Instalacja elektryczna - bezpieczeństwo przede wszystkim

W mieszkaniach wciąż przybywa coraz to nowych przedmiotów i urządzeń, które wymagają zasilania energią elektryczną. Dlatego już podczas budowy domu warto zadbać o to, aby instalacja elektryczna była dobrze zabezpieczona przed skutkami różnych awarii.

Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE doskonale przygotuje Cie do egzaminu na uprawnienia budowlane. Możesz uczyć się z naszego programu na laptopie z systemem Windows oraz na telefonie z systemami Android, Windows, a także iOS. Jesteśmy jedynym portalem na rynku, który oferuje kompletne oprogramowanie przygotowujące do egzaminu. W trybie Egzamin Ustny znajdziesz pytania i opracowane odpowiedzi dla każdej specjalności zebrane z ostatnich lat sesji egzaminacyjnych. Możesz wejść na zakładkę Opinie i przeczytać wrażenia użytkowników po ich egzaminie. Sprawdź nowość jaką jest nasz segregator.

Zabezpieczenia w instalacji elektrycznej

Najważniejszym elementem instalacji elektrycznej w budynku jest tablica rozdzielcza. Jej zadaniem jest zabezpieczenie całej instalacji, a także umożliwianie sterowania obwodami (włączanie i wyłączanie). Poszczególne obwody wychodzą z rozdzielni i doprowadzają prąd do wybranych urządzeń domowych. W jednym obwodzie odbiorczym, zgodnie z przepisami, nie powinno się znajdować więcej niż 10 gniazd lub 20 punktów oświetleniowych. Oddzielne obwody powinny mieć urządzenia o dużej mocy. Obwody odbiorcze zabezpieczone są bezpiecznikami topikowymi lub automatycznymi. Ich zadaniem jest przerwanie dopływu prądu w razie awarii, spowodowanej np. nadmiernym obciążeniem obwodu.

Obwody odbiorcze w budynkach mieszkalnych

W jednorodzinnych obiektach mieszkalnych wyodrębnia się obwody odbiorcze oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd w łazience, kuchni oraz odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.

Warto wydzielić poszczególne obwody odbiorcze, bo dzięki temu można: 

  • zapewnić niezawodną pracę odbiorników energii elektrycznej, 
  • ograniczyć negatywne skutki w razie uszkodzenia w jednym z obwodów, 
  • ułatwić bezpieczne sprawdzenie oraz konserwację instalacji.

Wykonanie osobnych obwodów zasilających wskazane jest do zasilania: 

  • warsztatów i pracowni, 
  • garaży oraz oświetlenia zewnętrznego, 
  • sprzętu komputerowego, 
  • innych pomieszczeń gospodarczych.

Wyłączniki nadprądowe

Nieodzownym elementem nowoczesnych instalacji elektrycznych są wyłączniki nadprądowe. Służą one zabezpieczeniu przed skutkami zwarć i przeciążeń niskonapięciowych urządzeń elektrycznych prądu przemiennego i stałego. Dostępne są one w wielu wersjach w zależności od potrzeb. Najnowocześniejsze wyłączniki nadprądowe pozwalają nie tylko na ochronę przed zwarciami i przeciążeniami oraz na zapobieganie porażeniom w instalacjach jedno- i trójfazowych, ale także dodatkowo zabezpieczają obwody z gniazdkami ściennymi, znajdujące się w miejscach narażonych na działanie wilgoci.

39 498

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2022 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

39 498

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2022 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !