Blog

28.11.2022

Obrzeże formy

W artykule znajdziesz:

Obrzeże formy

Obrzeże formy stanowi najczęściej zamknięta rama, co jest rozwiązaniem bardzo korzystnym z uwagi na dużą sztywność formy i dokładność zachowania wymiarów prefabrykatów. Obrzeża ramkowe znajdują zastosowanie przy produkcji płyt stropowych. Przy odejmowaniu boków w kierunku pionowym profil obrzeża prefabrykatu musi być otwarty w kierunku ruchu boku formy. Formowanie wrębów poziomych wymaga stosowania obrzeży dwuczęściowych i dwuetapowego rozformowania (program uprawnienia budowlane na komputer).

W drugim etapie rozformowanie ma kierunek poziomy. Jeżeli w profilu obrzeża jest występ, konieczne jest zachowanie odpowiednich proporcji wymiarów, tak aby nie nastąpiło ścięcie (odspojenie) betonu wzdłuż płaszczyzny A-A. Zachowanie zasady kielichowego rozwarcia skosów przy formowaniu otworu okiennego w płycie ściennej. Część dolna wkładki formującej jest na stałe połączona z podkładem, natomiast część górna wyjmowana jest wcześniej ruchem ukośnym zgodnie ze zbieżnym nachyleniem skosów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wypuszczanie prętów zbrojenia z obrzeży jest możliwe, z tym jednak że część pręta wystająca poza gabaryt prefabrykatu przecina wówczas bok formy. W celu nadania formie potrzebnej sztywności trzeba bok formy odpowiednio poszerzyć poza obrys zbrojenia. W przypadku form uniwersalnych warunek ten ogranicza długość wypuszczenia prętów do osi modularnych. Jeżeli z obrzeża prefabrykatu wypuszczone są nie pętle, lecz krótkie pręty do spawania, mieszczące się w obrysie prefabrykatu, uzyskać można wówczas stosunkowo największą sztywność boku formy przy małym zużyciu stali (uprawnienia budowlane).

Przy rozformowywaniu prefabrykatu w kierunku poziomym boki formy stanowią oddzielne elementy. Profil o- brzeża może mieć wręby w kierunku swojej grubości i długości, lecz musi być rozwarty (kielichowy) w kierunku ruchu obrzeża przy rozformowywaniu. Siły powstałe przy odspajaniu formy od betonu wywołują określony stan naprężeń we fragmentach obrzeża i mogą powodować ich pęknięcia i odłamania. Konieczne jest więc, podobnie jak przy odejmowaniu boków w kierunku pionowym, zachowanie odpowiednich proporcji wymiarowych najbardziej narażonych na zniszczenie fragmentów obrzeża prefabrykatu (program egzamin ustny).

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym możliwość uszkodzeń obrzeży przy rozformowywaniu jest osłabienie wytrzymałości betonu w sąsiedztwie krawędzi wskutek wycieków mleczka cementowego przez nieszczelności formy oraz niekorzystne warunki występujące w strefie obrzeży podczas obróbki termicznej prefabrykatów (przegrzanie lub niedogrzanie).

Rozformowywanie poziome

Wypuszczenie prostych prętów zbrojenia równolegle do kierunku odejmowania boków jest możliwe i nie powoduje większych komplikacji produkcyjnych. Wypuszczenie zamkniętych pętli wiąże się z osłabieniem boku formy i wymaga dla uzyskania wymaganej jego sztywności odpowiedniego wzmocnienia (poszerzenia) konstrukcji obrzeża (opinie o programie).

Rozformowywanie poziome w kierunku stycznym do formowanej powierzchni prefabrykatu stosuje się prawie wyłącznie przy świeżym betonie. Wyjątek stanowią prefabrykaty o niewielkiej masie, betonowane „na płask” na stałym podłożu i odspajane przed podniesieniem przez poziome przesunięcia na podłożu.

Przy rozformowywaniu stycznym, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich kierunków odejmowania boków formy, pozwalających na zmianę profilu wzdłuż krawędzi prefabrykatu, konieczny jest niezmienny profil tej krawędzi. Ze względu na stosunkowo małą spójność świeżego betonu bruzdy w obrzeżach prefabrykatów nie mogą być głębokie. Nie można również wypuszczać zbrojenia z powierzchni bocznych prefabrykatu (segregator aktów prawnych).

Rozformowywanie styczne stosuje się przy produkcji prefabrykatów stropowych metodą ciągłą, np. metodą Spirol. Proces rozformowywania połączony jest w tej technologii z procesem formowania prefabrykatów. Szczególnym przypadkiem rozformowywania stycznego jest wyciąganie rur przy produkcji stropów wiele kanałowych (promocja 3 w 1). Obok kierunków podstawowych występują także kierunki złożone ukośnie lub biegnące po luku.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami