Blog
Obróbka termiczna betonu
W artykule znajdziesz:
Obróbka termiczna betonu
Z metod przyspieszonego dojrzewania podstawowe i najbardziej rozpowszechnione obecnie są metody obróbki termicznej (program uprawnienia budowlane na komputer). Spośród nich największe zastosowanie w wytwórniach prefabrykatów ma obróbka w parze niskoprężnej, zwana powszechnie metodą naparzania niskoprężnego. Stosowane w tej metodzie temperatury mieszczą się w granicach od 60 do 90 °C, najczęściej w granicach 70 -4- 80 °C.
W omawianej metodzie beton nagrzewany jest parą, a właściwie w większości przypadków praktycznych zastosowań mieszaniną powietrza i pary. Obróbkę termiczną przeprowadza się tu w specjalnych pomieszczeniach zwanych komorami naparzania (lub naparzalniami). Współczynnik oddawania ciepła pary nasyconej jest wielokrotnie większy od współczynnika oddawania ciepła mieszaniny pary i powietrza. Jeszcze niższy współczynnik oddawania ciepła ma gorące i nawilżone powietrze, stosowane niekiedy w komorach o pracy ciągłej (w komorach tunelowych) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Para nasycona może się utrzymać w komorze tylko przy temperaturze 100 °C. Po wprowadzeniu pary do komory temperatura jej obniża się, część pary odpowiednio do wielkości obniżenia się temperatury poniżej 100 °C skrapla się na powierzchni komory i powstaje w ten sposób mieszanka paro-powietrzna. W temperaturze 80 °C, tj. temperaturze, w jakiej odbywa się obróbka termiczna betonu, atmosfera paro-powietrzna zawiera wagowo już tylko około 50°/o pary. Przy zachowaniu 100u/o wilgotności względnej tej mieszanki cykl obróbki termicznej, trwający 10 do 16 godzin, umożliwia uzyskanie w ciągu tego czasu wytrzymałości równej wytrzymałości betonu twardniejącego w warunkach normalnych przez 20 do 30 dni (uprawnienia budowlane).
Obróbka termiczna betonu w atmosferze paro-powietrznej wykazuje również pewne cechy ujemne; skrócony okres hydratacji oraz niepełne uwodnienie przy zastosowaniu zbyt wysokich temperatur, jak również nierównomierne, zbyt szybkie podgrzewanie, powodują powstawanie wewnętrznych naprężeń i niewidocznych rys w strukturze betonu. W rezultacie po 28 dniach wytrzymałość betonu w ten sposób naparzanego jest nieco niższa niż betonu dojrzewającego normalnie. Całkowity cykl dojrzewania betonu przy zastosowaniu naparzania możemy podzielić na pięć faz: 1 wstępne dojrzewanie, 2 podgrzewanie do maksymalnej temperatury naparzania, 3 nagrzewanie w przewidzianej temperaturze, 4 studzenie, 5 dojrzewanie betonu na placu składowym.
Właściwa obróbka termiczna w metodzie naparzania dzieli się na trzy fazy: podgrzewanie, nagrzewanie i studzenie (program egzamin ustny).
Podgrzewanie
Podgrzewanie, czyli podnoszenie temperatury w komorze naparzania, powinno być przeprowadzone równomiernie. Przyrost temperatury w jednostce czasu uzależniony jest od wielkości przekroju prefabrykatów. I tak wzrost temperatury przy podgrzewaniu dużych, masywnych prefabrykatów powinien wynosić najwyżej 20 °C na godzinę, elementów o cienkich ściankach 25 °C/godz, a elementów o niskim współczynniku wodocementowym 30 -f- 35 °C/godz.
Za optymalną temperaturę w fazie nagrzewania przy stosowaniu cementów portlandzkich uważa się 80 °C (opinie o programie). Czas utrzymywania maksymalnej temperatury jest różny w zależności od rodzaju cementu oraz konsystencji betonu. Czas obróbki betonu o niskim w/c można często skrócić. Na ogół czas utrzymywania betonu w maksymalnej temperaturze wynosi 6 do 8 godzin.
Beton o w/c ^ 0,30 do 0.35 nagrzewany przez cztery godziny w maksymalnej temperaturze (80 °C) uzyskuje wytrzymałość około 0,90 Rw, a nagrzewany przez dwie godziny około 0,80 Rw.
studzenia małych lub płaskich elementów z betonu plastycznego nie powinna być większa niż 35 °C/godz, a elementów masywnych 30°C/godz. Szybkość studzenia betonów o niskim w/c może być większa 40 do 50 °C/godz.
W metodzie naparzania niskoprężnego wprowadza się elementy do komór obróbki termicznej po pewnym okresie od czasu ich uformowania, a więc po częściowym lub całkowitym związaniu betonu (segregator aktów prawnych).
To wstępne dojrzewanie betonu, przeprowadzone w temperaturze 20 do 30 °C, przynosi bardzo dobre wyniki, zwłaszcza przy dużych cienkościennych elementach oraz elementach z betonu wilgotnego o niskim w/c, z jakim mamy do czynienia w produkcji elementów z betonu sprężonego. Wstępne dojrzewanie betonu w naturalnych warunkach umożliwia często skrócenie fazy podgrzewania oraz skrócenie fazy nagrzewania. Wstępne dojrzewanie betonu powinno wynosić 4 do 6 godzin, a w każdym razie nie mniej niż 1 do 2 godzin po uformowaniu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32