Blog
Ocena walorów ekonomicznych
W artykule znajdziesz:
Dla uzyskania jednorodnych podstaw oceny walorów ekonomicznych poszczególnych rozwiązań kosztorysy będą opracowywane w założeniu ujednoliconych standardów wyposażenia i wykończenia mieszkań (program uprawnienia budowlane na komputer).
- W wyniku prac unifikacyjnych drugiego etapu są opracowywane dla poszczególnych technologii, ich grup i całości masowego budownictwa mieszkaniowego jako kontynuacja i maksymalne wykorzystanie poprzednio zaprojektowanych w pierwszym etapie:
- katalogi elementów typowych zunifikowanych,
- albumy detali typowych zunifikowanych; obejmujące charakterystyczne węzły konstrukcyjne i zestawy elementów budowlanych, architektonicznych, instalacyjnych, wyposażeniowych itp.,
- typowe zoptymalizowane rozwiązania mieszkań i ich elementów funkcjonalnych,
- typowe segmenty i budynki przykładowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
- zunifikowany sprzęt i metody transportu, składowania i montażu elementów oraz wykonania robót,
- zunifikowane opisy techniczne, formularze, układy kosztorysów i tym podobne opracowania ułatwiające organizację prac projektowych i wykonawczych,
- zasady stosowania opracowań zunifikowanych (uprawnienia budowlane).
Warunkiem podstawowym dla prawidłowego przebiegu unifikacji i uzyskania założonych efektów technicznych i ekonomicznych jest stabilizacja stanu prawnego na okres technicznie i ekonomicznie uzasadniony. Okres ten powinien być sumą czasu potrzebnego na projektowanie i zatwierdzenie, uruchomienie wielkoseryjnej produkcji elementów oraz co najmniej czasu potrzebnego na pełną amortyzację. Za okres taki należy uznać w obecnych warunkach 7-8 lat (program egzamin ustny).
Nowe przepisy stosowane mogą być jedynie w pracach projektowych, podejmowanych dla przygotowania następnego tzw. skoku technicznego. Uzyskanie właściwych efektów potanienia budownictwa nie tylko w cenie sprzedażnej ale i w koszcie własnym przedsiębiorstw oraz zmniejszenie pracochłonności zależy w dużym stopniu od dotrzymywania w produkcji materiałów i elementów jakości i precyzji wyrobów ustalonych normami państwowymi i założonych w projektach (opinie o programie).
Zwiększenie pracochłonności budowy
Doświadczenia z UW-1 wskazały, że: niedotrzymanie przepisowej tolerancji wymiarowej elementów prefabrykowanych, zła jakość prefabrykatów, zwłaszcza przewidywanych do pozostawienia w gotowej fakturze oraz ich niszczenie w czasie transportu, niezgodna z normami i założeniami jakość materiałów budowlanych itp. są przyczyną wielu trudności, zbędnych kosztów i zwiększenia pracochłonności budowy (segregator aktów prawnych).
Właściwy przebieg akcji porządkowania i usprawnienia warszawskiego budownictwa mieszkaniowego jest uzależniony od pełnej koordynacji wszelkich poczynań wpływających na rozwiązania techniczne i od udziału wszystkich zainteresowanych w procesie inwestycyjnym W poglądach na cele działalności typizacji zachodziły w ostatnich kilkunastu latach znaczne zmiany.
W początkowym okresie organizacji masowego budownictwa mieszkaniowego w Polsce typizacja miała przede wszystkim zapobiec występującym brakom w zaopatrzeniu budownictwa w dokumentację projektowo-kosztorysową i umożliwić lepsze wykorzystanie nielicznych wykwalifikowanych kadr projektantów. W miarę jak opanowywano trudności w zakresie dostarczania dokumentacji, zaczęto jako cel podstawowy działalności typizacyjnej określać dążenie do uzyskania efektów w realizacji inwestycji, a w szczególności w obniżaniu kosztów budowy (promocja 3 w 1).
Tezy o typizacji w budownictwie (uchwały Rady Ministrów z dnia 2. VII. 1959 r. nr 285 i z dnia 31. XII. 1959 r. nr 507) jako główny cel działalności typizacyjnej wysuwają stworzenie warunków dla uprzemysłowienia i potanienia budownictwa, na dalszym zaś miejscu stawiają ujednolicenie programowania i gotowość dokumentacji pozwalającą na szybsze rozpoczęcie budowy. W tezach o typizacji ustalono, że podstawową formą typizacji jest stosowanie w projektowaniu i realizacji typowych elementów programu, funkcji, elementów budynku (tj. sekcji i segmentów) oraz elementów konstrukcji i wyposażenia. Stworzyć to powinno warunki dla masowej produkcji elementów. Przewidziano ponadto, że w określonych warunkach, w najbardziej masowym budownictwie mają być stosowane projekty typowych obiektów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32