Blog
Położenie płaszczyzny styku
W artykule znajdziesz:
Położenie płaszczyzny styku
W oparciu o wyprowadzone wzory, pozwalające obliczyć naprężenie od skurczu w dowolnej chwili L i w dowolnym punkcie przekroju, Kałasznikow analizuje dla przekrojów prostokątnego i dwuteowego wpływ położenia płaszczyzny styku na wielkość naprężeń CKA; dochodzi on do wniosku, że dla hf : h ^ 0,4 w dolnych włóknach elementu sprężonego powstają zawsze naprężenia rozciągające, co jest równoznaczne z obniżeniem współczynnika pewności na zarysowanie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Maksymalne odkształcenie dolnych włókien v’, które waha się w granicach 0,2-5-0,35 fsk, zależy w małym tylko stopniu od kształtu przekroju i stosunku modułów sprężystości obu betonów, natomiast duży wpływ na nie ma położenie płaszczyzny ich styku.
W przekrojach dwuteowych przy h/ : h ~ 0,5 pełzanie wywiera mały wpływ na wartość t’ i w obliczeniach orientacyjnych może być pominięte.
Naprężenia o/u w górnych włóknach elementu sprężonego są zawsze ściskające. niezależnie od kształtu przekroju, i mogą osiągnąć wartość 0.(1 Eft esk (E/t - moduł sprężystości elementu sprężonego z uwzględnieniem odkształceń plastycznych) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Naprężenia a’msk w dolnych włóknach nadbetonu są zawsze rozciągające. Wartość ich w dużym stopniu zależy od pełzania, jak też od położenia płaszczyzny styku i kształtu przekroju, przy czym im większe jest pełzanie nadbetonu, tym mniejszy wpływ wywierają pozostałe dwa czynniki. Naprężenia te przy niesprzyjających warunkach mogą osiągnąć wartości dochodzące do wytrzymałości betonu na rozciąganie.
Przy położeniu płaszczyzny styku powyżej środka ciężkości przekroju sprowadzonego, naprężenia rozciągające o’ms-c będą jednak nakładać się z naprężeniami ściskającymi am od obciążenia pionowego. Na końcach belek, gdzie naprężenia od obciążenia zewnętrznego są małe, naprężenia aSk ulegają znacznej redukcji wskutek pełzania wywołanego skurczem i dlatego nic są niebezpieczne (uprawnienia budowlane).
Przy położeniu płaszczyzny styku poniżej środka ciężkości przekroju sprowadzonego, rozciągające naprężenia od skurczu sumują się z rozciągającymi naprężeniami od obciążenia pionowego, co grozi zerwaniem dolnych włókien nadbetonu nawet przy obciążeniach użytkowych. Należy zwrócić uwagę, że słabe zarysowanie nie jest tu niebezpieczne, gdyż nie powoduje odsłonięcia uzbrojenia.
Wpływ zjawisk Teologicznych
Naprężenia o/s/c w górnych włóknach elementu sprężonego są ściskające i mogą osiągnąć wartość 15-T-20°/O R„-. Naprężenia w dolnych włóknach elementu sprężonego mają największy wpływ na pracę elementu zespolonego, gdyż mogą zmniejszyć współczynnik pewności na zarysowanie (program egzamin ustny).
Przy praktycznie możliwych położeniach płaszczyzny styku naprężenia w górnych włóknach nadbetonu nie mogą osiągnąć znaczniejszych wartości i dlatego nie wywierają one godnego uwagi wpływu na pracę konstrukcji zespolonej.
Badając wpływ skurczu nadbetonu na siły rozwarstwiające w płaszczyźnie styku (opinie o programie). Kałasznikow stwierdził, że przy obecnym stanie wiedzy nie można ustalić ani wielkości, ani też rozkładu tych sił i dlatego należy ograniczyć się do określenia kierunku ich działania. Kierunek ten jest przeciwny do kierunku sił stycznych, pochodzących od obciążeń pionowych, co świadczy o korzystnym wpływie skurczu na wytrzymałość połączenia obu betonów. Jedynie w pobliżu rys, jakie powstać mogą w nadbetonie przy nisko położonej płaszczyźnie styku, naprężenia rozwarstwiające mogą mieć kierunek zgodny z kierunkiem naprężeń od obciążenia zewnętrznego. Te sumaryczne naprężenia będą jednak nieduże, gdyż strefa pojawienia się ewentualnych rys zachodzi z reguły na strefę najmniejszych sił poprzecznych (segregator aktów prawnych).
Wpływ zjawisk Teologicznych na naprężenia styczne w ustrojach zespolonych poddał ostatnio analizie H. Riihle. Wyprowadził on wzory pozwalające wyznaczyć zmianę naprężeń stycznych, wywołaną pełzaniem; zmiana ta na ogół nie jest duża.
Obliczenie to wymaga jednak dużego nakładu pracy i stosowanie go może być uzasadnione jedynie w badaniach wymagających szczególnej dokładność. W praktyce wystarczy korzystać z podanych wyżej wzorów na x a wpływ pełzania uwzględnić przez właściwe zmodyfikowanie współczynnika redukcyjnego nb (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32