Blog

Proch dymny zdjęcie nr 2
03.11.2022

Uproszczone magazyny

W artykule znajdziesz:

Proch dymny zdjęcie nr 3
Uproszczone magazyny

W końcu każdego miesiąca osoba, której powierzono prowadzenie uproszczonego magazynu, sporządza w 3 egzemplarzach rozliczenie uproszczonego magazynu z obrotów i zapasów materiałowych. Dwa egzemplarze otrzymują: rachuba materiałowa i służba zaopatrzenia, a trzeci zostaje w aktach uproszczonego magazynu. „Rozliczenie uproszczonego magazynu” sporządzą się ponadto komisyjnie przy zmianie na stanowisku osoby odpowiedzialnej za magazyn oraz przy likwidacji magazynu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Uproszczone magazyny zaopatrzenia materiałowego rozliczane z obrotów i zużycia materiałów organizuje się na budowach jedno- lub dwuobiektowych, na których wykonuje się roboty stanu surowego lub też na których roboty wykończeniowa, montażowe lub instalacyjne wykonywane są przez brygady kilkuosobowe w okresie do 6 miesięcy. Dla budów, na których organizuje się uproszczony magazyn zaopatrzenia materiałowego, rozliczany z obrotów i ze zużycia materiałów, konieczne jest przygotowanie przed rozpoczęciem robót „karty limitów i rozliczeń zużycia materiałów” (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W karcie tej, zawierającej limity zużycia materiałów dla obiektu, kierownik budowy prowadzi ewidencję przychodów i rozchodów materiałów na budowie oraz rozliczenie zużycia materiałów (uprawnienia budowlane).

Kartę limitów i rozliczeń zużycia materiałów sporządza się w 3 egzemplarzach: dla magazynu wydającego materiał, służby zaopatrzenia i kierownika budowy, odpowiedzialnego za rozliczenie obrotów i zużycia materiałów.

Zaopatrzenie budowy w materiały odbywa się z magazynu centralnego, ewent. z magazynu najbliżej położonej budowy, na podstawie dowodów „Hw” „pobranie materiałów", w oparciu o ustalenia „karty limitów i rozliczeń zużycia materiałów” (program egzamin ustny). Dowód „Rw” „pobranie materiałów” wystawia się w tym przypadku w 4 egzemplarzach, z których rachuba materiałowa otrzymuje jeden bezpośrednio z magazynu wydającego i jeden z potwierdzeniem odbioru materiału z magazynu przyjmującego, a dwa egzemplarze przeznaczone są dla magazynów wydającego i przyjmującego.

Karta limitów

Materiały pozostałe w uproszczonym magazynie budowy zwracane są do tego magazynu zaopatrzenia materiałowego, z którego zostały pobrane. Wystawia się przy tym dowód „Zw” „zwrot materiałów” w 4 egzemplarzach analogicznie jak dowód „Rw” (opinie o programie).

 „Karta limitów i rozliczeń zużycia materiałów dla magazynu uproszczonego rozliczanego z obrotów i zużycia materiałów” służy jednocześnie do:

  1. limitowania zużycia materiałów,
  2. rozliczenia obrotów materiałowych w uproszczonym magazynie.
  3. rozliczenia zużycia materiałów na budowie.

Rozróżniamy opakowania obce i własne. Do opakowań obcych zalicza się opakowania „wypożyczane” przy dostawach materiałów przez dostawców obcych. Opakowania te podlegają zwrotowi dostawcy albo w terminach podanych w fakturach za dostarczone materiały, albo w terminach uzgodnionych z dostawcą (segregator aktów prawnych).

Opakowania własne stanowią:

1) opakowania sprzedawane przedsiębiorstwu przez dostawców łącznie z materiałem, przy czym:

  • wartość ich jest fakturowana przez dostawców w odrębnych pozycjach; opakowania te podlegają odsprzedaży dostawcom niezwłocznie po opróżnieniu,
  • wartość tych opakowań jest wkalkulowana w cenę materiałów i opakowania te nie podlegają odsprzedaży;

2) opakowania nabywane przez przedsiębiorstwo we własnym zakresie; opakowania te mogą być zaliczone do środków trwałych lub też do przedmiotów nietrwałych.

W chwili przyjęcia do magazynu materiału w opakowaniu magazynier obowiązany jest, niezależnie od zaprzychodowania materiału, wystawić odrębny dowód „Pz” na przyjęcie opakowania. Nie dotyczy to opakowań sprzedawanych, nie podlegających odsprzedaży, które powinny być zaewidencjonowane dopiero po opróżnieniu jako opakowania używane, zdatne do dalszego użytku lub jako odpady, lub złom. Magazynier obowiązany jest po wypakowaniu materiału zabezpieczyć opakowania przed kradzieżą, uszkodzeniem lub zniszczeniem, analogicznie jak materiał (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Proch dymny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Proch dymny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Proch dymny zdjęcie nr 8 Proch dymny zdjęcie nr 9 Proch dymny zdjęcie nr 10
Proch dymny zdjęcie nr 11
Proch dymny zdjęcie nr 12 Proch dymny zdjęcie nr 13 Proch dymny zdjęcie nr 14
Proch dymny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Proch dymny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Proch dymny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami