Blog

05.03.2022

Obsługa geodezyjna

W artykule znajdziesz:

Obsługa geodezyjna

Obsługa geodezyjna przy kopaniu dołu fundamentowego. Doły fundamentowe wykopywane pod budowle wysokościowe mogą dochodzić do 20 m. Fundamentów pod takie budowle zwykle nie zakłada się na jednej wysokości dla całej podstawy nośnej budynku, lecz na kilku wysokościach. Z tego względu dół fundamentowy stanowi bryłę o kształcie kaskadowym (rys. 3-25). Wyznaczenie elementów dołu fundamentowego można wykonać teodolitem o dokładności 30”-M’ i ruletką stalową, przy czym dokładność pomiarów liniowych nie może być mniejsza od 1:2000. Pomiary wysokościowe powinny być wykonane z dokładnością niwelacji technicznej II klasy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wybrany grunt z dołu fundamentowego pod wysokościowy budynek ma zwykle masę kilkudziesięciu tysięcy ton. Na skutek wybrania takiej ilości masy ziemi dno dołu fundamentowego dążąc do pewnej równowagi statycznej częściowo ulega podniesieniu. Podczas wznoszenia budowli podnoszenie się dna dołu fundamentowego stopniowo zanika. Przez cały okres budowy obserwuje się i mierzy wielkość tych ruchów w celu przeprowadzenia analizy podnoszenia się dna, a później osiadań budowli. Badania zmian zachodzących po wybraniu ziemi przeprowadza się na podstawie tzw. znaków wgłębnych. Znaki wgłębne zakłada się przed rozpoczęciem robót ziemnych, osadzając je na dnie szybiku, na głębokości 0,5 m poniżej posadowienia fundamentu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przez cały czas, tj. od momentu założenia znaków wgłębnych do zakończenia prac ziemnych przy wybieraniu dołu fundamentowego i w okresie późniejszym, należy prowadzić obserwacje wysokościowe tych znaków.

Prace geodezyjne

Prace geodezyjne podczas fundamentowania budynków wysokościowych. Po zakończeniu prac związanych z wykopaniem dołu fundamentowego przystępuje się do wytyczenia osi do celów robót betonowych przy posadowieniu fundamentu (uprawnienia budowlane). Wytyczenie osi przeprowadza się z dokładnością ok. ±5 mm. Położenie osi głównych utrwala się nacięciem na metalowej płytce osadzonej w betonie z jednoczesnym zaznaczeniem numeru bądź litery osi. Punkty z naciętymi osiami oddalone powinny być 20-30 m od zewnętrznej krawędzi budowli. Przeniesienie osi do wnętrza dołu fundamentowego kontroluje się za pomocą skomparowanej ruletki. Po wyznaczeniu i utrwaleniu osi budowli przystępuje się do prac związanych z wytyczeniem betonowego podłoża pod fundament oraz dolnej płyty, ścian i górnej płyty fundamentu.

Kontur betonowego podłoża wyznacza się na podstawie skrajnych osi budowli, przenosząc przecięcia się tych osi na dno dołu. Następnie cały kontur odeskowuje się do wysokości stanowiącej górną powierzchnię betonowego podłoża, po czym oznacza się na deskach główne osie budowli. Podczas układania betonu przez cały czas prowadzi się kontrolę geodezyjną (program egzamin ustny). Po zakończeniu prac związanych z układaniem betonowego podłoża, warstwy izolacyjnej i betonowej warstwy ochronnej przystępuje się do wyznaczenia głównych osi budowli na zabetonowanych metalowych płytkach. Punkty przecięcia tych osi niweluje się. Na podstawie wyznaczonych wysokości przecięć osi prowadzi się układanie dolnej płyty fundamentu.

Następnie, po uprzednim wykonaniu odeskowania, przystępuje się do budowy pionowych ścian fundamentu. Odchylenie odeskowania od projektowanego położenia nie może przekraczać 1,5-2 cm na 5-6 m wysokości. Deskowanie podlega wytyczeniu metodami geodezyjnymi; po zabetonowaniu ścian należy ponownie skontrolować jego położenie (opinie o programie).

Kolejnym etapem robót fundamentowych jest ułożenie górnej płyty fundamentu. Przed ułożeniem płyty wykonuje się następujące czynności wstępne (segregator aktów prawnych). Do szkieletu stalowego, wystającego z betonu ścian pionowych, przyspawa się poziome wzajemnie prostopadłe metalowe pręty długości do 1 m, na których wyznacza się podłużne i poprzeczne osie budowlane. Na podstawie wyznaczonych osi ustawia się szkielet górnej płyty, poziomo kładąc zbrojenie, a pionowo śruby kotwiące, na których po skończeniu betonowania górnej płyty montuje się płyty oporowe słupów stalowych szkieletu budynku (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami