Blog

18.11.2021

Obserwacja kamieni

W artykule znajdziesz:

Obserwacja kamieni

Obserwacja kamieni

Obserwacja kamieni za pomocą dychroskopu pozwala na szybkie odróżnienie ciała optycznie anizotropowego, podwójnie łamiącego światło, od izotropowego, tj. kryształu należącego do układu regularnego lub ciała bezpostaciowego, np. szkła używanego do naśladowania kamieni szlachetnych (program uprawnienia budowlane na komputer). W ten sposób można Odróżnić rubin od podobnego czerwonego spinelu lub granatu, które krystalizują w układzie regularnym, podobnie szafir od należącego do układu regularnego niebieskiego syntetycznego spinelu itp.
Najwłaściwszym światłem, które powinno być stosowane do obserwacji kamieni szlachetnych za pomocą dychroskopu, jest światło dzienne.

Inne własności Luminescencją nazywa się zjawisko „zimnego”, tj. bez podwyższania temperatury, świecenia ciał pod wpływem różnych czynników. W zależności od rodzaju źródła wzbudzającego świecenie wyróżnia się różne rodzaje luminescencji, jak jotolurninescencję,
wywołaną światłem dziennym lub o określonej długości fali, czy elektroluminescencję, powstałą pod wpływem promieni katodowych lub promieni Roentgena. Zjawiska świecenia wywołane przez podgrzewanie nazwano termoluminesceneją (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zależności od długości trwania świecenia wyróżnia się fluorescencję i fosforescencję.

Fluorescencja, której nazwa pochodzi od fluorytu, na którym zjawisko to najwcześniej zaobserwowano, jest rodzajem luminescencji, trwającej tylko przez okres naświetlania i zanikającej po jego przerwaniu. Szczególnie piękna jest w białym świetle fluorescencja zielono i niebiesko zabarwionych fluorytów, które fluoryzują fioletowo. Na wielu minerałach występuje piękna i wyraźna fluorescencja przy naświetlaniu niewidzialnym światłem ultrafioletowym (uprawnienia budowlane).
Fosjorescencja różni się tym od fluorescencji, że świecenie ciała (minerału) utrzymuje się przez pewien czas po naświetleniu promieniowaniem wzbudzającym.

Syntetyczne białe szafiry

Szczególne znaczenie dla badania kamieni szlachetnych ma wywoływanie luminescencji (fluorescencji) przez naświetlanie światłem ultrafioletowym. W ten sposób można nieraz szybko rozpoznać badane minerały, a także odróżnić kamienie szlachetne będące minerałami (naturalnymi) od otrzymanych w laboratoriach, tj. kamieni syntetycznych. Do tego celu używa się różnych typów lamp kwarcowych, stosowanych w lecznictwie oraz do celów kosmetycznych (program egzamin ustny).

Ostatnio stosuje się naświetlanie promieniowaniem ultrafioletowym o różnej długości fali, okazało się bowiem, że niekiedy naświetlanie promieniowaniem o mniejszej i większej długości fal (w obrębie długości fal światła ultrafioletowego) daje odmienne rezultaty (opinie o programie).
Powszechnie wiadomo, że minerały reagują na światło ultrafioletowe niebieską fluorescencją. Diament wykazuje wyraźną fluorescencję barwy niebieskiej (lub fioletowej) przy użyciu światła ultrafioletowego o większej długości fali, natomiast tylko słabo reaguje na ultrafioletowe światło o mniejszej długości fali, co więcej, diamenty dające silną niebieską fluorescencję pod wpływem światła ultrafioletowego wykazują zjawisko fosforescencji barwy żółtej.

Diamenty pochodzące z różnych złóż wykazują różne na ogół rodzaje {fuorescencji i na tej podstawie można określić ich pochodzenie (segregator aktów prawnych).
Syntetyczne białe szafiry i spinele, podobnie i białe szkła imitujące kamienie, tylko słabo reagują (lub nie reagują wcale) na promieniowanie światła ultrafioletowego o większej długości fali. Pod wpływem ultrafioletowego promieniowania o mniejszej długości fali syntetyczne białe spinele i niektóre imitacje ze Szkła dają fluorescencję niebieskawobiaławą, gdy syntetyczne białe’ szafiry zwykle reagują świeceniem raczej ciemnoniebieskim (promocja 3 w 1).

Takie kamienie szlachetne, jak rubin, czerwony spinel, aleksandryt i szmaragd, które swe barwy zawdzięczają obecności jonów chromu Cr3+, powinny dać fluorescencję wyraźnie czerwoną. W rzeczywistości tak zachowują się rubin, spinel i aleksandryt, natomiast szmaragd przy użyciu lampy dającej światło o długiej fali wykazuje zwykle świecenie zielone (przyczyna tego nie została dotąd wyjaśniona).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami