Blog

Ocena szkodliwości drgań
W artykule znajdziesz:

Ocena szkodliwości drgań przekazywanych przez podłoże na budynki może dotyczyć czterech sytuacji projektowo-diagnostycznych uwarunkowanych stanem, w jakim znajduje się źródło drgań i obiekt odbierający drgania. Określenie tych czterech sytuacji (A,B,C i D). Ocenę wpływu na budowlę (budynek) występujących lub prognozowanych drgań przekazywanych na ten obiekt przez podłoże można - wg normy - przeprowadzić korzystając z wyników odpowiednio zrealizowanych pomiarów dynamicznych albo obliczeń (program uprawnienia budowlane na komputer).
Podstawą oceny są parametry charakteryzujące drgania budowli oraz siły przekrojowe występujące w elementach konstrukcyjnych budowli w czasie drgań wywołanych ruchem podłoża pod budowlą.
W zależności od sytuacji projektowo-diagnostycznej w jakiej znajdują się źródło drgań i obiekt te drgania odbierający wartości charakterystyczne umożliwiające ocenę wpływu drgań uzyskuje się na podstawie pomiarów albo obliczeń. Informacje uzyskane w celu dokonania oceny wpływu drgań na poszczególny obiekt mają także wartość uogólniającą i mogą stanowić uzupełnienie zbioru informacji bazowych wykorzystywanych przy rozwiązywaniu problemów prognozowania wpływu drgań na inne, podobne obiekty (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Poniżej zestawiono odpowiednio do każdej sytuacji projektowo - diagnostycznej sposoby otrzymania informacji podstawowych (niezbędnych do dokonania oceny wpływu drgań na obiekt) oraz uzupełniających (umożliwiających weryfikację wielkości obliczanych i poszerzenie bazy danych wykorzystywanej w rozwiązywaniu problemów prognozowania) (uprawnienia budowlane).
Poziom otaczającego terenu
Informacje podstawowe uzyskuje się: a) w przypadku dowolnych budowli na podstawie pomiaru drgań (np. przyspieszeń) w wybranych punktach budowli (por. p. 2.2. normy oraz załącznik 1.2. p. 3.1.a do normy) i na tej podstawie wyznacza analitycznie siły bezwładności dodatkowo (w czasie drgań) obciążające konstrukcję budowli; obliczone z kolei siły przekrojowe w konstrukcji działające łącznie z innymi obciążeniami służą do oceny ich wpływu na konstrukcję (por. p. 4 normy), w przypadku wybranych typów budynków, które odpowiadają opisowi podanemu w p. 5.2. normy, na podstawie pomiarów drgań w punkcie pomiarowym umieszczonym od strony źródła drgań na fundamencie budynku lub jego ścianie nośnej w poziomie otaczającego terenu (por. p. 3.I.C. w załączniku 2 do normy) i przeprowadza się ocenę wpływu drgań korzystając ze skał wpływów dynamicznych SWD-I i SWD-II (por. p. 5 normy) (program egzamin ustny).
Informacje uzupełniające można w tej sytuacji projektowo-diagnostycznej uzyskać:
- z pomiaru drgań podłoża w miejscu wystąpienia źródła drgań lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie,
- z pomiaru propagacji drgań w podłożu między źródłem drgań i ich odbiornikiem,
- z pomiaru drgań własnych budowli (opinie o programie).
Informacje podstawowe uzyskuje się z pomiaru drgań podłoża w miejscu posadowienia projektowanego budynku (por. p. 3.1.b w załączniku 2 do normy) i na tej podstawie wyznacza się charakterystykę wymuszenia kinematycznego projektowanego obiektu (por. p. 2.1. normy) a to z kolei pozwoli na analityczne wyznaczenie dodatkowych sił bezwładności obciążających model budowli w czasie drgań (por. 3.2. normy); obliczone z kolei siły przekrojowe w konstrukcji działając łącznie z innymi obciążeniami służą do oceny ich wpływu na konstrukcję (por. p. 4 normy) (segregator aktów prawnych).
Informacje uzupełniające można w tej sytuacji projektowo-diagnostycznej uzyskać:
- z pomiaru drgań podłoża w miejscu wystąpienia źródeł drgań lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie,
- z pomiaru propagacji drgań w podłożu między źródłem drgań i ich odbiornikiem (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32