Blog

Ile kosztuje postępowanie kwalifikacyjne w 2019 roku? zdjęcie nr 2
18.03.2021

Obserwacje budowli w czasie

W artykule znajdziesz:

Obserwacje budowli w czasie

Ile kosztuje postępowanie kwalifikacyjne w 2019 roku? zdjęcie nr 3
Obserwacje budowli w czasie

Oprócz badania sztywności i sprężystości należało przez zwiększanie obciążenia i pomiar przyrostu wydłużenia stali zbrojeniowej określić nośność dźwigarów stosując „metodę przyrostów” (nie niszczącą). Zgodnie z normą i dokumentacją jako obciążenie próbne (z przeciążeniem 40%) przyjęto q = 1,4 • p - 1,4 • 60 = 84 kG/m2.
Zgodnie z programem badań do trzech pierwszych z brzegu sali dźwigarów podwieszono po 2 drewniane szale dla ułożenia balastu w odległości i/j od podpory (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dla każdego z trzech dźwigarów podwieszono po 3 łatki niwelacji precyzyjnej o dokładności odczytu 0,05 mm. W środku rozpiętości ustawiono stemplowanie zabezpieczające. Na obnażonych prętach zbrojeniowych w środku rozpiętości dźwigarów założono tensometry typu MP dla pomiaru przyrostu naprężeń w stali w czasie przyrostu próbnego obciążenia.
Jako balast obciążeniowy użyto betonowe płyty chodnikowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do pomiarów ugięć zastosowano niwelator precyzyjny.

Obciążenie próbne układano w trzech etapach dokonując w ten sposób stopniowania obciążenia. Po powtórzeniu kilkakrotnym obciążenia, pozostawiono obciążenie do następnego dnia, a to w celu zbadania ugięć trwałych. W podobny sposób zbadano pozostałe dwa dźwigary.
W niektórych przypadkach istnieje potrzeba obserwacji wykonanego obiektu w czasie jego użytkowania.

Badania mogą wyznaczyć ewentualne odkształcenia lub przesunięcia powstające w miarę postępu czasu użytkowania danego obiektu. Z tego też względu, po zakończeniu budowli mogą być prowadzone stałe i systematyczne badania w celu określenia ewentualnych zmian występujących w czasie użytkowania (uprawnienia budowlane). Badania budowli w czasie eksploatacji można ogólnie podzielić na następujące grupy:
a. badania zachowania się powierzchni elementów budowli; w zasadzie badania te mogą dotyczyć budowli, w których zastosowano nowe materiały wypełniające lub konstrukcyjne (np. beton jednofrakcyjny, żużlobeton, beton na kruszywie lekkim „Knurów” itp.),
b. badania odkształceń pionowych i poziomych poszczególnych elementów konstrukcyjnych budowli,
c. badania przesunięć wzajemnych zdylatowanych części budowli,
d. badania odkształceń pionowych i poziomych bryły budowli (program egzamin ustny).

Metoda pomiaru odkształceń pionowych

Metoda pomiaru odkształceń pionowych i poziomych przy użyciu czujników, mikromierzy i przyrządów geodezyjnych nie odbiega zbytnio od metod przyjętych do badania odkształceń elementów i konstrukcji w czasie próbnego obciążenia (opinie o programie). Do pomiarów przesunięć poziomych obok teodolitu mogą być używane wahadła umieszczone w specjalnych pionowych kanałach kontrolnych oraz klinometry umieszczone we wnękach ścian zewnętrznych budowli. Prowadzenie obserwacji i opracowanie wyników. Obserwowane powierzchnie elementów budowli (ściany, stropy, słupy, stropodachy, fundamenty) rozrysowuje się w rozwinięciu na odpowiednich planszach wprowadzając odpowiednią numerację (segregator aktów prawnych).

Okres badań długotrwałych obserwacji powierzchni elementów przyjmuje się w granicach od 1 roku do 5 lat, a niekiedy do 10 lat. W celu zobrazowania przebiegu odkształceń pionowych w czasie sporządza się odpowiednie wykresy, w których jako rzędną przyjmuje się wielkości osiadania, a jako odciętą - okresy czasu dokonywania obserwacji. Jak wspomniano wyżej, oprócz pomiaru odkształceń poziomych za pomocą klinometra i teodolitu stosuje się wahadło. Zasada pomiaru przedstawia się następująco:
- w górnej części pionowej wnęki w budowli zawiesza się do wspornika na drucie obciążnik o ciężarze ok. 200 kG; tworzy on pion wahadła (długość pionu 60 cm, średnica drutu 2,3 mm z inwaru o wytrzymałości granicznej Rr - 160-180 kG/mm,
- przesunięcia pionu rejestruje się na stoliku, a z różnicy ich otrzymuje się składowe przesunięć poziomych punktów zawieszenia w stosunku do początku układu odczytowego na stoliku; dokładność wyznaczenia przesunięć powyższym sposobem wynosi ± 0,05 mm (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ile kosztuje postępowanie kwalifikacyjne w 2019 roku? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ile kosztuje postępowanie kwalifikacyjne w 2019 roku? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ile kosztuje postępowanie kwalifikacyjne w 2019 roku? zdjęcie nr 8 Ile kosztuje postępowanie kwalifikacyjne w 2019 roku? zdjęcie nr 9 Ile kosztuje postępowanie kwalifikacyjne w 2019 roku? zdjęcie nr 10
Ile kosztuje postępowanie kwalifikacyjne w 2019 roku? zdjęcie nr 11
Ile kosztuje postępowanie kwalifikacyjne w 2019 roku? zdjęcie nr 12 Ile kosztuje postępowanie kwalifikacyjne w 2019 roku? zdjęcie nr 13 Ile kosztuje postępowanie kwalifikacyjne w 2019 roku? zdjęcie nr 14
Ile kosztuje postępowanie kwalifikacyjne w 2019 roku? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ile kosztuje postępowanie kwalifikacyjne w 2019 roku? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ile kosztuje postępowanie kwalifikacyjne w 2019 roku? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami