Blog
Obwody odbiorcze
W artykule znajdziesz:
Instalacja elektryczna - bezpieczeństwo przede wszystkim
W mieszkaniach wciąż przybywa coraz to nowych przedmiotów i urządzeń, które wymagają zasilania energią elektryczną. Dlatego już podczas budowy domu warto zadbać o to, aby instalacja elektryczna była dobrze zabezpieczona przed skutkami różnych awarii.
Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE doskonale przygotuje Cie do egzaminu na uprawnienia budowlane. Możesz uczyć się z naszego programu na laptopie z systemem Windows oraz na telefonie z systemami Android, Windows, a także iOS. Jesteśmy jedynym portalem na rynku, który oferuje kompletne oprogramowanie przygotowujące do egzaminu. W trybie Egzamin Ustny znajdziesz pytania i opracowane odpowiedzi dla każdej specjalności zebrane z ostatnich lat sesji egzaminacyjnych. Możesz wejść na zakładkę Opinie i przeczytać wrażenia użytkowników po ich egzaminie. Sprawdź nowość jaką jest nasz segregator.
Zabezpieczenia w instalacji elektrycznej
Najważniejszym elementem instalacji elektrycznej w budynku jest tablica rozdzielcza. Jej zadaniem jest zabezpieczenie całej instalacji, a także umożliwianie sterowania obwodami (włączanie i wyłączanie). Poszczególne obwody wychodzą z rozdzielni i doprowadzają prąd do wybranych urządzeń domowych. W jednym obwodzie odbiorczym, zgodnie z przepisami, nie powinno się znajdować więcej niż 10 gniazd lub 20 punktów oświetleniowych. Oddzielne obwody powinny mieć urządzenia o dużej mocy. Obwody odbiorcze zabezpieczone są bezpiecznikami topikowymi lub automatycznymi. Ich zadaniem jest przerwanie dopływu prądu w razie awarii, spowodowanej np. nadmiernym obciążeniem obwodu.
Obwody odbiorcze w budynkach mieszkalnych
W jednorodzinnych obiektach mieszkalnych wyodrębnia się obwody odbiorcze oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd w łazience, kuchni oraz odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.
Warto wydzielić poszczególne obwody odbiorcze, bo dzięki temu można:
- zapewnić niezawodną pracę odbiorników energii elektrycznej,
- ograniczyć negatywne skutki w razie uszkodzenia w jednym z obwodów,
- ułatwić bezpieczne sprawdzenie oraz konserwację instalacji.
Wykonanie osobnych obwodów zasilających wskazane jest do zasilania:
- warsztatów i pracowni,
- garaży oraz oświetlenia zewnętrznego,
- sprzętu komputerowego,
- innych pomieszczeń gospodarczych.
Wyłączniki nadprądowe
Nieodzownym elementem nowoczesnych instalacji elektrycznych są wyłączniki nadprądowe. Służą one zabezpieczeniu przed skutkami zwarć i przeciążeń niskonapięciowych urządzeń elektrycznych prądu przemiennego i stałego. Dostępne są one w wielu wersjach w zależności od potrzeb. Najnowocześniejsze wyłączniki nadprądowe pozwalają nie tylko na ochronę przed zwarciami i przeciążeniami oraz na zapobieganie porażeniom w instalacjach jedno- i trójfazowych, ale także dodatkowo zabezpieczają obwody z gniazdkami ściennymi, znajdujące się w miejscach narażonych na działanie wilgoci.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32