Blog
Obudowa źródła
W artykule znajdziesz:
Ujęcie, czyli obudowa źródła, umożliwia poprawną pod względem hydrologicznym i higieniczno-sanitarnym eksploatację złoża wody leczniczej. Ujęcia płytkie stanowią na ogół bezcenny relikt dawnych uzdrowisk. W miarę naruszania środowiska przyrodniczego i rozwoju urbanizacji maleją obszary potencjalnych ujęć płytkich. Niemniej jednak na obszarze Polski istnieją tereny, gdzie występują naturalne wypływy wód leczniczych. Są to w pierwszym rzędzie tereny w dolinie Popradu i w Bieszczadach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Forma ujęcia płytkiego każdorazowo dostosowywana jest do danych warunków hydrogeologicznych i terenowych. Zwykle ujęcie składa się z dwóch części: dolnej i górnej. W celu ochrony ujęć wód mineralnych przed bakteriologicznym zanieczyszczeniem wody ze strony sieci kanalizacyjnej należy dopilnować, aby odpowiadała ona nie tylko warunkom technicznym zawartym w specjalistycznych normatywach, ale również aby dostosowana była do specyficznych warunków uzdrowiskowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Poniżej podano ważniejsze warunki techniczne dotyczące sieci kanalizacyjnej w pobliżu ujęć źródeł mineralnych:
- Przewody sieci kanalizacyjnej znajdujące się w promieniu 30 m od źródła powinny być obłożone 10-f-l5 cm warstwą iłu plastycznego (uprawnienia budowlane).
- W zasadzie nie należy stosować w strefie obszaru ochrony uzdrowiskowej kanałów kanalizacyjnych murowanych z cegły zwykłej ze względu na ich nietrwałość i małą odporność na korozję, co jest przyczyną nieszczelności. Absolutny zakaz budowy tego rodzaju kanałów obowiązywać powinien w promieniu 50 m od źródła.
- Materiał przewodów kanalizacyjnych powinien być odpowiednio dobrany do czynników korozyjnych występujących wewnątrz i na zewnątrz kanałów. W przypadku odprowadzania po- zabiegowych wód mineralnych siecią kanalizacyjną może występować zjawisko korozji zależnie od typu wody mineralnej (solanki, wody Szczawne, wody siarczkowe). Z reguły na obszarach uzdrowiskowych występuje zwiększona korozja zewnętrzna kanałów, np. z powodu zwiększonego zasolenia wód gruntowych (program egzamin ustny).
- Szczególną uwagę należy zwrócić na szczelne wykonanie studzienek rewizyjnych przelotowych i węzłowych. Nie powinny być one wykonywane jako murowane. Zapewnić należy dobrą szczelność połączenia rury kanalizacyjnej ze studzienką.
- W przypadku występowania silnego środowiska agresywnego zewnętrznego należy stosować odpowiednie zabezpieczenia antykorozyjne, m.in. ochronne powłoki zewnętrzne.
- Zaleca się w rejonach źródeł mineralnych stosować wyłącznie przewody kanalizacyjne kamionkowe.
- Sieć kanalizacyjna na obszarach uzdrowiskowych powinna być poddawana szczególnie starannym próbom szczelności.
- Sieć kanalizacyjna w strefie „A” obszaru ochrony uzdrowiskowej powinna być poddawana systematycznej kontroli eksploatacyjnej, m.in. przy udziale służby geologicznej danego uzdrowiska.
Podane powyżej wytyczne nie obejmują zagadnień związanych z należytym wykonawstwem samych ujęć źródeł wód mineralnych z punktu widzenia ochrony sanitarnej (opinie o programie).
Instalacje do eksploatacji wód leczniczych, zależnie od lokalnych warunków, składać się mogą z następujących elementów:
- pompownie i hydrofornie do przetłaczania wód leczniczych,
- zbiorniki do magazynowania wód leczniczych,
- rurociągi zewnętrzne i wewnętrzne,
- podgrzewacze wód leczniczych,
- urządzenia do ochładzania wód hipertermalnych (segregator aktów prawnych).
Instalacje pompowe powinny spełniać następujące warunki:
- Przy pompowaniu wód mineralnych zawierających składniki gazowe niedopuszczalne jest ssanie wody. Pompy powinny pracować wyłącznie z możliwie wysokim napływem.
- Jeśli pompa zainstalowana jest wprost w źródle, musi odpowiadać następującym warunkom:
- wydajność pompy musi być równa lub mniejsza od minimalnej wydajności źródła,
- instalacja pompowa nie może być przyczyną zanieczyszczenia wody mineralnej,
- zaleca się usytuowanie pompy na najniższym poziomie, jednak tak, aby nie były zasysane ewentualne osady na dnie źródła (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32