Blog
Przekształcenie z działki rolnej na budowlaną
W artykule znajdziesz:
Tanią działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną przeznaczaną pod zabudowę
Rozważając miejsce pod inwestycję budowlaną warto wziąć pod uwagę grunty rolne, które mogą się okazać odpowiednim miejscem pod pod budowę domu lub obiektu użytkowego. Podstawową zaletą działki rolnej jest jej cena, nieporównywalnie niższa od ceny gruntów budowlanych (program na komputer). Kolejnym atutem przemawiającym za wyborem gruntu rolnego pod budowę, bardzo często jest jego atrakcyjna lokalizacja nie rzadko w pobliżu lasu, głównych szlaków komunikacyjnych lub obwodnic dużych miast. Procedura przekształcenia działki rolnej w budowlaną została uproszczona dla osób będących rolnikami. W pozostałych przypadkach, gdy osoba fizyczna ubiegająca się o przekształcenie działki nie jest rolnikiem należy najpierw grunt odrolnić (program na telefon).
Procedura przekształcenia gruntu rolnego w działkę budowlaną
Jeśli o przekształcenie działki występuje osoba prywatna, nie posiadająca statutu rolnika, najpierw należy upewnić się, że działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Następnym krokiem, jeśli rzeczony grunt ujęto w wykazie planu, będzie złożenie wniosku do miejscowego organu wykonawczego, w przypadku małych miast będzie to urząd miasta i gminy. Wniosek o przekształcenie z działki rolnej na budowlaną powinien zawierać dane działki, wraz z jej numerem oraz klasy użytkowej, często także jest wymagane pisemne uzasadnienie wniosku (program egzamin ustny). Po uzyskaniu zgody i pokryciu kosztów przekształcenia można starać się o pozwolenie na budowę (opinie o programie).
Budowa na gruncie rolnym jest możliwa bez jej przekształcania w przypadku tworzenia parkingu do maksymalnie dziesięciu miejsc postojowych
Podmioty planujące inwestycję w mały parking zlokalizowany na gruncie rolnym nie muszą starać się o przekształcenie działki w budowlaną (segregator aktów prawnych). Zgodnie z Prawem Budowlanym art. 29 ust. 1 pkt 10 ustawy z 7 lipca 1994 r. pozwolenia na budowę wymaga się jeśli projekt budowy parkingu obejmuje więcej niż 10 miejsc postojowych o wymiarach standardowych określonym oddzielnym rozporządzeniem. Budowę takiego obiektu trzeba jedynie zgłosić w organie nadzoru budowlanego. Planując inwestycję należy zwrócić uwagę czy teren rolny, na którym ma zostać zlokalizowany parking znajduje się na obszarze objętym programem Natura 2000. Jeśli grunt rolny objęto ochroną, realizacja inwestycji nie będzie możliwa (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32