (program uprawnienia budowlane na komputer).

Obróbka tlenowa - obróbka gazowa obróbka udarowo-ścierna - obróbka ziarnami ściernymi zawieszonymi w cieczy, otrzymującymi energię od drgającego narzędzia o częstotliwości drgań najczęściej ultradźwiękowej (o.u. ultradźwiękowa); metodą o.u.-ś. można drążyć otwory (drążenie udarowo-ścierne, drążenie ultradźwiękowe), grawerować, przecinać, gwintować, docierać i polerować obróbka ultradźwiękowa - obróbka ziarnami ściernymi swobodnie zawieszonymi w cieczy i otrzymującymi energię od źródła drgań o częstotliwościach ultradźwiękowych obróbka wahadłowa - obróbka skrawaniem charakteryzująca się wahadłowym ruchem stołu obrabiarki, gdzie wymiana przedmiotu obrobionego na nie obrobiony odbywa się w czasie obróbki przedmiotu zamocowanego na drugiej połowie stołu; czas wymiany przedmiotu pokrywa się z czasem obróbki w wyniku czego zwiększa się wydajność pracy; o.w. stosuje się głównie na frezarkach (frezowanie wahadłowe) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Obróbka wielkimi mocami - obróbka plastyczna polegająca na kształtowaniu obrabianego materiału pod wpływem energii wyzwolonej w bardzo krótkim czasie; zależnie od sposobu wyzwalania energii rozróżnia się obróbkę wybuchową, elektrohydrodynamiczną i elektromagnetyczną obróbka wielonożowa - obróbka skrawaniem przy równoczesnym zastosowaniu noży zamocowanych w jednym imaku lub obróbka kilkoma suportami jednocześnie (uprawnienia budowlane).

Obróbka wieloprzedmiotowa

Obróbka wieloprzedmiotowa - jednoczesna obróbka większej liczby przedmiotów zamocowanych w uchwycie (wieloprzedmiotowym) lub bezpośrednio na stole obrabiarki; o.w. zwiększa wydajność produkcyjną obrabiarki obróbka wiórowa - obróbka skrawaniem za pomocą narzędzi o określonej liczbie i geometrii ostrzy, które w czasie obróbki usuwają tworzywo w postaci wiórów (program egzamin ustny).

Obróbka wodno-cieplna drewna, obróbka hydrotermiczna drewna - obróbka polegająca na równoczesnym nawilżaniu i działaniu na drewno podwyższoną temperaturą przez gotowanie drewna w wodzie lub działanie na drewno parą nasyconą; pod wpływem podwyższonego poziomu wilgotność’ i podwyższonej temperatury lignina sklejająca błony komórkowe ulega zmiękczeniu, dzięki czemu drewno staje się bardziej podatne i plastyczne (opinie o programie).

Obróbka współrzędnościowa - obróbka otworów, najczęściej o osiach równoległych, których położenie jest określone w odpowiednio dobranym układzie współrzędnych; najczęściej stosowany jest układ współrzędnych prostokątnych, ale w niektórych przypadkach również i układ współrzędnych biegunowych (np. przy wierceniu otworów o osiach rozstawionych na okręgach kół).

Obróbka wybuchowa - obróbka plastyczna wielkimi mocami, w której wykorzystuje się energię wybuchu materiałów wybuchowych typu kruszącego (np. trotylu); metodę o.w. stosuje się przy tłoczeniu (tłoczenie wybuchowe), gdzie energia wybuchu przenosi się na kształtowany materiał za pośrednictwem wody obróbka wykańczająca - końcowa faza procesu obróbki mająca na celu uzyskanie jakości obrabianego przedmiotu zgodnej z wymaganymi warunkami technicznymi dotyczącymi dokładności wymiarów, dokładności kształtu i gładkości powierzchni (segregator aktów prawnych).

Obróbka wysokowydajna - obróbka skrawaniem prowadzona w warunkach największej efektywności techniczno-ekonomicznej; do metod o.w. należą; obróbka szybkościowa i obróbka dużymi posuwami obróbka zgrubna - obróbka skrawaniem, której celem jest usunięcie większości materiału z pozostawionego naddatku na obróbkę obrót - przemieszczenie ciała sztywnego w ruchu obrotowym; miarą o. jest kąt obrotu obrót - nielegalna jednostka miary kąta obrotu, równa kątowi pełnemu rad obrót parowozu - czas zużywany przez parowóz na pewnym odcinku trakcyjnym na obsłużenie jednej pary pociągów, tj. na przejazd z parowozowni macierzystej i postój do chwili nowego wyjazdu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Zagadnienie zapasów materiałowych zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Zagadnienie zapasów materiałowych zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Zagadnienie zapasów materiałowych zdjęcie nr 8 Zagadnienie zapasów materiałowych zdjęcie nr 9 Zagadnienie zapasów materiałowych zdjęcie nr 10
Zagadnienie zapasów materiałowych zdjęcie nr 11
Zagadnienie zapasów materiałowych zdjęcie nr 12 Zagadnienie zapasów materiałowych zdjęcie nr 13 Zagadnienie zapasów materiałowych zdjęcie nr 14
Zagadnienie zapasów materiałowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zagadnienie zapasów materiałowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zagadnienie zapasów materiałowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami