Blog

Obliczenie statyczne ścian żelbetowych zdjęcie nr 2
14.02.2020

Ostateczne wygięcie uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Ostateczne wygięcie uprawnienia budowlane

Obliczenie statyczne ścian żelbetowych zdjęcie nr 3
Ostateczne wygięcie uprawnienia budowlane

W celu usunięcia nieznacznego ostatecznego wygięcia potrzebne jest powtórne prostowanie (program uprawnienia budowlane na komputer).. Takie dodatkowe prostowanie nie jest szkodliwe. Należy je tylko wykonać bezpośrednio po pierwszym, bo prostowana stal z czasem staje się znów mniej plastyczna. Niekiedy, aby wzmocnić konstrukcję, wystarcza wzmocnić miejsca połączeń.

W jednym z obiektów zostało zwiększone obciążenie na belkę suwnicową. Po wykonaniu obliczeń okazało się, że przekrój jest wystarczający, ale połączenia na nity są za słabe. Wzmocnienie przeprowadzono nie demontując konstrukcji. Ścięto nity 0 20 mm, zwiększono otwory i dano nity 0 26 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wzmocnienie połączeń na nity, śruby, sworznie, połączenia spawane wykonuje się dwojako: przez zamianę istniejących połączeń na nowe, mocniejsze lub przez zwiększenie liczby środków łączeniowych. Jak wiadomo, spawanie elementów przy wzmacnianiu jest w wykonaniu prostsze i bardziej konstrukcyjne aniżeli nitowanie. Spawanie jednak nie zawsze może być zastosowane, np. przy wzmacnianiu konstrukcji ze stali niespawalnych. W miejscach trudno dostępnych może również okazać się spawanie niecelowe (uprawnienia budowlane).

Przejdziemy teraz do bardziej szczegółowego rozpatrzenia sposobów wzmocnienia. Średnica nowych nitów może być większa, równa lub mniejsza od nitów istniejących. Najbardziej równomierny podział sił o jednakowych średnicach połączenia, polega na przyspawaniu płaskowników do kątowników i dodaniu nowych nitów.

Sposoby wzmocnienia  wygodne z tego powodu, że część starych nitów pozostaje w styku w czasie wymiany nitów, co zapobiega wzajemnemu przemieszczeniu części belek (program egzamin ustny).
Ma on jednak tę dodatnią stronę, że wzmocnienie można wykonać przez stopniową wymianę nitów bez demontażu styku i całej konstrukcji, niezależnie od grubości nakładek i kątowników. W przeciwieństwie do pozostałych wymaga on demontażu konstrukcji, gdyż stosowanie nakładek na całą wysokość i szerokość styku możliwe jest tylko po całkowitym usunięciu starych nitów. W czasie wzmacniania styku belkę trzeba koniecznie podeprzeć lub podwiesić (np. do wiązarów), aby zabezpieczyć przed wzajemnym przesunięciem obu części belki (opinie o programie).

Okres odkształceń

Nawet dziesiąte części milimetra spowodują, że w okresie sprężystych odkształceń stali będą pracowały tylko nity górnego połączenia, dopiero w okresie plastycznych odkształceń można liczyć i na pracę nitów wzmacniających. Lepiej jest kątownik lub płaskownik przyspawać, bo jest to połączenie sztywniejsze. Wzmocnienie przymocowania belek jest lepsze, ale wymaga roznitowania konstrukcji w tym miejscu. Połączenie z lewej strony, pokazane na tym rysunku, polega przede wszystkim na wycięciu dolnej półki w belce i przynitowaniu jednego pionowego kątownika; daje to jednak pewne osłabienie przekroju podporowego. Rozwiązanie po prawej stronie jest sztywniejsze i nie doprowadza do osłabienia wspomnianego przekroju.

Na jednym rysunku podano dwa rozwiązania (po stronie lewej i prawej głównego dźwigara) (segregator aktów prawnych). Równocześnie ze wzmocnieniem przymocowania silnych belek może zajść konieczność wzmocnienia ścianki belki głównej. Zdarza się to jednak rzadko. Wzmocnienie ścianki można osiągnąć przez przynitowanie żeber usztywniających. Lepiej dawać żebra w ten sposób, aby przykrywały kątowniki pasów, a nie znajdowały się między nimi. Lepiej jest je przyspawać, aniżeli nitować. Jeżeli połączenie wymaga wzmocnienia z powodu niedostatecznej liczby nitów w połączeniu belki z podciągiem i nie można zwiększyć tej liczby, np. przez ich zagęszczenie lub przyjęcie innego układu, to można poszerzyć półki kątowników przez dospawanie do nich płaskowników i dodanie nowych nitów.

Przy wzmacnianiu spawanych połączeń należy w jak najmniejszym stopniu stosować usuwanie starych spoin i zastępowanie ich nowymi. Wzmocnienia połączeń spawanych są znacznie prostsze w projektowaniu i wykonaniu od nitowanych.

Wzmocnienie styków blach poziomych możemy osiągnąć przez przyspawanie nakładek (w kształcie rombów) lub żeber (promocja 3 w 1). Jeżeli spoiny są uszkodzone, wycina się je i daje nowe. Jeżeli są trudności z usunięciem starych spoin, możemy połączenie wzmocnić dodając z obu stron płaskowniki pochylone pod kątem 45°

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Obliczenie statyczne ścian żelbetowych zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Obliczenie statyczne ścian żelbetowych zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Obliczenie statyczne ścian żelbetowych zdjęcie nr 8 Obliczenie statyczne ścian żelbetowych zdjęcie nr 9 Obliczenie statyczne ścian żelbetowych zdjęcie nr 10
Obliczenie statyczne ścian żelbetowych zdjęcie nr 11
Obliczenie statyczne ścian żelbetowych zdjęcie nr 12 Obliczenie statyczne ścian żelbetowych zdjęcie nr 13 Obliczenie statyczne ścian żelbetowych zdjęcie nr 14
Obliczenie statyczne ścian żelbetowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obliczenie statyczne ścian żelbetowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obliczenie statyczne ścian żelbetowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami