Blog

Egzamin pisemny – jak wygląda jego przebieg? zdjęcie nr 2
10.05.2023

Obudowa węzła

W artykule znajdziesz:

Egzamin pisemny – jak wygląda jego przebieg? zdjęcie nr 3
Obudowa węzła

Konstrukcja spinająca wykonana jest z kątowników i płaskowników łączonych przez spawanie; spinacze oraz uchwyty wykonane są z prętów stalowych i blachy, przy zastosowaniu obróbki na zimno (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rurociągi węzła. Węzły sanitarne wyposażone są w odcinki pionów z podejściami instalacji mieszkaniowych. W zależności od rodzaju węzła przewidziane są następujące przewody:

  • zimnej wody,
  • ciepłej wody z cyrkulacją,
  • kanalizacji,
  • gazu.

W projekcie przyjęto łączenie wszystkich aparatów sanitarnych z instalacją nad stropem posadzki. Przyjęte rozwiązania węzłów pozwalają na zastosowanie pionów kanalizacyjnych z żeliwa, azbestocementu lub PCW. Równocześnie istnieje możliwość wykonania instalacji wodociągowej z PCW (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Odpływy od poszczególnych aparatów sanitarnych zaprojektowane są z NPCW, przy dowolnym zastosowaniu technologii łączenia ich przez klejenie typu K (producent KIS-Warszawa) lub za pomocą pierścieni (producent Bukowskie Zakłady Tworzyw Sztucznych w Buku). Z uwagi na możliwość stosowania w budynkach średnio wysokich przewidziane jest w projektach rozwiązanie węzła pośredniego z odsadzką na pionie kanalizacyjnym.

Obudowa węzła wykonana jest z płyty paździerzowej, łączonej do konstrukcji węzła za pomocą blachowkrętów. W obudowie wykonany jest otwór rewizyjny umożliwiający dostęp do zaworów wydzielczych (uprawnienia budowlane).

Wyposażenie w armaturę. Projekty przewidują stosowanie armatury (baterii) czerpalnej naściennej. W przypadku uruchomienia produkcji aparatów dostosowanych do armatury stojącej istnieje możliwość, przy minimalnej adaptacji podejść wody zimnej i ciepłej, stosowania nowoczesnych rozwiązań.

Węzeł sanitarny zaprojektowany został przez Biuro Projektów Typowych i Studiów we współpracy z Przedsiębiorstwem Robót Instalacji Sanitarnych Warszawa dla typowego systemu wielkopłytowego, występującego pod nazwą WUF (program egzamin ustny).

Charakterystyka węzła. W zależności od przyjętego sposobu otrzymywania ciepłej wody gospodarczej węzeł zaprojektowany został dla otrzymywania ciepłej wody z układu centralnego lub z pieców gazowych wieloczerpalnych, montowanych w każdym mieszkaniu (opinie o programie).

Konstrukcja spinająca

Węzeł zlokalizowany jest w pomieszczeniu w.c. w specjalnie pozostawionym otworze o wymiarach 800 X 220 mm i przylega do bloków wentylacyjnych. Węzeł zaprojektowany jest w układzie łazienkowo-kuchennym, przewiduje się możliwość podłączenia aparatów sanitarnych łazienki i kuchni. Konstrukcja węzła. Przewody pionowe i poziome zlokalizowane w węźle sanitarnym spięte są (zamocowane) za pomocą konstrukcji spinającej (segregator aktów prawnych).

Konstrukcja dzieli się na:

  • dolną - która mocuje przewody pionowe, podejścia odpływowe od umywalki oraz dolną część obudowy węzła,
  • górną - która mocuje przewody pionowe, część górną obudowy węzła oraz zbiornik płuczący.

Konstrukcja spinająca wykonana jest z kątowników i płaskowników łączonych przez spawanie; spinacze oraz uchwyty wykonane są z prętów stalowych i blachy, przy zastosowaniu obróbki na zimno.

Instalacja kanalizacyjna wykonana jest w pionie z rur żeliwnych wg PN-59/H-74002, łączonych za pomocą kielichów uszczelnianych materiałami tradycyjnymi lub z rur z PCW wg PN-67/C-89205 typu „P” uszczelnionych specjalnymi pierścieniami gumowymi. Podejście odpływowe od pionu do aparatów sanitarnych jest wykonane z rur stalowych wg PN-64/H-74200 lub z rur i kształtek z PCW, zgodnie odpowiednio z PN-67/C-89205 i PN-67/C-89203 typu „P” (promocja 3 w 1).

Instalacja wody zimnej wykonana jest z rur stalowych ocynkowanych wg PN-67/H-74200, łączonych za pomocą typowych łączników z żeliwa ciągliwego wg PN-67/H-74392. Na instalację wody zimnej składa się odcinek zasilający pionu o długości jednej kondygnacji 2,80 m oraz doprowadzenia wody do baterii wannowej, umywalkowej, zlewozmywakowej, zbiorniczka płuczącego, gazowego piecyka kąpielowego oraz rozprowadzenia wody ciepłej od piecyka kąpielowego do wszystkich punktów poboru w układzie łazienkowo-kuchennym.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Egzamin pisemny – jak wygląda jego przebieg? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Egzamin pisemny – jak wygląda jego przebieg? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Egzamin pisemny – jak wygląda jego przebieg? zdjęcie nr 8 Egzamin pisemny – jak wygląda jego przebieg? zdjęcie nr 9 Egzamin pisemny – jak wygląda jego przebieg? zdjęcie nr 10
Egzamin pisemny – jak wygląda jego przebieg? zdjęcie nr 11
Egzamin pisemny – jak wygląda jego przebieg? zdjęcie nr 12 Egzamin pisemny – jak wygląda jego przebieg? zdjęcie nr 13 Egzamin pisemny – jak wygląda jego przebieg? zdjęcie nr 14
Egzamin pisemny – jak wygląda jego przebieg? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Egzamin pisemny – jak wygląda jego przebieg? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Egzamin pisemny – jak wygląda jego przebieg? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami