Blog

Dławik nasycany zdjęcie nr 2
14.04.2021

Ocena czasu trwania czynności

W artykule znajdziesz:

Ocena czasu trwania czynności

Dławik nasycany zdjęcie nr 3
Ocena czasu trwania czynności

W przypadku sieci gdy termin początkowy sieci nie jest równy zeru mu gay sieć posiada więcej niż jeden początków tok postępowania nie ulega zmianie ponieważ te terminy początkowe wpisujemy od razu w odpowiednich wierszach kolumny terminów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przykład początku takiej sieci i części odpowiadającej mu macierzy wartości. Należy tu zaznaczyć, że wpisywanie terminów początkowych do tablicy macierzy wartości nie jest prawidłowe ponieważ wartość wstawiona na przecięciu się tego wiersza i tej kolumny przedstawia pętlę łączącą zdarzenie o numerze i z samym sobą. Taka sytuacja jest nieprawidłowa i sprzeczna z teorią grafów sieciowych.

Do tej pory mówiąc o programowaniu sieciowym operowaliśmy już gotowymi danymi odnośnie czasów trwania czynności. Właśnie ocena czasu trwania poszczególnych czynności jest najbardziej dyskusyjną sprawą w programowaniu sieciowym. Jest to, trzeba przyznać, zarzut poważny i trudny do odparcia. Przyjęcie, że dana czynność trwa taką ilość jednostek czasu jest subiektywne i nie ma do tej pory skutecznej metody wyznaczenia rzeczywistego czasu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zgodnie z zaleceniami podstawą oceny trwania czasu mogą być:
- obowiązujące normy,
- dane szacunkowe oparte na doświadczeniu,
- dane empiryczne trwania czynności wielokrotnie realizowanych (uprawnienia budowlane).
W przypadku gdy mamy do czynienia z budową złożoną, unikalną lub gdzie występuje duża ilość robót specjalistycznych wykonywanych przez różnych wykonawców należy opierać się na zasadach metody PERT. Metoda ta nadaje się szczególnie dla przedsięwzięć o dużym stopniu niepewności (program egzamin ustny). W metodzie PERT stosuje się trzy oceny czasu trwania czynności:
- czas najbardziej prawdopodobny oznaczany ,,m”,
- czas optymistyczny, który może się zdarzyć raz na kilkadziesiąt przypadków - oznaczany „a”,
- czas pesymistyczny, który może się zdarzyć raz na kilkadziesiąt przypadków najbardziej niekorzystnego zbiegu okoliczności - oznaczany jako „b”.

Optymistyczna ocena czasu

Ponieważ operowanie trzema czasami byłoby w sieci niemożliwe wyprowadza się z tych trzech czasów czas, który wprowadza się do obliczeń sieci (opinie o programie).
Oczywiście, że ocenę wymienionych wyżej czasów a, b i m powinna przeprowadzać osoba posiadająca duże doświadczenie i znająca warunki prowadzenia danego przedsięwzięcia. Można wszakże z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że najbardziej zbliżoną ocenę czasu do czasu pesymistycznego będą podawać bezpośredni wykonawcy, którzy wynajdują masę przeszkód aby udowodnić, że danej czynności nie da się wykonać w czasie krótszym od podanego przez nich.

Optymistyczna ocena czasu trwania jest zazwyczaj zgodna z terminami podawanymi osobom opracowującym sieć przez pracowników jednostek nadrzędnych nad bezpośrednimi wykonawcami. Podane wyżej sposoby oceny czasów pesymistycznego i optymistycznego nie są może zbyt naukowe ale za to dostatecznie życiowe aby można było się na nich oprzeć. W wypadku gdy nie mamy możliwości oszacowania najbardziej prawodopodobnego zapasu czasu możemy się posłużyć wzorem biorącym za podstawę obliczeń czasy trwania optymistyczny i pesymistyczny (segregator aktów prawnych).

Wyniki uzyskane przy pomocy tego wzoru są nieco gorsze od wyników z wzoru ale w pewnych wypadkach wystarczające.
Podany wyżej wzór jest wzorem podstawowym przy dokonywaniu obliczeń i został wyprowadzony w oparciu o rachunek prawdopodobieństwa.

Wyprowadzenie tego wzoru pomijamy odsyłając zainteresowanych do opracowań na temat rachunku prawdopodobieństwa (promocja 3 w 1). Wyliczony czas przy pomocy omawianego wzoru jest wartością średnią, określającą oczekiwaną wartość zmiennej losowej przy bardzo dużej liczbie zdarzeń.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Dławik nasycany zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Dławik nasycany zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Dławik nasycany zdjęcie nr 8 Dławik nasycany zdjęcie nr 9 Dławik nasycany zdjęcie nr 10
Dławik nasycany zdjęcie nr 11
Dławik nasycany zdjęcie nr 12 Dławik nasycany zdjęcie nr 13 Dławik nasycany zdjęcie nr 14
Dławik nasycany zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dławik nasycany zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dławik nasycany zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami