Blog
Ocena czasu pielęgnacji
W artykule znajdziesz:
Temperatura składników mieszanki powinna być kontrolowana, a wynikową temperaturę betonu należy obliczyć w celu upewnienia się, czy wiązanie nie przebiega w temperaturze zbyt wysokiej. Zbyt wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na przyrost wytrzymałości betonu. Poza tym wysoka temperatura świeżego betonu obniża jego urabialność i może prowadzić do znacznej kontrakcji termicznej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jest zatem pożądane, aby beton wiązał w temperaturze 7-21°C, ważne jest jednak także, aby temperatura nie spadła poniżej ok. 10°C w czasie trzech następnych dni. Korzystne są temperatury do 21°C oraz utrzymywanie kontrolowanej temperatury w dłuższym okresie. Ocena czasu pielęgnacji, wymaganej przed narażeniem betonu na działanie mrozu, może być dokonana na podstawie obliczeń stopnia dojrzałości. Warto tu przypomnieć, że jeśli tylko beton związał w temperaturze wyższej od temperatury zamarzania i uzyskał pewną wytrzymałość, hydratacja będzie kontynuowana we wszystkich nie zamarzniętych pustkach (przy bardzo powolnym wydzielaniu ciepła), aż do temperatury 4°C lub, być może, nawet jeszcze niższej. Po zakończeniu okresu mrozów będzie następować normalny przyrost wytrzymałości, zgodny z zasadą stopnia, dojrzałości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Regulację temperatury betonu we wczesnych okresach po zabetonowaniu można uzyskać stosując mieszanki bogate, o niskim stosunku wodno-cerńentowym oraz cement o znacznej prędkości wytwarzania ciepła, tj. mający wysoką zawartość C3S i CjA. Przyspieszacze takie, jak chlorek wapniowy, są pomocne przy skracaniu czasu hydratacji cementu. Chlorek wapniowy obniża także temperaturę zamarzania wody zarobowej o 1-2°C. W gruncie rzeczy „woda” taka jest roztworem soli i jej temperatura zamarzania jest do 3°C niższa od temperatury zamarzania czystej wody (uprawnienia budowlane).
Efekt działania mrozu
W praktyce należy zachować dużą ostrożność w postępowaniu ze świeżym betonem, np. nie należy dopuścić do nadmiernego chłodzenia betonu w czasie transportu z betoniarki do deskowań; beton taki nie powinien kontaktować się z powierzchnią zamarzniętą (program egzamin ustny).
Regulację temperatury po zabetonowaniu uzyskuje się izolując beton od oddziaływań atmosferycznych, a w razie potrzeby odgradzając go od zewnątrz i umieszczając źródło ciepła wewnątrz powstałej w ten sposób przestrzeni. Ogrzewanie powinno być tego rodzaju, aby beton nie wysychał zbyt gwałtownie, aby żadna z jego części nie była nadmiernie ogrzewana oraz aby w otaczającej atmosferze nie powstawało wysokie stężenie C02. Z tych przyczyn najlepszym prawdopodobnie źródłem ciepła jest zużyta para wodna (opinie o programie). Stosowano już z powodzeniem płaszczowe formy stalowe z krążącą wewnątrz gorącą wodą. Beton można także podgrzewać za pomocą prądu elektrycznego, za pomocą elektrod zatopionych w betonie lub też wykorzystując jako elektrody stal zbrojeniową. Im mniejszy przekrój betonu, tym łatwiej zamarza i konieczna jest wówczas większa staranność w zabezpieczaniu go przed szkodliwym działaniem mrozu.
Efekt działania mrozu zależy także od prędkości i amplitudy zmian temperatury, a szkodliwość działania mrozu zwiększa się, jeśli nagłym spadkom temperatury towarzyszy wiatr. Natomiast śnieg działa jak izolacja i stanowi rodzaj naturalnego zabezpieczenia (segregator aktów prawnych).
Inny środek pomocny przy betonowaniu podczas mrozów opracowano ostatnio w Rosji. Jest to potaż (techniczny węglan potasowy K2C03) dodawany do mieszanki w celu obniżenia temperatury zamarzania wody zarobowej, co umożliwia uzyskanie przez beton pewnej wytrzymałości (promocja 3 w 1). Ponieważ jednak potaż przyspiesza wiązanie, trzeba stosować także środek opóźniający. Wydaje się, że potaż nie działa niekorzystnie na przyczepność stali, ani też nie ułatwia korozji, tak że stosowanie potażu w betonowaniu w warunkach zimowych może stać się w przyszłości bardziej rozpowszechnione.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32