Blog

Kierownik budowy – do czego jest zobowiązany? zdjęcie nr 2
16.04.2021

Obrót śruby iglicowej

W artykule znajdziesz:

Obrót śruby iglicowej

Kierownik budowy – do czego jest zobowiązany? zdjęcie nr 3
Obrót śruby iglicowej

W gniazdku tym obraca się dolny zaokrąglony półkulisty koniec śruby iglicowej. Oba połączenia nóg są do siebie równoległe, czyli ramiona górnego połączenia są równoległe do ramion środkowego połączenia, a gniazdko środkowego połączenia leży w pionie otworu górnego połączenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na śrubę iglicową nasadzona jest nakrętka, posiadająca dwa wystające ramiona. Do końców obu ramion nakrętki są przymocowane
haki, do których doczepia się łańcuchy, zaczepione o korzenie karczowanego pniaka.

Przez obrót śruby iglicowej przy pomocy rączki będącej w górnym końcu śruby, nakrętka podnosi się do góry, pociągając za sobą łańcuchy, a tym samym i pniak (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Karczownik maneżowy do drzew i pniaków o poziomo lub ukośnie działającej sile Szatan leśny (Hawkey Pieper), czyli kołowrót pionowy.
Kołowrót zbudowany jest w ten sposób, że do drewnianej ramy jest przymocowana żelazna podstawa utrzymująca dolną tarczę i pierścień przyciskowy żelaznego bębna, obracającego się dokoła pionowej osi. Górna tarcza bębna połączona na stałe z bębnem jest jednocześnie połączona z dyszlem, do którego przyprzęga się konie. Obracający się dyszel powoduje obrót bębna po dolnej tarczy, utrzymującego się w położeniu pionowym i przymocowanego do dolnej tarczy dzięki pierścieniowi (mufie) przyciskowemu.

Jednym końcem lina nawija się na bęben, a drugim końcem przymocowana jest w wypadku spodziewanego małego obciążenia bezpośrednio do karczowanego pniaka lub drzewa, albo zaczepiona drugim końcem do pniaka po uprzednim przewinięciu jej przez krążki (uprawnienia budowlane).

Karczownik ten może służyć zarówno do karczowania pniaków, jak i drzew. Składa się on z 4 łańcuchów, oraz drewnianego drążka, w miejsce którego można użyć żelaznej rury.
Drążek ten przypomina orczyk (barczyk) z tą różnicą, że jedno ramię jest dłuższe, spełniające rolę rączki do obracania dźwigni około punktu zaczepienia, czyli punktu podparcia dźwigni (program egzamin ustny).

Pierwszy łańcuch

Pierwszy łańcuch jednym końcem przymocowany jest do pniaka lub drzewa, spełniających rolę punktów zakotwiczenia, czyli punktu zaczepienia przeciwdziałania sił, a drugim końcem jest przyczepiony do drążka w połowie odległości zaczepienia 2 krótszych łańcuchów, czyli w punkcie podparcia 2-ramiennej dźwigni (opinie o programie). Dwa krótsze, boczne łańcuchy 0,5 - 1 m, są przyczepione jednymi końcami do drążka w równych odległościach od punktu zaczepienia pierwszego łańcucha, a przeciwne końce są zaopatrzone w zaczepy (pazury, haki). Czwarty łańcuch jednym końcem przywiązany jest do karczpwanego pniaka lub drzewa, a w ogniwa drugiego końca tego łańcucha zaczepia się haki dwu krótkich bocznych łańcuchów.

Robotnik stojący frontem do karczowanego pniaka przy przesunięciu rączką dźwigni naprzód napina łańcuch II przy dźwignio wy, znajdujący się dalej od robotnika, a zwalnia III łańcuch bliżej robotnika i zahacza go o dalsze ogniwa bliżej karczowanego pniaka. Przesuwając rączkę do tyłu napinamy łańcuch III bliżej robotnika, a zwalniamy łańcuch II, zahaczając go. o dalsze ogniwa (segregator aktów prawnych).

Różni się od poprzedniego konstrukcją dźwigni, zbudowanej w formie rury stalowej, do której jest przymocowana listwa nazębiona zębami, zwrócona do rury, tak że między zębami a rurą znajduje się przestrzeń wolna, dzięki czemu łańcuchy przy dźwignio we, boczne można przesuwać i rozstawiać na różne odległości od środka dźwigni czyli punktu obrotu dźwigni, zależnie od oporu stawianego. Do otworu rury wkłada się drąg, który spełnia rolę rączki dźwigni, dłuższego ramienia dźwigni.

Ścięte drewno poddaje się dalszej przeróbce na różne sortymenty zależnie od przeznaczenia i celu, jakiemu ma służyć. Wyrób poszczególnych sortymentów może się odbywać ręcznie lub maszynowo. Dzieląc przeróbkę drewna na przeróbkę surowcową i półsurowcową, omówimy najpierw przeróbkę drewna na tartakach, a później przeróbkę i obróbkę w zakładach drzewnych, wypuszczających gotowe fabrykaty, wykończone odpowiednio do celu jakiemu mają służyć (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kierownik budowy – do czego jest zobowiązany? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kierownik budowy – do czego jest zobowiązany? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kierownik budowy – do czego jest zobowiązany? zdjęcie nr 8 Kierownik budowy – do czego jest zobowiązany? zdjęcie nr 9 Kierownik budowy – do czego jest zobowiązany? zdjęcie nr 10
Kierownik budowy – do czego jest zobowiązany? zdjęcie nr 11
Kierownik budowy – do czego jest zobowiązany? zdjęcie nr 12 Kierownik budowy – do czego jest zobowiązany? zdjęcie nr 13 Kierownik budowy – do czego jest zobowiązany? zdjęcie nr 14
Kierownik budowy – do czego jest zobowiązany? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kierownik budowy – do czego jest zobowiązany? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kierownik budowy – do czego jest zobowiązany? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami